ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٣١        شماره خبر: ١٠٠٠٩٨          پرینت

عضو هیئت علمی جامعة‌المصطفی:

سلبریتی‌ها به بهانه انتقاد از کشور، تولیدکنندگان داخلی را تحقیر نکنند

فعالان فرهنگی و رسانه‌ها، سلبریتی‌ها، استادان دانشگاه‌ها و نویسندگان متوجه باشند به بهانه انتقاد از مشکلات موجود کشور، تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی را تحقیر نکنند که مقدمه‌ای برای پیروی بی‌چون و چرا از فرعونیان زمان است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام محمد حاج‌ابوالقاسم»، عضو مجلس خبرگان رهبری، در مراسم ترتیل‌خوانی قرآن کریم، در حرم حضرت معصومه(س) با اشاره به آیات «وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا مُوسَى بِآيَاتِنَا إِلَى فِرْعَوْنَ وَمَلَئِهِ فَقَالَ إِنِّي رَسُولُ رَبِّ الْعَالَمِينَ فَلَمَّا جَاءَهُمْ بِآيَاتِنَا إِذَا هُمْ مِنْهَا يَضْحَكُونَ؛ (زخرف:46 و47) بیان کرد: خداوند متعال می‌فرماید: موسی(ع) را به همراه آیات و نشانه‌ها به سوی فرعون فرستادیم. پس گفت من فرستاده پروردگار جهانیان هستم. پیام آیه این است که فرعون آگاه باش که این عالم، خدایی دارد و تو و امثال تو بنده خدا هستید.

وی افزود: فرعونیان آیات و نشانه‌های الهی را مورد تحقیر و تمسخر قرار دادند. نخستین راهبرد دشمنان در برابر اولیای الهی این است که با تمسخر و استفاده از ابزارهای فرهنگی، به دنبال آن هستند که رهبران حق را از چشم مردم بیندازند.

عضو هیئت علمی جامعه‌المصطفی با اشاره به این آیه «نُرِيهِمْ مِنْ آيَةٍ إِلَّا هِيَ أَكْبَرُ مِنْ أُخْتِهَا وَأَخَذْنَاهُمْ بِالْعَذَابِ لَعَلَّهُمْ يَرْجِعُونَ» (زخرف:48) افزود: خداوند می‌فرماید: نشانه‌هایی از قبیل عصای موسی(ع) و معجزه طوفان و.. را به فرعونیان ارائه کردیم، ولی ایمان نیاوردند.

 

تناقض رفتاری همواره بر سیره مستکبران حاکم است

وی با بیان این‌که آیات 49 و 50 سوره زخرف، به یک تناقض رفتاری مستکبران اشاره می‌کند، گفت: وقتی گرفتار سختی‌ها شدند، به حضرت موسی(ع) گفتند: «ای ساحر، از پرودگارت بخواه ما را از عذاب نجات دهد». از سویی، او را ساحر می‌نامند و از سوی دیگر، از او طلب دعا می‌کنند. این تناقض رفتاری، همواره بر سیره مستکبران حاکم است.

حاج‌ابوالقاسم تصریح کرد: استکبار جهانی و فرعونیان امروز از سویی جمهوری اسلامی را بی‌ارزش قلمداد می‌کنند و از سوی دیگر، در انتظار مذاکره با ایران نشستند و التماس می‌کنند با ما مذاکره کنید.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این‌که آیات 51 تا 53 سوره زخرف به هجمه تبلیغاتی مستکبران اشاره می‌کند، گفت: مهم‌ترین شیوه مستکبران و جریان سلطه برای غلبه بر مظلومان و مستضعفان، هجمه تبلیغاتی است. مهم‌ترین راهبرد مستکبران، همواره، به رخ کشیدن مادیات خودشان و برجسته کردن محدودیت‌های اولیای حق بوده ‌است.

وی با اشاره به این‌که فرعون بسیاری از امکاناتی که در اختیار داشت، به واسطه استمسار و به بردگی کشیدن بنی‌اسرائیل به دست آورده ‌بود، ولی مایه فخر خود می‌دانست، افزود: فرعون از طریق هجمه تبلیغاتی، نگاه مردم را عوض و آنها را تحقیر کرد و نظام ارزشی آنها را تغییر داد. وقتی امتی تحقیر و نظام ارزشی امتی عوض شود، تمدن مالی در نگاه یک ملت ارزش اصلی قلمداد می‌شود و اشخاص بی‌اختیار به دنبال تمدن مالی حرکت می‌کنند.

حجت‌الاسلام حاج‌ابوالقاسم یادآور شد: امروز مستکبران با کمک کشورهای مزدور و وابسته خودشان و به نمایش گذاشتن برج‌ها، اتوبان‌ها و فروشگاه‌های بزرگ در کشورهای حاشیه خلیج فارس، همان پیام فخرفروشی فرعون را به مستضعفان جهان مخابره می‌کنند.

نماینده مردم زنجان در مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به این‌که فقرا و پابرهنه‌گان وقتی خودشان را خار و خفیف یافتند، مجبور می‌شوند از فرعونیان که در نگاه آنها کانون ارزش هستند، پیروی کنند، اظهار کرد: امروز رسانه‌های غربی به صورت یکپارچه با برجسته کردن زندگی مادی خودشان، که بخش‌های زیادی از این فرصت‌ها به واسطه بردگی کشورهای دیگر به دست آمده است، این‌گونه وانمود می‌کنند که هیچ ارزش دیگری در عالم وجود ندارد.

وی با اشاره به این‌که رسانه‌های غربی با برجسته کردن مشکلات و نقاط ضعفی که گاهی اهمیت چندانی ندارد، ملت‌های مظلوم و مستضعف را وادار به پیروی از خودشان می‌کنند، افزود: تمام فعالان فرهنگی و رسانه‌ها، سلبریتی‌ها، استادان دانشگاه‌ها و نویسندگان متوجه باشند که مبادا به بهانه انتقاد از مشکلات موجود کشور عملاً در نقش پیاده‌نظام فرعونیان و جریان سلطه در جهت تحقیر کشور حرکت کنند و پیشرفت‌های کشور را نادیده بگیرند و تولیدکنندگان و صنعتگران داخلی را تحقیر کنند که مقدمه‌ای برای پیروی بی‌چون و چرا از فرعونیان زمان است.

عضو هیئت علمی جامعه‌المصطفی‌ تأکید کرد: مردم باید مراقب باشند چه کسانی زمام‌داران امور آنها هستند. نباید اجازه بدهند کسانی که مجذوب غرب‌اند، سکان‌دار امور شوند و نتیجه تسلط این دسته از اشخاص بر اداره کشور این است که شیفتگان مکتب غرب، که احساس حقارت از مکتب غرب تمام وجود آنها را فراگرفته بر کرسی‌های قدرت تکیه بزنند و در نتیجه این دسته از اشخاص که دچار خودکمتربینی و استخفاف هستند، کشور را در برابر تمدن پوشالی غرب تسلیم می‌کنند.

وی گفت: امروز راه ایستادگی در برابر فرعون زمان، تکیه بر توانایی‌های داخل و برجسته کردن نقاط قوت و پرهیز از پرداختن افراطی به نقاط ضعف است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل