ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٠٩        شماره خبر: ١٠٢٧٣٩          پرینت

استاد جامعةالمصطفی؛

حجاب مسئله همه ادیان است

«حجت‌الاسلام علوی‌‌مهر» با اشاره‌ به جایگاه حجاب در سایر ادیان، گفت: این مسئله مهم حتی در عهدین نیز مطرح شده و اصلاً ادیان مختلف، به داشتن حجاب تصریح دارند. فلسفه حجاب در اسلام آن است که وقار و شخصیت زن را افزایش می‌دهد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام حسین علوی‌مهر» در گفت وگویی، با اشاره به جایگاه مسئله حجاب در ادیان مختلف گفت: مسئله حجاب بانوان و پوشش به طور کلی تنها در اسلام نیست، بلکه در عهدین (هم عهد قدیم و هم عهد جدید) بین یهودیان و مسیحیان از نظر قانون دینی، محرز و قطعی است و آنان نیز مسئله حجاب و به ویژه پوشش سر را مطرح کرده و قبول دارند.

استاد جامعةالمصطفی ادامه داد: نکته دیگر این که جامعه ما اسلامی است. بعید است که مردم قانون اسلام را ندانند. فرهنگ جامعه اسلامی و ظواهر و نمادش، با جامعه غیراسلامی و جامعه سکولار یا جامعه ادیان دیگر مانند هندو فرق دارد. البته ادیان دیگر نیز به نوع دیگر اعتقاد به حجاب دارند، مثلاً هندوها و بوداییان هنگام عبادت، پوشش و حجاب ویژه‌ای دارند.

وی تصریح کرد: بنابراین، با توجه به این که جامعه ما اسلامی است، نماد و ظواهر این دین اقتضاد می‌کند که بسیاری از مسائل را حفظ کنیم. از سوی دیگر، بعید است مردم مسئله حجاب را ندانند. مسئله حجاب چیز جدیدی نیست. اکنون که چهل سال از انقلاب می‌گذرد و چندین دهه هم از سلطنت پهلوی گذشته است، مرور وقایع نشان می‌دهد که این مسئله همواره دغدغه و از مسائل بحرانی بوده است، به این صورت که مخالفان اسلام، یعنی حکومتی مانند حکومت پهلوی یا کشورهای غربی برای تضعیف مسلمانان، یکی از نمادهای مبارزاتی‌شان مبارزه با حجاب بوده است؛ لذا حجاب چیزی نیست که مردم با آن آشنایی نداشته باشند.

حجت‌الاسلام علوی‌مهر در بخش دیگری از مباحث خود اظهار کرد: بنابراین، یکی از القائات و تبلیغات غرب در جوامع اسلامی، دوری از حجاب است. از سوی دیگر، برخی اصلاً اعتنایی به جامعه اسلامی ندارند، در حالی که در آن جامعه زندگی می‌کنند و نیز برخی با وجود زندگی در کشور اسلامی، درصدد مبارزه با فرهنگ جامعه برمی‌‌آیند و ضد مسائلی مانند حجاب به طرق مختلف جبهه می‌گیرند. اکنون بسیاری از سایت‌ها بر ضد سوره مبارکه «نساء» فعالیت می‌کنند و آنچه درباره زن در این سوره بیان شده است، زیر سؤال می‌برند.

این پژوهشگر در مورد راهکارهای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه گفت: باید هنجارها مشخص شود. در کنار قانون‌گذاری، باید به این فرهنگ تصریح شود که یکی از هنجارهای جامعه ما حجاب است. باید حکم حجاب برای مردم بیان شود. در قرآن کریم، به این مسئله اهمیت داده شده است و خداوند در آیات 59 سوره احزاب و آیات 30 و 31 سوره نور به این مسئله اشاره کرده است.

استاد جامعةالمصطفی با بیان این که حجاب فقط به بانوان اختصاص ندارد، افزود: در این جا مقصود ما پوششی است که هم زنان و هم مردان باید داشته باشند، فلسفه حجاب در اسلام آن است که وقار و شخصیت زن را افزایش می‌دهد. از فلسفه‌های حجاب، نگاه داشتن محیط اجتماعی و از بین بردن زمینه‌های فساد و انحراف است. اگر این طور تحلیل کنیم که محیط جامعه باید برای جوانان تحریک‌آمیز نباشد و آنها را به فشارهای روانی و بیماری‌ها گرفتار نکند، باید توجه کنیم که فلسفه حجاب چیست و چه پیامی دارد. 

حجت‌الاسلام علوی‌مهر تأکید کرد: از سوی دیگر، تنها یک پوشش کفایت نمی‌کند؛ لذا فقهای ما در نوع پوشش می‌گویند پوششی که برای بدن است، نباید نمایش‌دهنده برجستگی‌های بدن باشد، پس چادری هم که خانم‌ها سرشان می‌کنند، نباید برجستگی‌های بدن را نشان دهد، به این معنا که حتی چادر سرکردنی که همراه با آرایش باشد، یا چادر چسبان باشد، درست نیست. این زن محجبه نیست، بلکه فقط ظاهری به شکل حجاب دارد.

وی، در بخش دیگری از مباحث خود، ابراز کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید: زنان باید روسری‌هایشان را بر گریبان بیندازند و فرمان داده است و امر بر وجوب می‌کند و می‌گوید زیورهایشان را نباید به نامحرم نشان دهند؛ بنابراین، در آیات با امر به پوشش و نهی از آشکار کردن قسمت‌هایی از بدن روبه‌رو هستیم که جایز نیست.

حجت‌الاسلام علوی‌مهر گفت: از پی‌آمدهای بی‌حجابی و بدحجابی، افزایش فحشا و از بین رفتن استحکام خانواده و بسیاری از مشکلات دیگر که در جامعه چالش ایجاد می‌کند. اگر زنان زیورهای مخفی خود را آشکار کنند، سبب دو مشکل خواهند شد: یکی، عامل تحریک جامعه و از سوی دیگر، سبب طمع نگاه‌های بیمار می‌شوند. زنان در برابر برخی افراد مجازند حجاب خود را بردارند که قرآن کریم به آن افراد اشاره کرده است. خداوند به دوازده گروه اشاره کرده است که جزو محارم هستند. از سوی دیگر، خداوند تصریح می‌کند که اگر کسی راه خطا و اشتباه رفت و بی‌حجاب یا بدحجاب بود، در صورت توبه از او می‌گذرد و راه توبه و بازگشت باز است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل