ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ٢١:٠٥        شماره خبر: ١٠٣٠٨٨          پرینت

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در سیزدهمین اجلاس مدیران و نمایندگان المصطفی تصریح کرد

جامعة‌المصطفی؛ پیشروترین مرکز علمی کشور در عرصه بین‌الملل

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در سیزدهمین اجلاس سراسری مدیران و نمایندگان جامعةالمصطفی، پذیرش دانشجوی غیرایرانی را از لوازم اقتدار کشور برشمرد.

گروه خبر: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، در سیزدهمین اجلاس سراسری مدیران و نمایندگان جامعةالمصطفی، پذیرش دانشجوی غیرایرانی را از لوازم اقتدار کشور برشمرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «آقای دکتر تهرانچی»، با ابراز خرسندی از حضور در جمع مدیران و نمایندگان جامعةالمصطفی، به بیان وضعیت پذیرش دانشجویان غیرایرانی در دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و ابراز داشت: هم‌اکنون، دانشجویانی از سی کشور جهان، در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول تحصیل هستند.

وی شعب دانشگاه آزاد اسلامی را شبکه دانشگاهی شناخته‌شده در جهان برشمرد و اذعان داشت: پس از انتصاب «آقای دکتر ولایتی»، دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر جدیدی قرار گرفت و بنا دارد به عنوان بازوی دانشگاهی، در جهت تحقق دانشگاه طراز انقلاب اسلامی گام بردارد.

دکتر تهرانچی، در بخش بعدی سخنان خود، به تشریح وضعیت جهانی تبادلات علمی و دانشجویی پرداخت و اذعان داشت: همان گونه که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در بیانات خود تأکید دارند، حرکت علمی، از عوامل اقتدار کشور به شمار می­آید و سلطه‌پذیری کشورها، نتیجه عقب‌ماندگی علمی آنان است. بنا بر تأکیدات رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، رسالت علمی ما تنها معطوف به داخل کشور نیست و خود را موظف می­دانیم جهان اسلام را در همه علوم تمدن‌ساز، از علوم عقلی تا طبیعی، تأمین نماییم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر این که جمهوری اسلامی ایران برخلاف غرب، به دنبال انحصارطلبی علمی نیست و آماده است تجربیات علمی خود را به دیگر مراکز علمی جهان اسلام منتقل نماید، ابراز داشت: جامعةالمصطفی پیشروترین مرکز علمی کشور در عرصه بین‌الملل به شمار می‌آید و ما به منظور تحقق منویات رهبر معظم انقلاب(مدظله‌العالی)، به دنبال آن هستیم از این تجربیات در مسیر پیوند این دو نهاد علمی بهره ببریم.

وی با اشاره به ابراز نگرانی غرب از تحولات ایجادشده در جغرافیای علم، به ویژه در زمینه آموزش عالی، تصریح کرد: براساس گزارش­ مراکز وابسته به غرب، جمهوری اسلامی ایران یکی از ده کشور برتر در توسعه آموزش عالی است و امروز کشور در این زمینه به توفیقات زیادی دست یافته است.

دکتر تهرانچی جابه‌جایی و مهاجرت دانشجویان را یکی از مسائل مهم در مراکز دانشگاهی جهان برشمرد و گفت: دانشگاه­های امریکا، انگلستان، استرالیا و... در صدر کشورهای دارای بیشترین پذیرش دانشجوی خارجی هستند و بیشترین مهاجرت دانشجو نیز از چین، هند، کره و... انجام می­گیرد. متأسفانه، سهم پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه‌های ایران نسبت به مهاجرت دانشجویان به خارج، بسیار پایین است و تقریباً جمعیت دانشجوی ورودی به کشور، نصف دانشجوی خروجی است.

وی با اشاره به این که ایالات متحده امریکا با وجود جذب هفتصدهزار دانشجوی خارجی، توجه زیادی به حفظ درصد سهم خود در پذیرش دانشجویان مهاجر دارد، اظهار داشت: در اسناد راهبردی آموزش علوم عالی انگلستان، این کشور باید مقصد نخست جذب دانشجوی خارجی باشد و تأکید شده است که همه ساز و کارها برای جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه­های این کشور فراهم گردد و از سوی دیگر، از سرمایه‌گذاری روی افرادی که قصد مهاجرت به خارج کشور دارند، پرهیز گردد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، پذیرش دانشجویان خارجی را یکی از ابزارهای مهم برای حفظ اقتدار کشورها برشمرد و گفت: وجود تنها 39000 دانشجوی خارجی نسبت به تعداد ۳‌میلیون و ششصدهزار دانشجوی ایرانی، رقم پایینی برای دانشگاه­های کشور به شمار می‌آید و اصلاح این وضعیت، نیازمند همکاری جدی مراکز علمی و دانشگاهی است.

وی توسعه همکاری مراکز دانشگاهی با جامعةالمصطفی را از لوازم ضروری برای دست‌یابی به مرجعیت علمی و حرکت در مسیر تمدن‌سازی دانست و خاطرنشان کرد: برای گسترش فرهنگ و آرمان‌های الهام‌بخش انقلاب اسلامی، نیازمند شبکه داخلی دانشمندان جهان اسلام هستیم که این شبکه هنوز فعال نشده است. این شبکه‌سازی بسیار مهم، بدون جذب دانشجوی غیرایرانی و تربیت نیروهای علمی و متخصص در جهان اسلام تحقق نخواهد یافت.

دکتر تهرانچی ادامه داد: باید در نظام آموزشی خود تربیت‌کننده و صاحب سبک باشیم. یکی از ایرادات مراکز علمی ما این است که نسبت به دانشجوی خارجی، صاحب سبک نیستند و علوم با معیارهای مکتب غربی انتقال می‌یابد. امروز تحت رهبری مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، تحولی عظیم در علوم پایه، پزشکی و مهندسی روی داده است. در زمینه علوم انسانی نیز در حوزه‌های علمیه کارهای خوبی آغاز شده است، ولی این حرکت هنوز در دانشگاه‌­ها عمق نیافته است.

رئیس دانشگاه آزاد، در پایان، با تأکید آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی برای توسعه همکاری با جامعةالمصطفی، ابراز داشت: امیدواریم با حضور در این جلسه و افزایش همکاری با جامعةالمصطفی، طرحی نو دراندازیم. تعداد کنونی دانشجویان خارجی در ایران کافی نیست و باید با توسعه ارتباطات مراکز دانشگاهی، در مسیر جدیدی گام برداریم.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل