ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٨      ساعت: ١١:١٧        شماره خبر: ١٠٤٢٣٢          پرینت

یازدهمین شماره «پژوهشنامه اسلامی زنان و خانواده» منتشر شد

پانزدهمین شماره فصل‌نامه علمی- پژوهشی «پژوهشنامه اسلامی زنان و خانواده» شامل شش مقاله منتشر شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، پانزدهمین شماره فصل‌نامه علمی- پژوهشی «پژوهشنامه اسلامی زنان و خانواده» به صاحب‌امتیازی جامعة‌المصطفی و مدیرمسئولی «محمدمهدی صفورایی پاریزی» منتشر شد.

عناوین مقالات این شماره بدین قرار است: «تبیین جایگاه سرشتی زن و مرد در ارتباط با یکدیگر براساس آیات آفرینش در قرآن کریم (با نگاهی اجمالی به عهدین)»، «مطالعه کاربردی تحولات فقهی شیعه در دوران معاصر درباره حقوق و آزادی‌های زنان»، «ساختار شخصیت از دیدگاه قرآن و روان‌شناسی با تأکید بر تفاوت نظام ساختاری شخصیت زن و مرد»، «اثربخشی مشاوره کارکردی خانواده با رویکرد اسلامی بر مشکلات بین نوجوان و والدین و نگرش به والدین»، «واکاوی مبانی و آرای فقهای امامیه درباره حدود پوشش زنان (با تأکید بر مسابقات ورزشی ایشان)»، «مقایسه تأثیر آموزش مثبت‌اندیشی مبتنی بر آموزه‌های دینی با آموزش خانواده به شیوه شناختی - رفتاری بر سازگاری زوجین».

 

تحولات فقهی شیعه در دوران معاصر درباره حقوق و آزادی‌های زنان

در چکیده مقاله «مطالعه کاربردی تحولات فقهی شیعه در دوران معاصر درباره حقوق و آزادی‌های زنان» می‌خوانیم: پژوهش حاضر با هدف بررسی تحولات فقیهی شیعه درباره حقوق و آزادی‌های زنان و تأثیر زمان و مکان بر این تحولات، به روش توصیفی- تحلیلی انجام شد. پس از بررسی منابع پژوهش، این نتیجه حاصل شد که با مفتوح بودن باب اجتهاد در فقه شیعه، استفاده از احکام ثانویه و احکام حکومتی و بهره‌گیری از منبع عقل و عرف و بنای عقلا در فقه شیعه، تحولات مثبتی درباره حقوق و آزادی‌های زنان رخ داده که در خور توجه است، به گونه‌ای که با تفحص در آرای فقهای شیعه، تحولاتی مثبت بر پایه حقایق و زندگی کنونی زنان در مسائلی مانند ارث، دیه، حق خروج زن از منزل، آزادی و استقلال در ازدواج، حق طلاق، انواع مشارکت‌های سیاسی و مسائل مستحدثه حجاب مشاهده می‌شود و می‌توان بهره‌برداری کرد که زنان در پرتو آن، از حقوق و آزادی‌های بیشتری بهره‌مند شده‌اند. پژوهش حاضر به این نتیجه رسید که «زن» در رهگذر این نگاه از احکام حقوقی متمایزی در مقایسه با فقه مقتدم برخوردار شده است.

 

واکاوی مبانی و آرای فقهای امامیه درباره حدود پوشش زنان

در طلیعه مقاله «واکاوی مبانی و آرای فقهای امامیه درباره حدود پوشش زنان (با تأکید بر مسابقات ورزشی ایشان)» آمده است: پوشیده بودن بدن زن، یکی از ضروریات آموزه‌های اسلام است. با توجه به اهمیت حضور بانوان در مسابقات ورزشی از سویی و لزوم توجه به شرایط و اقتضائات زمانی و مکانی موضوعات در صدور احکام فقهی، از سوی دیگر، پژوهش حاضر با هدف واکاوی مبانی و آرای فقها امامیه درباره حدود پوشش زنان با تأکید بر مسابقات ورزشی ایشان به شیوه تحلیلی- توصیفی انجام شد. نتیجه مطالعات انجام‌شده این بود که زنان در رویارویی با نامحرم باید پوشش کافی داشته باشند و برای ورزش، مطابق نظر فقهایی که پوشاندن صورت و دست‌ها را تا مچ واجب نمی‌دانند، بیش از این حد استثنائی بیان نشده است. همچنین حد پوشش زنان مقابل یکدیگر - چه مسلمان چه غیر مسلمان- مطابق نظر بیشتر فقهای امامیه ستر عورتین در مسابقات ورزشی کفایت می‌کند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل