ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢ آبان ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٥٤        شماره خبر: ١٠٦٠٣١          پرینت

چهارمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس برگزار می‌شود

چهارمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس با حضور شخصیت‌های بلندپایه ایران و گرجستان برگزار می‌شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، چهارمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس با حضور شخصیت‌های بلند پایه ایران و گرجستان در آینده نزدیک برگزار می‌شود.

«حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد»، نماینده ولی فقیه در قفقاز، به همراه «سیدجواد قوام‌شهیدی»، سفیر و «حمید مصطفوی»، رایزن فرهنگی کشورمان در گرجستان، با «زازا واشاكمادزه»، مشاور نخست وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی دیدار و در زمینه گسترش گفت‌وگوهای دینی بین ایران و گرجستان بحث و تبادل نظر کردند.

زازا واشاكمادزه با ارائه گزارشی از فعالیت‌های آژانس دولتی امور دینی و اداره مسلمان گرجستان درباره مساجد، مناسبت‌ها و برنامه‌های دینی مسلمانان گرجستان، روابط بین مسلمانان شیعه و سنی در گرجستان را بسیار خوب و مثبت ارزیابی کرد.

مشاور نخست وزیر و رئیس آژانس دولتی امور دینی به همزیستی مسالمت‌آمیز مسلمانان با یکدیگر و دیگر ادیان اشاره کرد و افزود: دولت گرجستان با اختصاص بودجه سالانه و کمک‌های معنوی، همواره پشتیبان مسلمانان و پیروان ادیان دیگر است.

وی به تشریح سیاست‌های دولت گرجستان در امور ادیان پرداخت و گفت: دولت توجه ویژه‌ای به مسائل ادیان و حقوق بشر دارد و برنامه استفاده حداکثری از ظرفیت قومیت‌ها و مذاهب برای همگرایی و تقویت وحدت ملی و روابط بین ادیانی را در دستور کار خود دارد و با کشورهای مختلف منطقه مانند جمهوری اسلامی ایران همکاری و تعامل مثبتی برقرار کرده است.

 

ضرورت گفت‌وگوی بین دینی

حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد با اشاره به نقش محوری و اساسی دین در مناسبات اجتماعی، بر ضرورت گفت‌وگوی بین دینی براساس منطق و عقلانیت به دور از تعصبات فکری و عقیدتی ملت ایران و گرجستان تأکید کرد.

نماینده ولی فقیه در قفقاز با بیان این که جمهوری اسلامی ایران همواره حامی گفت‌وگوی ادیان به منظور نزدیک کردن پیروان ادیان الهی و ایجاد صلح و آرامش در جهان است، گفت: گفت‌وگوی بین ادیان، مذاهب و فرق اسلامی می‌تواند ابزاری برای شناخت عمیق و تقویت وجوه مشترک اعتقادی و فکری خواهد شد.

وی، در پایان سخنانش، با اشاره به ظرفیت‌های مراکز دینی و تنوع ادیان دو کشور خواستار برنامه‌ریزی طرف ایرانی و گرجی با حمایت آژانس ادیان برای همکاری مشترک در زمینه برگزاری نشست‌های مستمر گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس، انجام تحقیقات مشترک، برگزاری دوره‌های آموزشی و تبادل هیئت‌های دینی بین ایران و گرجستان شد.

 

نقش علما در ترویج فرهنگ صلح و دوستی

قوام‌شهیدی هم در سخنانی، با اشاره به تحولاتی که در دهه‌های اخیر در جهان به وقوع پیوسته گفت: دین به عنوان متغیری مهم و اثرگذار وارد عرصه اجتماعی و روابط بین ملت‌هاست.

سفیر کشورمان بر نقش مراکز دینی و علمای دین و نخبگان جوامع در ترویج فرهنگ صلح و دوستی و تقویت مناسبات دو کشور تأکید کرد.

وی اظهار امیدواری نمود: با استفاده از ظرفیت‌های مراکز و نخبگان دینی دو کشور بتوانیم زمینه‌های تقویت مناسبات فی مابین را فراهم کنیم.

سفیر کشورمان در ادامه، از برگزاری چهارمین دور گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت ارتدکس با هدف درک متقابل اسلام و مسیحیت ارتدکس از یکدیگر و توسعه ارتباط و همکاری ادیان در حل مسائل مشترک بشری با حضور شخصیت‌های بلندپایه ایران و گرجستان در آینده نزدیک خبر داد.

در این جلسه، «رامین ایگیداف»، رئیس اداره مسلمانان و شیخ‌الاسلام گرجستان و «حجت‌الاسلام والمسلمین داود زارع»، رئیس نمایندگی المصطفی در تفلیس حضور داشتند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل