ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢ آبان ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٥١        شماره خبر: ١٠٦٠٢٥          پرینت

با میزبانی کالج اسلامی جامعة‌المصطفی؛

نشست علمی «نقش دانشگاهیان در وحدت مسلمانان» در اندونزی برگزار شد

نشست علمی «نقش دانشگاهیان در ایجاد وحدت و همگرایی میان مسلمانان» در کالج اسلامی جامعة‌المصطفی در اندونزی با حضور استادان و دانشجویان این مرکز و سخنرانی «حجت‌الاسلام والمسلمین مختاری»، رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، نشست علمی «نقش دانشگاهیان در ایجاد وحدت و همگرایی میان مسلمانان» در کالج اسلامی جامعة‌المصطفی در اندونزی، با حضور استادان و دانشجویان این مرکز و سخنرانی «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ مختاری» رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ مختاری در ابتدای این نشست، با بیان این که پیامبر بزرگوار اسلام(ص) براساس آموزه‌های وحیانی اسلام امت واحده‌ای پایه‌گذاری کردند، گفت: در حقیقت پیامبر بزرگوار اسلام(ص) براساس آیه «انما المؤمنون اخوه»، در آغاز اسلام در مدینه، پیمان برادری و برابری را بین اصحاب و مردم، بین خودشان و اصحاب برقرار فرمودند و با اعتقاد به پیمان برادری، در حقیقت به دنبال تأسیس و شکل‌گیری امت اسلامی بودند.

وی افزود: پیامبر بزرگوار اسلام(ص) در این باره مرارت‌ها، سختی‌ها و مصائب فراوانی متحمل شدند و تلاش و مجاهدت فراوانی کردند تا جلو پراکندگی و تفرقه مسلمانان بگیرند و جامعه‌ای متحد و حکومتی اسلامی، همراه با امت واحده اسلامی بسازند تا مسلمانان زیر پرچم توحید به سعادت و کمال برسند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی با اشاره به آیات متعدد در قرآن کریم درباره وحدت اسلامی و وحدت میان ادیان توحیدی، اظهار داشت: این آیات همگان را تشویق می‌کند همه با هم یک منطق و یک شعار داشته باشیم و آن، شعار توحیدی و بندگی، سر خم نکردن در برابر استعمار و استثمار باشد و همه تن به بندگی خداوند متعال دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمینمختاری خاطرنشان کرد: امروز در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که موانع و کارشکنی‌های فراوانی در ایجاد وحدت جوامع اسلامی وجود دارد و نقش استکبار جهانی را نباید نادیده بگیریم، زیرا دشمنان به دنبال ایجاد انشقاق، فتنه، شکاف و پراکندگی امت اسلامی هستند.

وی افزود: همان گونه که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) تصریح کردند: امروز گروهک‌های ضاله افراطی به نام اسلام و مولود در دست استکبار جهانی و انگلیسی‌ها برای مخدوش کردن چهره اسلام عزیز می‌کوشند و باید در برابر آنها مقابله کرد و عالمان، دانشگاهیان و دانشجویان رسالت و مسئولیت خطیری در آگاهی‌بخشی به جامعه و نشان دادن راه درست و ناب اسلام به جامعه و زدودن جهل و تعصب بردوش دارند، به گونه‌ای که جامعه را از ظلمت جمود فکری، جهل، تعصب و خودخواهی نجات دهند.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی بیان داشت: اگر این راه را در پیش بگیریم، تمدن نوین اسلامی مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در جامعه محقق خواهد شد، یعنی برای پیشرفت همه‌جانبه جامعه اسلامی همه باید بکوشیم و تمدن نوین اسلامی چون متکی بر اخلاق دینی است، پویا و بالنده و توأم با نشاط، بصیرت و عقلانیت است و جامعه را به سمت رستگاری پیش می‌برد.

 

حوزه و دانشگاه باید زمامدار تعلیم و تربیت جامعه باشند

در ادامه این نشست، «خانم دکتر جمیله علم‌الهدی» عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی نیز در سخنانی به نقش جنبه‌های تعلیمی و تربیتی در تحقق وحدت اسلامی پرداخت و بیان داشت: دانشگاهیان و حوزه‌های علمیه باید زمام تعلیم و تربیت جامعه را بر عهده داشته باشند و اخلاق و کرامت انسانی را تضمین کنند.

وی افزود: از طرفی هم تمدن غرب برای جامعه آسیب‌ساز است و خبری از اخلاق و کرامت انسانی در تمدن غرب نیست و از کرامت و ارزش و بهای زن غافل است و تمدن اسلامی اخلاق را به ارمغان می‌آورد و تعلیم و تربیت اسلامی، که پایه‌های محکم تمدن اسلامی است، جامعه را به سمت کمالات سوق می‌دهد و مدینه فاضله‌ای تأسیس می‌کند.

دکتر جمیله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: اسلام با معارف همه‌سویه، که از غنای ویژه‌ای برخوردار است، توأم با خرد و عقلانیت، جامعه اخلاقی، متحد و یکپارچه‌ به ارمغان آورده است و دانشگاهیان و علما در تبیین آن نقش بسزایی دارند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل