ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١٦ مهر ١٣٩٨      ساعت: ١٣:١٢        شماره خبر: ١٠٥٧٧٣          پرینت

جامعةالمصطفی- واحد مشهد برگزار کرد

گردهم‌آیی بزرگ «زمینه‌سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی»

گردهم‌آیی بزرگ «زمینه‌سازان تشکیل تمدن نوین اسلامی»، با حضور زائران اربعین حسینی(ع) از سی ملیت در حرم مطهر رضوی (ع) برگزار شد.

گروه خبر: گردهم‌آیی «زمینهسازان تشکیل تمدن نوین اسلامی»، با حضور زائران اربعین حسینی(ع) از سی ملیت در حرم مطهر رضوی(ع) برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این مراسم، که به همت جامعةالمصطفی- واحد مشهد و مشارکت بنیاد فقه و معارف اهل‌البیت(علیهم‌السلام) و مدیریت امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی(ع) برگزار شد، پس از تلاوت قرآن کریم و مداحی ذاکر اهل‌بیت، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح» رئیس جامعةالمصطفی- واحد مشهد و «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدباقر هاشمی شاهرودی»، رئیس بنیاد فقه و معارف اهل‌البیت(علیهمالسلام) به ایراد سخن پرداختند.

رئیس جامعةالمصطفی- واحد مشهد، در این مراسم اظهار کرد: این حرکت از منظر سیاسی و اجتماعی حرکت بزرگی به شمار می‌رود که نشان‌دهنده قدرت جامعه اسلامی و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است. همان گونه که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) تأکید کرده‌اند، پیاده‌روی اربعین، بیانگر ظرفیت عظیم جامعه اسلامی و زمینه‌ساز تمدن نوین اسلامی است و برای تحلیل این سخن، باید به مؤلفه‌های تمدن بزرگ اسلامی رجوع کرد و یکی از این مؤلفه‌ها، بعد سیاسی و اجتماعی جهان اسلام است.

وی افزود: حضور جمعیت عظیم بیست‌میلیونی در جریان پیاده‌روی اربعین، منجر به ایجاد جبهه متحدی از زنان و مردان متعهد در برابر الحاد و دین‌ستیزی و شیعه‌ستیزی در جهان است. نیروی انسانی مؤمن، متعهد و حاضر در صحنه، مهم‌ترین زیرساخت برای تشکیل تمدن اسلامی است. هر یک از مسافران اربعین، ریشه و عنصر تأثیرگذار در تشکیل این جبهه خواهد بود.

رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد عنوان کرد: از دیگر مؤلفه‌های تمدن بزرگ اسلامی می‌توان به ابعاد معنوی آن اشاره کرد و تفاوت و وجه امتیاز تمدن نوین اسلامی در مقایسه با تمدن غربی، بعد توحیدمحوری آن و بنا شدن این تمدن بر دیدگاه توحیدی و الهی است که این دیدگاه در سفر امام حسین(ع) از مکه به کربلا مشهود و مبرهن است، در حالی که تمدن غربی بر محور مادی‌گرایی پایه‌ریزی شده است. در این میان، مسافران اربعین باید نگاه توحیدی را در خود تقویت کنند تا زمینه‌ساز تشکیل تمدن اسلامی شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ صالح با تأکید بر انسانیت به ‌عنوان سومین مؤلفه تمدن نوین اسلامی، گفت: سومین مؤلفه در تمدن نوین اسلامی، برگرفته از انسانیت و عواطف پاک انسانی است و در برابر آن قساوت قلب، فساد، کشتار و ظلم بی‌حد به انسان‌ها قرار دارد که نمونه‌هایی از آن را در تمدن غربی شاهد هستیم. تمدن غربی عاری از هر گونه عاطفه و انسانیت بوده، در برابر تمدن نوین اسلامی برخاسته از عواطف پاک انسانی و حقوق بشر قرار دارد.

وی آخرین بعد تمدن نوین اسلامی را بندگی دانست و بیان کرد: آخرین بعد از ابعاد تمدن نوین اسلامی، بندگی و پرستش خداوند است، همان گونه که امام حسین(ع) یک شب از دشمن فرصت خواستند تا با معبود خویش راز و نیاز کنند. عبادت و کرنش در برابر خدا، از عوامل تمدن نوین اسلامی است.

رئیس جامعة‌المصطفی- واحد مشهد گفت: زائران کربلا در طول مسیر و در هر جا که توانستند، به یاد اباعبد‌‌الله‌الحسین(ع) نماز بخوانند، هر جا خسته شدند، به یاد حضرت زینب(س) باشند که از فرط خستگی آخرین نماز شب پیش از واقعه کربلا را نشسته خواندند و هر جا تشنه شدند، به یاد شهیدان و دلاوران کربلا باشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل