ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٥ مرداد ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١٧        شماره خبر: ١٠٣١٠٩          پرینت

با بهره‌گیری از ظرفیت آستان قدس رضوی(ع) و المصطفی؛

تشکیل شبکه علمی جهان اسلام

مدیر مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی(ع) با رئیس جامعةالمصطفی- واحد مشهد دیدار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این دیدار، «حجت‌الاسلام محمدعلی موحدی»، مدیر مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی(ع)، ضمن تبریک انتصاب «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح» به ریاست جامعةالمصطفی- واحد مشهد گفت: مأموریت و مسئولیت مهمی را متقبل شده‌اید و این امانتی است که خوشبختانه به اهلش رسیده است و ما در محضر امام رضا(ع)، برای شما و همکارانتان آرزوی موفقیت داریم.

حجت الاسلام والمسلمین موحدی با اشاره به ناهماهنگی سازمان‌های بین‌المللی مشهد بیان کرد: یکی از مشکلات مجموعه‌های بین‌المللی این است که اشراف کامل بر ظرفیت‌های هم ندارند، به این معنا که از نیازهای یکدیگر و امکانات و محدودیت‌های سازمانی همدیگر بی‌خبرند. به منظورهم‌افزایی و پیشبرد اهداف عالی دو سازمان، حل این مسئله می‌تواند چند راه حل داشته باشد: تشکیل اتاق‌های فکر مشترک میان سازمان‌ها، آشنایی بیشتر سازمان‌ها با ظرفیت‌های یکدیگر، شناسایی افق‌های مشترک دو مجموعه، تشکیل کارگروه مشترک برای همکاری‌های دو جانبه.

وی تأکید کرد: ظرفیت‌های آستان قدس رضوی(ع) فقط مادی نیست و باید ظرفیت‌های عظیم معنوی آستان قدس رضوی(ع) و ظرفیت زائران غیرایرانی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمینصالح نیز در تأیید سخنان حجت‌الاسلام موحدی بیان داشت؛ یکی از ظرفیت‌های مهم، نیروی انسانی ما در حوزه‌های پژوهشی و علمی است و از نظر نیروی انسانی متخصص، توانایی داریم که در احیای متون و منابع دینی و همچنین تدوین پایان‌نامه‌ها با آستان قدس رضوی(ع) نهایت همکاری را داشته باشیم.

رئیس جامعةالمصطفی- واحد مشهد ادامه داد: با توجه به ظرفیت‌های معنوی آستان قدس رضوی(ع) و ظرفیت زائران غیرایرانی و همچنین ظرفیت علمی و پژوهشی جامعة‌المصطفی، می‌توانیم گامی برای احیای تمدن نوین اسلامی برداریم. برای این کار باید شبکه علمی جهان اسلام تشکیل شود که بتواند با توجه به ظرفیت‌های پژوهشی و ظرفیت‌های ذکرشده، میراث کهن تمدن اسلامی را زنده کند.

وی در خصوص ترجمه آثار و کتب اسلامی، اقدامات انجام‌شده را ضعیف و حداقلی دانست و افزود: در بخش ترجمه ضعیف هستیم و بیشتر مراکز بین‌المللی هم در اهتمام به ترجمه کتب و آثار اسلامی و هم در کیفیت ترجمه ضعیف عمل می‌کنند. می‌توانیم شبکه اندیشمندان علمی جهان را ایجاد کنیم و زمینه ترجمه متون دینی را نیز بیش از پیش فراهم نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح با توجه به ضرورت سامان‌دهی ارتباط طلاب المصطفی با آستان قدس رضوی(ع) بیان داشت: در این زمینه می‌توانیم امتیازاتی برای طلاب قرار دهیم که زمینه همکاری با آستان قدس رضوی(ع) بیشتر فراهم شود، ولی این موضوع باید سامان‌دهی و برنامه‌ریزی دقیق شود تا بتوانیم به افق‌های مشترک دست یابیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان خراسان رضوی(ع)، تصریح کرد: خوشبختانه، استان خراسان و مشهد ظرفیت‌های  عظیمی دارند که باید شناسایی و احصا شوند. ما در برنامه جامع طرح تحول جامعةالمصطفی- واحد مشهد، که در حال تدوین آن هستیم، ظرفیت‌های استان و در رأس آن، آستان قدس رضوی(ع) را مدنظر داریم؛ برای نمونه، یکی از بحران‌های پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌‌السلام) در کشورهای منطقه و دنیا، بحران مدیریتی است؛ از این رو، لازم است مدیر و رهبر ولایی و سیاسی تربیت کنیم و این کلان‌پروژه مشخصی، در چند سرفصل و با تقسیم وظایف و استفاده از ظرفیت‌های دو مجموعه محقق خواهد شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل