ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٨ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٢٥        شماره خبر: ١٠٦١٤٠          پرینت

آیت‌الله اعرافی در جمع طلاب و نخبگان اندونزی:

پیامبر اکرم(ص)، معمار تمدنی بزرگ هستند

آیت‌الله اعرافی در ادامه برنامه‌های سفر به اندونزی، در جمع طلاب و استادان حوزه‌های علمیه المصطفی، خاتم‌النبیین(ص) و حوزه الصدیقة‌الزهرا(س) در جاکارتا حضور یافت و سخنرانی کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، آیت‌‌الله اعرافی در ادامه برنامه‌های سفر به اندونزی، در جمع طلاب و استادان حوزه‌های علمیه المصطفی، خاتم‌النبیین(ص) و حوزه الصدیقة‌‌الزهرا(س) در جاکارتا حضور یافت و سخنرانی کرد.

 وی پس از تسلیت گفتن ایام عزاداری رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) و رساندن سلام مراجع معظم تقلید و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به حوزه‌های علمیه، استادان و طلاب اندونزی، گفت: طلاب اندونزی، کوشا، منظم و تلاشگر شناخته شده‌اند و همیشه برای آنها دعا می‌کنم و امیدوارم در آینده، علمای عامل و مؤثر در سرنوشت کشور مهم اندونزی و عرصه‌های بین‌المللی باشند و پس از آن، از دولت و ملت مسلمان و علمای معتدل و رویکردهای منطقی و معقول و اعتدالی و اخلاقی این کشور تشکر می‌نمایم.

 

وظایف مسلمانان در قبال پیامبر(ص)

 مدیر حوزه‌های علمیه در محور اول سخنان خود به مناسبت رحلت پیامبر مکرم(ص)، به وظایف مسلمانان به ویژه طلاب اشاره کرد و گفت: پیامبر مکرم اسلام(ص) بالاترین حقوق را بر گردن همه انسان‌ها پس از خداوند دارند و در منابع اسلامی بیش از بیست وظیفه برای مسلمانان درباره پیامبر(ص) بیان شده که برخی از آنها عبارت است از:

اول: شناخت و معرفت به پیامبر(ص) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) است که پس از شناخت خداوند، مهم‌ترین شناخت است.

وی افزود: شناخت پیامبر(ص)، موضوعی مقول به تشکیک است و از شناخت زندگی شخصی تا سیره و تحلیل زندگی ایشان قابل توسعه است.

دوم: محبت و مودت به پیامبر(ص) و اهل بیت پاکشان که این وظیفه هم قابل تعمیق و توسیع است.

سوم: ایمان و التزام قلبی و اذعان نفسی که لازمه محبت و مودت و کشاندن آن به ساحت باورهای قلبی است.

چهارم: اطاعت و پیروی عملی که مربوط به جوانح و مجسد کردن شناخت و محبت و ایمان در زندگی است.

پنجم: رعایت احترام و تکریم پیامبر(ص) در حیات و ممات ایشان.

ششم: زیارت پیامبر(ص) در حیات و ممات ایشان مبتنی بر ادامه حیات برزخی پیامبر(ص) و اشراف و نظارت دایمی آن حضرت بر اعمال و حرکات و سکنات ما.

هفتم: صلوات بر محمد(ص) و آل محمد(ص) که تأثیرات شگفت‌انگیزی بر زندگی مادی و معنوی ما دارد.

هشتم: هماهنگی و تطبیق شادی و غم خود با شادی و غم  پیامبر(ص) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام).

نهم و دهم: تلاش مستمر برای فهم درست و تبیین معارف برای دیگران و اشاعه معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام) برای همه مردم و بومی‌سازی آن برای تنوع مخاطبان.

 

توصیه به طلاب

آیت‌الله اعرافی در محور دوم سخنان خود در این مراسم، توصیه‌هایی به طلاب بیان کرد و گفت: طلاب باید حوزه و تاریخ آن و مقاطع مهم حوزه‌ها را بشناسند، زیرا شناخت این تاریخ برای طلاب جوان هویت‌آفرین است و پس از آن، طلاب را به مباحثه توصیه کرد و ابراز کرد: حتماً مباحثه کنید و از این سنت دیرینه بهره‌مند شوید و پیش‌مطالعه و حتی پیش‌مباحثه را نیز فراموش ننمایید.

وی نقد و طرح سؤال و اشکال گرفتن  از استاد و حضور بانشاط در عین احترام و همچنین تحقیق و مطالعه کتاب‌های تکمیل و رشد اخلاقی و تهذیبی به عنوان وجه ممیزه حوزه را از دیگر ویژگی‌های طلبه موفق دانست.

 

پیامبر(ص)؛ معمار تمدن بزرگ

وی در محور سوم سخنان خود به تمدن‌آفرینی و جامعیت دین اشاره کرد و پیامبر(ص) را معمار تمدن بزرگی دانست و ضرورت امروز طلاب را برگشتن به رویکرد و فهم تمدنی معرفی کرد و اظهار داشت: پیامبر(ص) در مدت نبوت خویش، همه مناسبات زندگی را تغییر دادند و با بهره‌گیری از علم و شجاعت و اخلاق، پایه‌گذاری تمدن اسلامی را به انجام رساندند و امروزه همان تلاش‌ها باید الگو و مبنای فعالیت همه فعالان عرصه فرهنگ باشد. مسلمانان با بیش از 5/1میلیارد جمعیت و منابع طبیعی و انسانی و نقاط سوق‌الجیشی و ده‌ها ظرفیت و قابلیت، می‌توانند به تمدن نوین اسلامی بیندیشند و انقلاب اسلامی و حوزه‌های علمیه به دنبال این رویکرد تمدنی خواهند بود.

 

توصیه به نخبگان فرهنگی اندونزی

آیت‌الله اعرافی، در ادامه، توصیه‌هایی به شرح زیر به نخبگان اندونزیایی ارائه کرد:

اول: باید از فکر بلند و راهبردی و برنامه بلند‌مدت بهره‌مند بود.

دوم: فعالان فرهنگی باید قصد و انگیزه خالص داشته باشند، وگرنه کارها نتیجه‌بخش نخواهد شد. باید از امامان(علیهم‌السلام) بیاموزیم که لحظه‌ای به فکر خودمان نباشیم و همیشه خودمان را وقف اسلام کنیم.

سوم: وحدت و انسجام در عین تقسیم کار و نظم و سازمان‌دهی باید سرلوحه باشد.

چهارم : توجه به نسل جوان و کودکان و تربیت نسل جدید برای خدمت هر چه بیشتر، از اولویت‌هاست.

پنجم: ارتباط با توده‌های مردم و جدا نشدن از واقعیت‌های زندگی مردم ضروری است.

ششم: توجه به مصالح دنیای اسلامی و نگاه امت اسلامی بسیار ضروری است.

هفتم: حفظ و مراعات مصالح هر کشور و همکاری با دولت‌ها و حفظ وحدت کشورها و صیانت از زبان و فرهنگ کشورها و پرهیز از اختلاف‌افکنی.

هشتم: کسانی که در عرصه‌های فرهنگی حضور دارند، باید پیوسته رشد و با کاروان علم همراهی کنند.

نهم: ضرورت پایه‌ریزی نهادهای رسمی و علمی فرهنگی و شفاف و دارای برنامه.

دهم: ضرورت تقویت ابعاد اقتصادی مؤسسات در عین سلامت اقتصادی و توجه به اقتصاد تبلیغ و تقویت ارتباط با نهادها و کشورهای دیگر.

وی، در پایان، از همه کنشگران و فعالان فرهنگی اندونزی تشکر نمود که بدون افراط‌گرایی، فضایی آرام و اعتدالی را فراهم کرده‌اند و از مسئولان و دولتمردانی که زمینه فعالیت‌های علمی و فرهنگی سالم را فراهم نموده‌اند، قدردانی کرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل