صفحه اصلی > آرشیو مطالب > بیداری اسلامی 
1398/02/30


 تاریخ: چهارشنبه ٣٠ آذر ١٣٩١      ساعت: ١٨:١٨        شماره خبر: ٢٣٩٥٤          پرینت
پادشاهی آل خلیفه مردم بحرین را از حداقل حقوق مدنی محروم کرده است

پادشاهی آل خلیفه مردم بحرین را از حداقل حقوق مدنی محروم کرده است

گروه گزارش: یک تحلیل‌گر سیاسی به پرس تی‌وی گفته است که رژیم بحرین برای حل بحران جاری در این کشور، باید مردم را به گفتگو تشویق کند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی، از اواسط ماه فوریه سال ۲۰۱۱، هزاران نفر از دموکراسی خواهان مخالف نظام سلطنتی در بحرین، تظاهرات متعددی در خیابان‌های بحرین برگزار کردند و از خاندان سلطنتی آل خلیفه خواستند که قدرت را واگذار کنند.

آن‌چه در ذیل می‌آید،  مصاحبه با رضوان ریزک تحلیلگر سیاسی در بیروت است.

پرس تی‌وی: ما در بحرین ، این جزیره خلیج فارس می‌بینیم که رژیم هنوز از ورود خبرنگاران خارجی به این کشور جلوگیری می‌کند. حالا می‌بینیم که بیش از یک سال هم هست که کمیسیون مستقل تحقیق در مورد حوادث بحرین برگزار شده است و در آن حاکمان این کشور را مسئول سرکوب خشن مردم توصیف کرد. اما همانطور که ما در گزارش‌ها می‌بینیم با توجه به تداوم سرکوب خشونت آمیز معترضان، به نظر نمی‌رسد که این حاکمان قصد داشته باشند که هیچ نوع گفتگوی واقعی با مخالفان داشته باشند. با توجه به این که این سال هم به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، شما در مورد حوادثی که ممکن است در بحرین رخ دهد، چه پیش بینی می‌کنید؟

ریزک : خوب صدای شما چندان واضح نیست، ولی آنچه که من متوجه شدم، این است که به این علت که دولت هنوز وارد یک مذاکره جدی با رهبران مخالفان برای حل و فصل مسایل نشده است،بحران بحرین به این زودی‌‌ها به پایان نمی‌رسد.

این نوع رژیم هنوز از اقدامات وحشیانه علیه این تظاهرات مسالمت‌آمیز و مخالفان استفاده می‌کند. مخالفانی که در تلاش برای به دست آوردن حقوق مدنی خود هستند. مردم بحرین به مدت چندین دهه متمادی از تبعیض بسیار شدید رنج می‌برند.

به نظر می‌رسد که رژیم سعودی هنوز این رژیم در بحرین برای کاربرد بیشتر خشونت درسرکوب معترضان حمایت می‌کند و هیچ عزمی ‌برای مذاکره جدی با مخالفان برای یک پایان مسالمت آمیز دیده نمی‌شود.

ما می‌توانیم ببینیم که هنوز تعداد زیادی از مردم بازداشت می‌شوند و کشتن مخالفان نیز همچنان در جریان است. مردم بحرین هیچ شانسی برای دست‌یابی به خواسته‌های خود به این زودی‌ها ندارند. ما حدود نزدیک به دوسال قیام در بحرین را شاهد هستیم و هنوز هیچ افق روشنی برای آینده نزدیک دیده نمی‌شود.

در حال حاضر رژیم بحرین تحت فشار فوق العاده‌ای است. من بر این باور هستم که رژیم آل‌خلیفه در نهایت به خواسته‌های مردم بحرین تن می‌دهد.

دیر یا زود، دولت بحرین از مخالفان خواهد خواست که پای مذاکرات جدی بنشینند تا حداقل حقوق مدنی را به مردم بحرین بدهند تا آن‌ها یک زندگی دموکراتیک سرشار از آزادی بیان بیشتر و آزادی‌های بیشتر فردی داشته باشند.

این مشکل حل نخواهد شد، مگر این که دولت خواسته‌های مردم بحرین را برآورده کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار


 

                                                  تمام حقوق اين پايگاه متعلق به مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعه المصطفی می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

                                              تلفن تماس: 37172460 - 25 - 98+ ll نمابر: 37172457 - 25 - 98+ ll ايميل: news@miu.ac.ir