ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١٣:١١        شماره خبر: ١٠٤١٨٩          پرینت

راه‌اندازی اندیشکده اربعین

نشست شورای مشاورین کنگره بین‌المللی اربعین با همکاری مراکز مختلف علمی و فرهنگی قم برگزار شد.

اربعین، تهاجم جبهه اسلام به جبهه کفر است

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ رضایی» مدیرکل فرهنگی جامعةالمصطفی، با اشاره به این که در جامعةالمصطفی، اربعین، برنامه‌ای اصلی است، اظهار داشت: در این ایام، تقریباً این نهاد حوزوی تعطیل می‌شود و بعید است بالاتر از این بتوان به هر برنامه اسلامی اهمیت داد.

وی با بیان این که هر ساله، پنج‌هزار تا شش‌هزار نفر از جامعةالمصطفی برای پیاده‌روی اربعین اعزام می‌شوند، گفت: اربعین، تهاجم جبهه اسلام به جبهه کفر و مرکز تربیت نیروست.

مدیرکل فرهنگی جامعةالمصطفی تصریح کرد: امیدواریم روزی برسد که زوار غیرایرانی اربعین به حدی باشند که زائران ایرانی و عراقی به چشم نیایند؛ نه این که کم شوند، بلکه غیرایرانی‌ها زیاد شوند.

وی اربعین را زمینه‌ساز ظهور حضرت مهدی(عج) دانست و افزود: اربعین سبب خدشه‌دار شدن اعصاب دشمن شده، با تمام توان می‌خواهند امنیت را به هم بزنند و این جریان معنوی را به انحراف بکشند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌رضایی با بیان این که جامعةالمصطفی برنامه‌های متعددی برای معرفی این جریان‌ها دارد، گفت: برگزاری دوره‌های مهارتی تربیت مدیر کاروان اربعین و انتشار اخبار و جریان‌های مختلف از شبکه‌های اینترنتی و مجازی در میان آحاد مردم عالم، از این برنامه‌هاست.

وی، در پایان، با بیان این که جامعةالمصطفی راهنمای زائران را برای مراکزی که زوارِ دیگر کشورها می آیند، در اختیار دارد، از درخواست ده‌ها موکب مبنی بر حضور فعالان فرهنگی به زبان‌های مختلف سخن گفت.

«حجت‌الاسلام والمسلمین‌ اصفهانیان» دبیرکل کنگره بین‌المللی اربعین و مدیرعامل مؤسسه اصحاب‌الحسین(ع) نیز در نشست شورای مشاوران کنگره بین‌المللی اربعین به بیان اهداف این کنگره در سال جاری پرداخت و اظهار داشت: جریان عظیم اربعین، پدیده‌ای الهی است و در زمانه‌ای واقع شد و آغاز موج‌اندازی در عالم کرد که دقیقاً نقشه راهبردی امریکایی‌ها برای جریان مذهبی در خاورمیانه به وسیله داعش کلید خورده بود.

وی بزرگ‌ترین برنامه ائتلاف بخش غیبت کبری را اربعین دانست و گفت: حضور جریان علمی در فضای اربعین ضرورت داشته که به همت مجموعه‌های گوناگون سامان‌دهی شده است و امیدواریم جریان‌های شکل‌گرفته در یک پازل واحد، خدمت‌رسانی داشته باشند.

دبیرکل کنگره بین‌المللی اربعین با بیان این که باید همکاری‌های گسترده علمی و هنری را به شکل مردم‌نهاد سامان دهیم، تصریح کرد: معنا ندارد که ظرفیت عظیمی مانند اربعین باشد، ولی مسائل جهان اسلام روز به روز متعدد شود، در صورتی که در اتحاد، ظرفیت حل مشکل است.

وی با بیان این که در فضای اربعینی امسال، در ۱۸ و ۱۹ مهرماه در دانشگاه نجف برنامه علمی خواهیم داشت، افزود: در ۲۰ تا ۲۲ مهرماه، در مسیر پیاده‌روی اربعین خواهیم بود و بنا داریم با کمک استادان حاضر در فضای کنگره، در مواکب حاضر در مسیر پیاده‌روی به صورت گروه‌های سه و چهار نفره مباحث را دامن بزنند و به بحث امت‌سازی پرداخته شود؛ در نهایت، چهارشنبه ۲۴ مهرماه این ظرفیت در قالب مراسمی به آستان مقدس حسینی(ع) ارائه خواهد شد.

 

راه‌اندازی قطب‌های فکری و فرهنگی

سپس «رجبعلی اسفندیار»، رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، به راه‌اندازی قطب‌های فکری و فرهنگی در دفتر تبلیغات اسلامی و پی‌گیری بحث مسئله‌محوری پرداخت و از تأسیس اندیشکده اربعین در این پژوهشگاه در آینده خبر داد.

وی با بیان این که با تأسیس این اندیشکده، بنایی بر تأسیس سازمان نیست، بلکه شورای سیاست‌گذاری است که گام‌هایی برای اربعین بردارد، گفت: نخبگان با برنامه‌ریزی مراکز علمی می‌توانند در این کنگره عظیم با هم مرتبط شوند و این ارتباط، زمینه پژوهش‌های مختلف را در خصوص اربعین فراهم می‌کند.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: بخش زیادی از اعضای هیئت علمی این پژوهشگاه در فضای پیاده‌روی اربعین شرکت می‌کنند؛ بنابر سامان‌دهی داریم تا از این ظرفیت استفاده کنیم و به گونه‌ای نخبگان خود را با نخبگان جهان اسلام مرتبط سازیم.

 

اربعین، فرصتی طلایی برای اسلام ناب محمدی(ص) است

در ادامه، «حسن عبدی‌پور»، رئیس اداره بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، اظهار داشت: این پژوهشگاه قصد دارد اندیشکده اربعین را تأسیس کند که مقدمات آن در حال انجام است و طبیعتاً این اندیشکده مجموعه علمی فراسازمانی خواهد بود که اعضای هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و دانشگاه باقرالعلوم(ع) و همه مراکز علمی بتوانند در این اندیشکده حضور داشته باشند.

وی با بیان این که اربعین، فرصتی طلایی برای اسلام ناب محمدی(ص) است، گفت: باید همه امکانات خود را بسیج کنیم تا از ظرفیت اربعین، که آینه تمام عیار برشمرده می‌شود، زیبایی‌های اسلام ناب در ایام اربعین دیده شود.

رئیس اداره بین‌الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مراسم پیاده روی اربعین را ازبین‌برنده دسیسه‌های دشمنان دانست و تصریح کرد: با همه آسیب‌ها و مشکلاتی که بعضاً دیده می‌شود، دریای معنویتی که در اربعین شکل می‌گیرد، هر دسیسه و کینه‌ای را از بین می‌برد.

وی افزود: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و همه مراکز علمی دین پژوهی یکسری تولیداتی داشته‌اند و اکنون بستری به نام اربعین فراهم شده است و ما باید داشته‌های خود را به نوعی نشان دهیم.

 

حضور استادان و نخبگان در مسیر پیاده‌روی اربعین

در ادامه این نشست، «فؤاد ایزدی»، مدیرکل مجمع استادان مسلمانان جهان، با بیان این که این مجمع متشکل از استادانی زبان‌دان داخلی و خارجی است، بر ظرفیت شناسایی استادان در محیط اربعین تأکید کرد و اظهار داشت: مراسم پیاده‌روی اربعین، فضایی برای شناسایی استادان سراسر جهان فراهم می‌کند.

وی گفت: حدود ۱۴۰۰ عمود در مسیر اربعین وجود دارد که برای هر صد عمود فضایی در نظر گرفته شده است و استادان حضور دارند.

مدیرکل مجمع استادان مسلمانان جهان تصریح کرد: موکب‌هایی را که می‌خواهیم همکاری داشته باشند، شناسایی می‌شوند و بیشتر باید بر موکب‌هایی تمرکز کنیم که استادان قصد دارند زمانی را در آنها بگذرانند.

وی با اشاره به این که در عمودهای مشخص دو استاد دانشگاه حضور دارند، افزود: در هر مکانی که مشخص شده است، یک استاد عرب‌زبان و یک استاد انگلیسی‌زبان حضور خواهد داشت.

ایزدی ضمن بیان درخواست‌هایی گفت: اگر پیشنهادی برای این کار مد نظر حاضران در جلسه است، استفاده می‌کنیم و اگر استادانی برای این کار مفید هستند، معرفی شوند.

در این مراسم، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ ربانی» مشاور رئیس جامعةالمصطفی بر ضرورت شناسایی آسیب‌های مراسم اربعین تأکید کرد و گفت: شناسایی آسیب‌ها می‌تواند بهره‌مندی از فرصت‌ها را بیشتر کند.

 

کمک لغو هزینه روادید زائران اربعین

در این نشست، «حسینی»، نماینده وزارت خارجه، به بیان ظرفیت‌ها و ملاحظات سیاسی- امنیتی اربعین در سال جاری پرداخت و با بیان این که مرز شلمچه برای زائران خارجی در نظر گرفته شده است، گفت: امسال هزینه روادید لغو شد و به سفر زائران کمک کرد.

 

افزایش معرفت زائران تُرک در فرصت پیاده‌روی اربعین

در ادامه این نشست، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ ترابی»، نماینده مؤسسه الکوثر ترکیه، اظهار داشت: این مؤسسه، هر ساله، کنفرانس اربعین را در ترکیه برگزار می‌کند و برای پیاده‌روی اربعین سازمان‌دهی کاروان داریم.

وی به برخی از فعالیت‌های این مؤسسه برای بزرگ‌داشت اربعین حسینی(ع) اشاره کرد و گفت: چاپ کتاب و زیارتنامه در خصوص اربعین و تولید نرم‌افزار اربعین برای تلفن همراه به زبان ترکی استانبولی، از این فعالیت‌هاست.

نماینده مؤسسه الکوثر ترکیه با بیان این که باید درباره شبهات و انحرافات کار شود، تصریح کرد: متأسفانه، کتاب‌هایی منتشر می‌گردد که مراسم اربعین را جشنواره گردشگری تلقی می‌کنند.

وی بر افزایش معرفت زائران در فرصت پیاده‌روی اربعین تأکید و خاطرنشان کرد: لازم است زیارت همراه با معرفت را سر و سامان دهیم و با دیدگاهی سازمانی به این مسئله بپردازیم که به هم‌اندیشی نیاز دارد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل