ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١ تير ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٣٧        شماره خبر: ١٠١٧٤٥          پرینت

«دکتر مهدی‌نژاد» در نخستین هم‌اندیشی «اندیشه‌های راهبردی و اندیشه‌ورزان المصطفی»:

تربیت انسان‌هایی با اندیشه راهبردی، از رسالت‌های المصطفی در عرصه بین‌الملل است

رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه ای المصطفی تربیت انسان‌هایی با اندیشه راهبردی، را از رسالت‌های المصطفی در عرصه بین‌الملل دانست و گفت: تفکر راهبردی و شاخصه‌های آن مهم است که در نقش اندیشکده‌ها در تربیت نیروهای راهبردی خواهیم داشت.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی،«دکتر مهدی‌نژاد»، رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای المصطفی، در نخستین هم‌اندیشی «اندیشه‌های راهبردی اندیشه‌ورزان المصطفی»، ضمن تقدیر از حضور و مشارکت طلاب و اندیشه‌ورزان المصطفی، گفت: فراهم‌سازی ارائه و استفاده از اندیشه‌های راهبردی طلاب و دانش‌پژوهان، از مهم‌ترین هدف‌گذاری‌های این هم‌اندیشی به شمار می‌رود.

وی با بیان این که مجموعه مقالات طلاب و دانش‌پژوهان در اختیار مدیران و مسئولان المصطفی قرار خواهند گرفت، اظهار داشت: ان‌شاءالله جمع‌بندی مباحث مطرح‌شده در این هم‌اندیشی را در قالب مصوبات المصطفی عملیاتی می‌نماییم.

رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای المصطفی نهادینه‌سازی تفکر راهبردی را در طلاب و دانش‌پژوهان بسیار مهم دانست و ابراز داشت: تربیت انسان‌هایی با اندیشه راهبردی، از رسالت‌های المصطفی در عرصه بین‌الملل به شمار می‌رود.

وی با بیان این که اندیشکده‌ها کانون اندیشه‌ورزی طلاب در موضوعات راهبردی است، گفت: طلاب باید ضمن رصد موضوعات راهبردی المصطفی، برنامه‌های منسجم و هدفمندی برای حضور در جوامع هدف ارائه نمایند.

دکتر مهدی‌نژاد افزود: امیدواریم بتوانیم ضمن تقویت نقش راهبردی طلاب و فضلا در اندیشکده‌های المصطفی، افزون بر رصد تحولات روز جوامع انسانی، تحلیل‌های قوی و تعاملی بایسته‌ای تدوین و ارائه نماییم.

وی ارائه راهبردهای کلان منطقه‌ای و سازمانی را بسیار مهم دانست و یادآور شد: تفکر راهبردی و شاخصه‌های آن مهم است که در نقش اندیشکده‌ها در تربیت نیروهای راهبردی خواهیم داشت.

رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای المصطفی آینده‌نگری را نکته‌ای مهم در اندیشه‌ورزی دانست و ابراز داشت: آینده‌نگری، فرایندی است که افراد و سازمان‌ها درباره وضع کنونی و آینده خود و دیگران می‌اندیشند.

وی با تأکید بر این که راهبردها، جهت و نوع حرکت را مشخص می‌کنند، خاطرنشان ساخت: کلان‌نگری و جامع‌نگری، مهم‌ترین ویژگی تفکر راهبردی است که ضمن تأثیر در زندگی فردی، در سطح سازمانی، ملی و مذهبی نیز ایفای نقش می‌کند.

دکتر مهدی‌نژاد ادامه داد: لازم است هر متفکر راهبردی، نگاه کلان داشته باشد و موضوعات و مسائل کلان را مورد توجه قرار داده، از نگاه خرداندیش بپرهیزد. متفکر راهبردی در پی ترسیم اهداف کلان است و با آینده‌نگری، تصویری از فرصت‌ها و تهدید‌ها را به صورت دورنمایی سازمانی و جامعه‌ای ترسیم می‌نماید.

وی خلاقیت و نوآوری را در تفکر راهبردی مهم دانست و ابراز داشت: بصیرت و شناخت دقیق زمانه و محیط، از دیگر الزامات تفکر راهبردی است که هر اندازه دقیق‌تر و عمیق‌تر باشد، این تفکر از پویایی و عمق نگاه بیشتری برخوردار خواهد بود.

رئیس پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای المصطفی موقعیت‌شناسی و فرصت‌شناسی را از دیگر بایسته‌های تفکر راهبردی عنوان کرد و ابراز داشت: هوشمندی و زیرکی، یکی از مهم‌ترین بایسته‌های اساسی و بنیادین به شمار می‌رود که باید با بهره‌گیری از این توان و استعداد تحلیل و شناخت درستی از مسائل پیدا کرده، بر مبنای این شناخت درست، برنامه‌ریزی هوشمندانه و دقیقی برای آینده شکل داد.

وی، در پایان، تأکید کرد: اندیشکده‌ها به عنوان کانون اندیشه‌های راهبردی، در افزایش نقش‌پذیری طلاب و فضلا و استفاده از این ظرفیت ارزشمند بسیار مؤثر خواهند بود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل