مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

مرور سریع بیانیه گام دوم انقلاب

ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٣ تير ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٣٠        شماره خبر: ١٠١٨٣١          پرینت

در گفت‌وگو با نماینده پیشین جامعة‌المصطفی مطرح شد؛

نگاهی به مباحث تربیتی نشست‌های جامعة‌المصطفی در اندونزی

دفتر نمایندگی جامعة‌المصطفی در اندونزی، از مراکز دینی فعال در این کشور است که در ایام و مناسبت‌های مختلف پذیرای علاقه‌مندان در نشست‌ها و محافل مذهبی است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجواد اسعدی»، نماینده پیشین جامعة‌المصطفی در اندونزی، در گفت‌وگویی درباره فعالیت‌های این مرکز در جاکارتا، پایتخت اندونزی، اظهار کرد: برگزاری جلسات قرائت و تفسیر قرآن کریم برای علاقه‌مندان، از فعالیت‌های این مرکز است.

وی با اشاره به مباحثی که در این جلسات مورد طرح و بررسی قرار گرفته است،‌ گفت: رابطه روزه و تقوا، از موضوعاتی بود که در ماه رمضان در این جلسات مورد توجه قرار گرفت.

به گفته حجت‌الاسلام والمسلمین اسعدی در نشست‌های ماه رمضان نمایندگی جامعة‌المصطفی در اندونزی، سخنرانی‌ها و مطالبی درباره عبادت و نماز و روزه ایراد شد که متن یکی از سخنرانی‌های که وی در این محافل ایراد کرده، بدین شرح است:

همه عبادات واجب، دو وجهه ظاهری و باطنی دارند: هنگامی که عبادات واجب دارای شرایط لازم نباشند، عبادت‌کننده به درجات باطنی آنها راه پیدا نمی‌کند.

ذکر باید انسان را به یاد خدا بیندازد. افراد بسیاری هستند که ذکر می‌گویند،‌ ولی فکر و ذهنشان اصلاً به یاد خدا نیست و ذکر فقط روی لب آنها گفته می‌شود، ولی هیچ وقت یاد خدا نمی‌کنند، در حالی که ذکر باید با خلوص نیت و از صمیم دل گفته شود.

روزه، نعمتی از نعمات الهی است که باید برای آن شاکر بود. نعماتی که خداوند برای مخلوقاتش آفریده است، بی‌شمار است. انسان نه فقط قادر به شمارش نعمات الهی نیست،‌ بلکه نمی‌تواند شکرگزار همه آنها باشد.

بیدار شدن از خواب در هنگام صبح،‌ بیدار شدن از مرگ موقت است که نخستین نعمت به شمار می‌آید. شنیدن صدای اذان صبح، نعمت دیگری است،‌ زیرا بسیاری از افراد هستند که قادر به شنیدن این نوا نیستند.

دسترسی داشتن به آب برای گرفتن وضو، نعمت دیگری است که در اختیار ما قرار دارد و کسانی که به آب دسترسی ندارند، باید تیمم کنند. ایستاده نماز خواندن، موهبتی است که برخی از افراد توانایی انجام آن را ندارند. این نعمات را اشخاص سالم احساس نمی‌کنند و وقتی آنها را از دست بدهیم، متوجه می‌شویم که چه نعماتی در اختیار داشته‌ایم.

همان گونه که علم و ایمان درجاتی دارد، اعمال واجب نیز این گونه هستند. نماز خواندن و روزه گرفتن هم درجاتی دارد و در صورت برخورداری از شرایط روحی و حضور قلب در نماز، این عمل واجب مورد پذیرش قرار می‌گیرد که در غیر این صورت، در درجات پایین جای می‌گیرد.

اگر نمازگزار خشوع و خضوع را با حضور قلب در نماز همراه کند، بی‌شک نمازش درجه بالاتری خواهد داشت و بنا به آنچه خدا در قرآن فرموده است، مانع از ارتکاب فحشا و منکرات در انسان می‌شود.

روزه نیز مانند نماز در پایین‌ترین درجه،‌ روزه عوام به شمار می‌آید که سبب رفع تکلیف است. پس از آن،؛ روزه خواص جای دارد که پرهیز از همه محرمات به همراه روزه‌داری است. برترین مرتبه این فریضه واجب نیز روزه خواص است که همه جوارح از هر گونه اشتغالی به غیر از خداوند پرهیز می‌کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل