ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٣٢        شماره خبر: ١٠٢٢٦٠          پرینت

در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد

کنفرانس بین‌المللی «حقوق بشر امریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)»

کنفرانس بین‌المللی «حقوق بشر امریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» با حضور طلابی از جامعة‌المصطفی، در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد.

گروه خبر: کنفرانس بین‌المللی «حقوق بشر امریکایی از دیدگاه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)» با حضور طلابی از جامعة‌المصطفی، در سالن همایش‌های مدرسه عالی دارالشفا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعة‌المصطفی، در این کنفرانس، مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌های علمیه گفت: فریاد «مرگ بر امریکا»، ترجمان آیات الهی است و امریکا در سه عرصه ایران، کشورهای دنیا و خود امریکا حقوق بشر را نقض کرده است.

«حجت‌الاسلام والمسلمین‌ محمدحسن زمانی» عنوان کرد: واژه شیطان بزرگ، بسیار ژرفی است که امام خمینی(ره) آن را ابداع کرده‌اند.

وی افزود: «مرگ بر امریکا»، لعنتی است که دوری از رحمت به دنبال آن می‌آید و نخستین شیطان، ابلیس بود که مورد عتاب الهی قرار گرفت.

مسئول دفتر اجتماعی- سیاسی حوزه‌های علمیه گفت: واژه شیطان با ابلیس فرق دارد؛ ابلیس نام خاصی برای یک شیطان است و آن شیطانی است که به حضرت آدم(ع) سجده نکرد. قرآن برای جن یک عنوان عام به کار می‌برد و آن شیطان است.

وی ادامه داد: عده‌ای از قدرتمندان که مردم را به انحراف کشیده‌اند، شیاطین نامیده شده‌اند و حکومتی که رهبری این انحراف را بر عهده دارد، شیطان بزرگ است؛ امام خمینی(ره) نیز بر همین مبنا امریکا را شیطان بزرگ خطاب کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی تأکید کرد: وزیر خارجه امریکا رسماً اعلام کرد که ما داعش را ایجاد کرده‌ایم و بزرگ‌ترین قتل جامعه بشری در جریان جنایات داعش رخ داده است.

وی اضافه کرد: مصر به دلیل فشارهای امریکا با وجود منابع غنی، خسران بزرگی را متحمل شده و 90 درصد درآمد اقتصادی خود را از دست داده و به امریکا وابسته شده است.

شایان ذکر است استاد حوزه و دانشگاه نیز گفت: عده‌ای تصور می‌کنند که اعلامیه حقوق بشر، مصداق سیره علماست، ولی این تصور، اشتباه است؛ این اعلامیه را تنها پیروزمندان جنگ جهانی دوم نوشته‌اند و یکی از نقاط تأسف‌بار این است که این اعلامیه، جهانی خوانده شده، در حالی که از جانب سکولارها و لیبرال‌ها تدوین گشته است.

«حجت‌الاسلام والمسلمین ارسطا» امریکا را زاده حقوق بشر کنونی دانست و عنوان کرد: مبنای اختلاف اسلام و غرب درباره حقوق بشر، به تعریف آن بازمی‌گردد.

وی افزود: در حقوق بشر غربی بیان شده است که انسان، آزاد به دنیا می‌آید؛ نمی‌گوید انسان آزاد آفریده می‌شود؛ به عبارتی، انسان را کسی می‌داند که مبنایی نداشته باشد و به کسی متعلق نیست و سرگردان است.

استاد حوزه و دانشگاه گفت: امیرمؤمنان(ع) در خطبه 216 نهج‌البلاغه حقوق انسان را ناشی از اراده الهی می‌دانند و می‌فرمایند: مبنای وضع حق، اراده الهی است و در این شرایط، دیگر اراده انسان تغییر نخواهد نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارسطا تأکید کرد: غرب مبنای حقوق بشر و آزادی‌ها را شأن انسانی می‌داند و مبنا در اعلامیه جهانی حقوق بشر، شأن و حیثیت انسانی بیان شده است؛ مشکل بزرگ این جاست که وقتی تعریف انسان مجهول است، شأن و حیثیت انسان چگونه می‌تواند معلوم باشد. براساس این، تنها قید آزادی این است که به آزادی دیگران لطمه وارد نشود.

وی بیان کرد: اگر مبنای آزادی این باشد که بر آزادی دیگران لطمه وارد نشود، این آزادی لجام‌گسیخته می‌شود، به گونه‌ای که از حق بر ناحق بودن سخن به میان می‌آید، یعنی ولو این مبنا با حق و ارزش‌های الهی منافات دارد، ولی با حقوق انسانی هماهنگ است.

حجت‌الاسلام والمسلمین ارسطا با اشاره به روایتی از پیامبر اکرم(ص) درباره جایگاه انسان نزد خدا ابراز کرد: امیرمؤمنان(ع) در عهدنامه مالک اشتر به وی دستور می‌دهند که قلب خود را از رحمت و محبت به مردم مالامال کن؛ کدام مردم؟ مردمی که فقط مسلمان هستند؟ خیر، این مردم، مسلمان و غیرمسلمان را شامل می‌شود.

«حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی» نیز در این کنفرانس گفت: امریکا در گذشته، تا حدودی می‌توانست دست چدنی خود را زیر پوشش مخملی پنهان کند، ولی ترامپ آمد و بخشی از حقایق امریکا را نشان داد، ولی نباید به همین میزان بسنده کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان عنوان نمود: به نظر می‌رسد این کنفرانس در جای جای کشور باید به صورت منظم برگزار و به خارج کشور نیز تسری داده شود.

وی با اشاره به این که بسیاری از مسائل در پشت صحنه است و دیده نمی‌شود، خاطرنشان ساخت: بیوتروریسم، یکی از این موارد به شمار می‌رود که مستکبران برای تسلط خود، از هر ابزاری مانند شیوع بیماری در کشور با هدف سلطه‌گری استفاده می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان تصریح کرد: در انقلاب ما بیش از هفده‌هزار نفر ترور شده‌اند که رد پای تروریست‌های این حوادث به امریکا برمی‌گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی اظهار داشت: گروه‌های تکفیری در مناطق مختلف کشور به ترور دست می‌زنند و همین مسئله دامن‌گیر پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) شده است؛ برای نمونه، ترورهای اخیر برخی از طلاب و امام جمعه کازرون، جزو این اقدامات تروریستی است که دامن مسلمانان راستین را گرفته است.

وی با بیان این که تفکر امریکایی‌ها در واقع، تفکر انگلیسی است، ادامه داد: دولت عثمانی در جنگ چالدران، بخشی از خاک ما را از کشور جدا کرد. بعدها دولت عثمانی برای اروپا خطرناک شد. برای این که اروپایی‌ها عثمانی‌ها را از بین ببرند، به ایجاد شکاف بین کشورهای منطقه دست یازیدند و امپراتوری عربی را در برابر امپراتوری ترک‌ها قرار دادند تا به اهداف شوم خود برسند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان خاطرنشان کرد: این تکه تکه شدن،همواره، کشتارهای فراوانی بر جای گذاشته است که غرب جنایتکار این جریانات شوم را رهبری می‌کرد؛ علمای اسلام ناب محمدی(ص) در مقاطع مختلف، توطئه‌های دشمن را شناسایی کرده و در برابر آن ایستاده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری(مدظله‌العالی) یادآور شد: متأسفانه، عده‌ای در کشور بیان می‌کنند که چاره‌ای نداریم جز این که با امریکا سازش کنیم؛ به تعبیر امام خمینی(ره)، تحصیل‌کرده‌های غرب، که در کشور مسئولیت دارند، به مصالح انقلاب ضربه می‌زنند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: امروز کانون تمدن اسلامی، جمهوری اسلامی است و ما باید خودسازی، جامعه‌سازی و تمدن‌سازی را، که رهبر انقلاب(مدظله‌العالی) در بیانیه گام دوم بر آن تأکید کردند، مورد توجه قرار دهیم و درباره آن کار کنیم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل