مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٩ بهمن ١٣٩٦      ساعت: ١١:١٠        شماره خبر: ٩١١١١          پرینت

نتایج و دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی

تعریف هویت جدید دینی منجر به این شد که در قانون اساسی با اشاره به مردم سالاری دینی اصل مترقی ولایت فقیه گنجانده شود و حاکمیتی برآمده از اعتقادات مردمی شکل بگیرد. با احیای روحیه ی عزت و خودباوری، زمینه ی آزاد شدن استعدادها و ظرفیت های ملت ایران فراهم شد و روند عقب افتادگی تبدیل به «پیشرفت» شد: «انقلاب اسلامی آمد این تحقیر غیر قابل تحمّل را برطرف کرد و به کشور و به ملّت عزّت داد... وقتی یک ملّت احساس هویّت کرد، آن وقت استعدادها در او شکوفا میشود و شد؛ استعدادها شکوفا شد، کشور پیشرفت کرد.»«یک وقت دیکتاتوری هست، همراه با وابستگی، همراه با نوکرصفتی؛ این چیزی بود که ما در سالهای متمادی دچارش بودیم... اگر آن استبداد و وابستگی بود، ما پیشرفت نمیکردیم؛ پیشرفت کنونی که آغاز شده، ناشی از انقلاب اسلامی است.

 

دستاوردهای سیاسی

استقلال

نوع نظام سیاسی، میزان وابستگی یک کشور به نظر و رای مردم و بالعکس، وابستگی کشور به رای و نظر یک دیکتاتور در داخل و یا یک قدرت خارجی، نمود بارز نوع نظام سیاسی حاکم در کشورها و حتی میزان احترام حاکمیت به جامعه خود است.

رکن اصلی سلطنت پهلوی در طول بیش از نیم قرن حاکمیت در ایران، وابستگی بود. هم رضاخان و هم محمدرضا پهلوی در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و...، وابسته غرب بودند و تلاش می کردند رضایت آنها را جلب کنند. رضاخان به شدت به انگلیسی ها وابسته بود، با کمک آنها روی کار آمد و به دستور آنها نیز عزل و تبعید شد. او در طول دوران سلطنت خود نیز مطیع و فرمان بردار انگلیس بود.

محمدرضا پهلوی هم با نظر انگلیس، امریکا و شوروی روی کار آمد و مهم تر از آن، در سال 1332 با یک کودتای انگلیسی-امریکایی در قدرت باقی ماند.او در طول سلطنتش همواره مطیع غرب بود و این اطاعت بی چون و چرا باعث از بین رفتن عزت نفس وی نیز شده بود؛ به طوری که او بارها از سوی نمایندگان امریکا و انگلیس تحقیر می شد اما هرگز توان مقاومت و ایستادگی در برابر آنها را نداشت. از این رو "وابستگی حقارت آمیز"، می تواند بهترین تعبیر برای تبیین روابط رژیم پهلوی با غرب باشد.

 اسدالله علم نخست وزیر و وزیر دربار که خاطرات روزانه او چهره ای بدون روتوش از پهلوی ارائه می دهد در خصوص این وابستگی و نفوذ بیگانگان اینگونه می نویسد: «از مدت ها پیش شکایت داشته ام عمال بیگانه در دولت، بانک مرکزی، سازمان برنامه و بسیاری از وزارتخانه ها نفوذ کرده اند. شاه با این همه گزارش های اطلاعاتی که دریافت می کند، این حقیقت را نادیده می گیرد. این ما هستیم که تحت فشار قرار داریم نه طرف مقابل. وقتی خزانه خالی است چگونه می توانیم وارد جنگ اقتصادی شویم؟»

حاکمان دست نشانده در کشور در زمان پهلوی با هماهنگی و رضایت سفارت های آمریکا و انگلیس و در راستای منافع این کشورها منصوب می شدند. بعد از کودتای 28 مرداد آمریکایی ها و انگلیسی ها مستقیماً در عزل و نصب نخست وزیرها در ایران دخالت می کردند و نقش داشتند و شاه گاهی اوقات برای این عزل و نصب ها مجبور بود به آمریکا برود و نظر آن ها را جلب کند. به همین جهت بود که مسئولیت های بالا حتی در اختیار افراد بهایی و لاییک قرار می گرفت.

هزینه های نظامی که از پول ایرانی ها برای نیروهای آمریکایی در کشور می شد یکی از نمادهای این وابستگی است. هزینه ی مستشاران آمریکایی مقیم ایران در سال 1356 بیش از هزینه ی پرسنل نظامی ارتش ایران بود. در صورتی که 170 میلیارد ریال هزینه ی مستشاران آمریکایی بود، هزینه ی پرسنل نظامی ارتش ایران 140 میلیارد ریال بود که خود می تواند شکاف میان بخش ها نظامی داخلی و آمریکایی را نشان دهد.

استقلال سیاسی مسئولین در دوره جمهوری اسلامی حتی با وجود اختلاف نظرهای فراوان جریان های مختلف سیاسی که در چارچوب قوانین کشور هستند توانست این وابستگی شدید سیاسی را خدشه دار کند و ارزش استقلال سیاسی را نهادینه کند به گونه ای که ارتباط سیاسیون ایران و امتیاز دادن به کشورهای استعمارگر غربی هنوز به عنوان یک منکر در جامعه شناخته می شود.

 

جمهوریت و آزادی سیاسی/ اعتراف درباریان شاه به انتخابات های فرمایشی

مقامات دست نشانده رژیم پهلوی انتخابات های مجلس را که پاسخ به خون های شهدای مشروطه خواه بود به صورت فرمایشی برگزار می کردند. انتخاباتی که به اعتراف مسئولین همین رژیم نتایجش از چند هفته قبل تعیین شده بود.

 

 اسدالله علم نخست وزیر و وزیر دربار پهلوی در خاطرات روز 15 فروردین 1354 با صراحت به تقلب در انتخابات دوره پهلوی اذعان کرده و می نویسد: «مطلبی نخست وزیر در کیش به من می گفت که خیلی جالب بود و فهمیدم عنوان رشوه را دارد. آن این بود که گفت هر کسی را از هر جا تو بخواهی من وکیل خواهم کرد. هر کس باشد، هیچ فکر نکن، به من بگو تمام می کنم.»

 

 حسین فردوست از نزدیک ترین دوستان شاه نیز در کتاب خاطرات خود بر این نکته اذعان دارد. وی می گوید «یک کمیسیون سه نفره برای انتخابات مجلس در منزل اسدالله علم تشکیل می شد. منصور اسامی نامزدها را می آورد و با نظر علم مهر نمایندگی آنها تأیید می شد. پس از بررسی صلاحیت امنیتی و مطالعاتی این افراد، ترتیب انتخاب این اسامی داده می شد و به صورتی ظاهری، نام آنها از صندوق آرا بیرون می آمد.»

 

مردم ایران که تا سال 1357 تجربه نقش آفرینی در انتخاب حاکمان خود را نداشتند با انقلاب خود پایان 2500سال پادشاهی را اعلام کردند و تمام مسئولین و متولیان امر در کشور را به انتخاب های مستقیم و غیرمستقیم خود برگزیدند.

 

در اقدامی نادر و بی نظیر امام خمینی (ره) دستور برگزاری همه پرسی برای پذیرش جمهوری اسلامی را صادر کردند. این اقدام که در هیچ انقلابی سابقه نداشته در حالی برگزار شد که جمعیت های میلیونی، محتوای شعارها و تعداد فراوان شهدا و جانبازان نشان از خواست مردم برای پذیرش جمهوری اسلامی داشت. لذا می توان گفت مردم سالاری دینی از ابتدای انقلاب با جمهوری اسلامی عجین شده است.

 در همان سال ابتدایی انقلاب نیز بارها مردم برای انتخابات های مختلف به پای صندوق های رای آمدند. انتخابات قانون اساسی، انتخابات خبرگان، انتخابات ریاست جمهوری و نمایندگان مجلس است که در همان سال اول انقلاب برگزار شد در حالی بود که معمولا حکومت های تازه تاسیس برای حفظ بقا و موجودیت خود از چنین کاری خودداری می کنند.

 در همین زمینه«پاتریک سییل» تحلیلگر مسائل خاورمیانه در میدل ایست آنلاین ضمن تأکید بر اینکه ایران در حال تبدیل شدن به یک دموکراسی درخشان است، می نویسد: «این کشور تحت حاکمیت روحانیون، هم اکنون یکی از آزادترین، مدرن ترین و منسجم ترین کشورهای خاورمیانه محسوب می شود.»

نگاهی بر انتخابات های چهاردهه گذشته و مشارکت های فعال مردم در آنها نشان دهنده از بین رفتن این شکاف حیاتی در دوران بعد از انقلاب است که سلایق مختلف مردم، نماینده فکری خود در انتخابات ها را می بیند و با تبلیغات و مشارکت فعال سیاسی قبل، حین و بعد از انتخابات نظر اکثریت را بر کرسی می نشانند که نمونه های آن در انتخابات های مختلف با نتایج زاویه دار با یکدیگر قابل مشاهده است. فعالیت سیاسی که نشان دهنده یک جامعه فعال سیاسی و پویاست.

 

آزادی رسانه

رسانه های آزاد به صورت مکتوب و مجازی نیز گویای فضای باز سیاسی است. وضعیت روزنامه های قبل از انقلاب که با نظارت های شدید قبل از چاپ روزنامه همراه بود به این صورت بود که اعضای ساواک در محل صدور روزنامه ها می نشستند و گزارش ها و اخبار را خوانده و بعد از اینکه ممیزی پاسخ مثبت می داد روزنامه می توانست چاپ شود. البته این به معنی تشکیل نشدن دادگاه های سیاسی برای روزنامه نگارانی که همراه رژیم نبودند نیست.

 هر چند سلایق مختلف دولت های بعد از انقلاب در میزان آزادی های داده شده به رسانه ها تاثیر گذاشته و به عنوان مثال فضای نسبتا بسته در دولت کارگزاران هاشمی رفسنجانی مشهور است اما تعدد مطبوعات و جراید که منتسب برای جریان های مختلف سیاسی کشور است در طول تاریخ انقلاب با قدرت در حال فعالیت بوده است.

توسعه مطبوعات و افزایش روزنامه ها در ایران از تعداد انگشت شمار موجود در قبل از انقلاب، به بیش از 2635 نشریه و افزایش احزاب از یکی دو حزب قبل از انقلاب به حدود250 حزب و گروه سیاسی، موضوع دیگری است که در کنار 17هزار سازمان مردم نهاد(NGO) هرگز در کشور سابقه نداشته است و بیانگر گستردگی دامنه آزادی های سیاسی در ایران معاصر است.

 

بازگشت عزت مردم

امروز نزدیک به چهار دهه از سقوط رژیمی که همه مقدرات ایران اسلامی را تحت حاکمیت و نظارت غرب و به ویژه آمریکا قرار داده بود می گذرد، استقلال و عزت ایران در دوره پس از انقلاب اسلامی زبانزد خاص و عام است، در جنگ تحمیلی و در حالی که ابرقدرت های شرق و غرب از رژیم بعث صدام حمایت می کردند ایران اسلامی تنهای تنهای تنها و استقلال هر چه تمام در برابر تهاجم بیگانه ایستاد، اقتصاد و سیاست داخلی و خارجی خود را به خواست بیگانه گره نزد و امروز هر چه در کشور می گذرد محصول خواست و تصمیم ملت ایران است و یکی از شعارهای اساسی ملت ایران در دوره انقلاب یعنی «استقلال» تحقق پیدا کرده است.

یکی از آسیب های ناشی از حاکمیتِ افراد ضعیف و وابسته بر ایران «تحقیر ملت ایران» بود: «ده ها سال ملت ما تحقیر شد. این ملت بزرگ، با این سابقه ی تاریخی، با این مواریث عظیم فرهنگی و علمی و تاریخی، در مقابل حکام زورگو و فاسد، و پشت سر آنها در مقابل مستعمران و سلطه گران بین المللی تحقیر شد.»

این معادله با وقوع انقلاب اسلامی و تحت رهبری امام خمینی (رحمه الله) تغییر یافت و «عزت» جایگزین تحقیر و ذلّت شد: «یکی از اساسی ترین قلم هائی که انقلاب اسلامی به ما ملت ایران عطا کرد، احساس عزت بود. امام بزرگوار ما مظهر عزت بود. آن روزی که امام علناً فرمود «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند»، اوج اقتدار سیاسی و نظامی آمریکا در دنیا بود. امام احساس عزت را به این مردم برگرداند و انقلاب احساس عزت را به ملت ایران برگرداند.»

با احیای روحیه ی عزت و خودباوری، زمینه ی آزاد شدن استعدادها و ظرفیت های ملت ایران فراهم شد و روند عقب افتادگی تبدیل به «پیشرفت» شد: «انقلاب اسلامی آمد این تحقیر غیر قابل تحمّل را برطرف کرد و به کشور و به ملّت عزّت داد... وقتی یک ملّت احساس هویّت کرد، آن وقت استعدادها در او شکوفا میشود و شد؛ استعدادها شکوفا شد، کشور پیشرفت کرد.»«یک وقت دیکتاتوری هست، همراه با وابستگی، همراه با نوکرصفتی؛ این چیزی بود که ما در سالهای متمادی دچارش بودیم... اگر آن استبداد و وابستگی بود، ما پیشرفت نمیکردیم؛ پیشرفت کنونی که آغاز شده، ناشی از انقلاب اسلامی است.»

 

احیای هویت سیاسی دینی

هویت خودباخته سیاسیون حاکم در کشور که ساخته دولت دست نشانده پهلوی ها بود، تعارض و شکاف هویتی و ارزشی بین دولت و ملت را ایجاد کرده بود. این تعارضات شگرف نهایتا به سرکوب مردم و مخالفان انجامید و منجر به شنیده نشدن صداهای مخالف می شد. دستگاه های مخوف و آموزش دیده ای چون ساواک با توجه به این شکاف دولت و ملت تحت آموزش دشمنانی چون رژیم صهیونیستی به سرکوب مردم می پرداختند.

نشنیدن صدای مردم متدین و مذهبی و اعمال محدودیت فراوان برای مناسک شیعی یکی از نمادهای از دست رفتن این هویت بود. البته کار به همین جا خلاصه نمیشد و قراردادها و تحمیل قوانینی چون قانون کاپیتولاسیون که منجر به اعتراض امام خمینی شده بود توده های مردم را در مقابل حاکمیت قرار می داد.

لایحه ی کاپیتولاسیون به دولت اجازه می داد که رئیس و اعضای هیئت های مستشاری نظامی ایالات متحده وحتی کارمندان اداری و فنی را در ایران از مصونیت ها و معافیت های ویژه ای برخوردار شوند و به مانند سند بردگی برای ایرانی ها باشد.

با وجود اعتراض امام خمینی و اعتراضات مردمی کاپیتولاسیون اجرایی شد. اما رژیم تصمیم به تبعید امام خمینی گرفت. امام تبعید شد و کاپیتولاسیون برجای ماند. تا اینکه پس از پیروزی انقلاب، نه تنها امتیازات، بلکه فلسفه ی وجودی مستشاران آمریکایی در ایران نیز برچیده شد تا هویت عزت خواهانه دینی احیا شود.

در دوره پهلوی مسئولیت های بالا حتی در اختیار افراد بهایی و لاییک قرار می گرفت. شاپور بختیار از همین عوامل بود که توهین های آشکار او به اسلام در مراسم های مختلف زبانزد است. البته جای تعجب ندارد، وقتی رضاپهلوی با اراده و نظر حکومت انگلیس منصوب و بعدا عزل شد و فرزندش نیز از همین مسیر استعماری بر کار گمارده شده بود باید ساختار سیاسی همپیمان با استعمارگران ایجاد کند.

تعریف هویت جدید دینی منجر به این شد که در قانون اساسی با اشاره به مردم سالاری دینی اصل مترقی ولایت فقیه گنجانده شود و حاکمیتی برآمده از اعتقادات مردمی شکل بگیرد، امری که بازتاب های آن امروز در یمن، عراق، سوریه، لبنان، بحرین و سایر کشورهای اسلامی ترس مرتجعین منطقه و حامیان جهانی آنها را ایجاد کرده است.

 

منبع : shiraze.ir


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل