ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٨ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٣٦        شماره خبر: ١٠٦١٥٣          پرینت

گزارشی از سفر آیت‌الله اعرافی به اندونزی

آیت‌الله اعرافی، رئیس هیئت امنای المصطفی و مدیر حوزه‌های علمیه، در سفری چهار روزه به میزبانی مرکز اسلامی اندونزی و جامعة‌المصطفی، عازم این کشور اسلامی شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، آیت‌الله اعرافی رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی و مدیر حوزه‌های علمیه، در سفری چهار روزه به میزبانی مرکز اسلامی اندونزی و جامعة‌المصطفی، عازم اندونزی شد.

آیت‌الله اعرافی رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی، در سفر به اندونزی، در مراسم عزاداری رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع)  در جمع شیعیان و مسلمانان جارکارتا حضور یافت و در سخنان خود، از دولت و ملت اندونزی به دلیل فراهم‌سازی زمینه فضای صمیمی بین برادران اهل سنت و پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) تشکر کرد و آن را مایه افتخار دنیای اسلام دانست و از روحیه برادری در پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان قدردانی نمود.

وی پس از بیان ویژگی‌های شخصیتی پیامبر اکرم(ص)، جهان اسلام را نیازمند الگوگیری از شخصیت پیامبر اکرم(ص) و سرلوحه قرار دادن ویژگی‌های آن حضرت در همه ابعاد زندگی دانست و گفت: اگر امروز مسلمانان شخصیت پیامبر اسلام(ص) را بهتر بشناسند و ایشان را الگوی خود قرار دهند، می‌توانند در دنیای امروز چهره‌ای متعالی و درخشان از اسلام برای بشریت خسته امروز و بشریت تشنه معنویت و اخلاق ارائه دهند.

شرکت در نشست علمی «وحدت امت اسلامی و اعتدال دینی»

آیت‌الله اعرافی، رئیس هیئت امنای المصطفی، در ادامه برنامه‌های سفر به اندونزی، در نشست علمی «وحدت امت اسلامی و اعتدال دینی» در مرکز اسلامی فرهنگی جاکارتا شرکت کرد و در جمع استادان مجامع علمی و علمای اندونزی سخنرانی خود را با موضوع وحدت امت اسلامی ضرورتی بنیادین یا مصلحتی ثانویه ارائه کرد و وحدت را امیری اصیل و ریشه‌دار در آموزه‌های اسلام دانست.

آیت‌الله اعرافی، در ادامه، به بیان تفسیر و بیان قابل دفاع از مفهوم وحدت پرداخت و گفت: این تفسیر به معنای نوعی پلورالیسم در مقام معذور بودن صاحبان اندیشه است، اگر براساس عمق اجتهادشان عمل کرده باشند و البته این تفسیر عناصری دارد که نخستین عنصر این است که  مذاهب و تفاسیر مختلف از اسلام دارای اشتراکات گسترده در حوزه اخلاق و میراث تاریخی هستند، به گونه‌ای که این اشتراکات وجوه افتراق را کم‌رنگ می‌کند و اگر چه همه انسان‌ها و ادیان در  سطوحی دارای اشتراکات انسانی و فطری و دینی هستند، ولی به شکل خاص، در دایره دنیای اسلام علاوه بر اشتراکات در سطوح قبلی، می‌توان مشترکات فراوانی بین مذاهب و مکاتب متعدد اسلامی دید.

 

حضور در جمع طلاب و استادان حوزه‌های علمیه المصطفی، خاتم‌النبیین(ع) و صدیقةالزهرا(س)

حضور در جمع طلاب و استادان حوزه‌های علمیه المصطفی، خاتم‌النبیین(ص) و حوزه الصدیقة‌الزهرا(س) در جاکارتا، از دیگر برنامه‌های آیت‌الله اعرافی در اندونزی است.

وی پس از تسلیت گفتن ایام عزاداری رحلت پیامبر(ص) و شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع) و رساندن سلام مراجع معظم تقلید و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) به حوزه‌های علمیه، استادان و طلاب اندونزی، گفت: طلاب اندونزی، کوشا، منظم و تلاشگر برشمرده می‌شوند و همیشه برای آنها دعا می‌کنم و امیدوارم در آینده، علمای عامل و مؤثر در سرنوشت کشور مهم اندونزی و عرصه‌های بین‌المللی باشند و پس از آن، از دولت و ملت مسلمان و علمای معتدل و رویکردهای منطقی و معقول و اعتدالی و اخلاقی این کشور تشکر می‌کنم.

آیت‌الله اعرافی، در پایان سخنان خود، در جمع طلاب و استادان حوزوی، توصیه‌هایی به طلاب بیان کرد و گفت: طلاب باید حوزه و تاریخ آن و مقاطع مهم حوزه‌ها را بشناسند، زیرا شناخت این تاریخ، برای طلاب جوان هویت‌آفرین است؛ حتماً مباحثه کنید و از این سنت دیرینه بهره‌مند شوید و پیش‌مطالعه و حتی پیش‌مباحثه را نیز فراموش ننمایید.

همچنین وی نقد و طرح سؤال و اشکال گرفتن از استاد و حضور بانشاط، در عین احترام و همچنین تحقیق و مطالعه کتاب‌های تکمیل و رشد اخلاقی و تهذیبی به عنوان وجه ممیزه حوزه را از دیگر ویژگی‌های طلبه موفق دانست.

 

حضور در سفارت ایران در اندونزی و عیادت از «دکتر عیدروس»

آیت‌الله اعرافی در ادامه برنامه‌های خود، در سفر به اندونزی، در اقامتگاه سفیر ایران در اندونزی حضور یافت و با «خوش‌هیکل آزاد»، سفیر ایران و همکاران ایشان و «رخشنده»، رایزن فرهنگی ایران در اندونزی دیدار و در مهمانی ناهار سفیر شرکت کرد.

در این جلسه، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی»، نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی و «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ متقی»، نماینده جامعة‌المصطفی در اندونزی نیز حضور داشتند و حاضران درباره آخرین تحولات منطقه و وضعیت فرهنگی و دینی اندونزی و روابط فرهنگی ایران و اندونزی بحث و گفت‌وگو کردند.

رئیس هیئت امنای جامعةالمصطفی پس از حضور در سفارتخانه، به عیادت «دکتر سیدعبدالرحمن عیدروس» رفت که یکی از دانش‌آموختگان المصطفی و از شخصیت‌های معتبر سیاسی فرهنگی اندونزی و از اعضای شورای ابی است که شورای عالی شیعیان اندونزی به شمار می‌رود.

دکتر عیدروس همچنین ریاست کالج مدینة‌العلم را نیز بر عهده دارد و مدتی است در بستر بیماری است.

  

دیدار با وزیر دین اندونزی

همچنین آیت‌الله اعرافی در سفر به اندونزی، با وزیر دین این کشور دیدار کرد که این دیدار، نخستین دیدار رسمی وزیر دین اندونزی پس از انتصاب به وزارت به شمار می‌رود.

 

حضور در میان جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه اندونزی

آیت‌الله اعرافی در ادامه سفر به اندونزی و در ادامه سلسله همایش‌هایی که با هماهنگی دفتر نشر آثار مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) برای تبیین اندیشه‌های معظم‌له برگزار می‌شود، در میان جمعی از دانشجویان و استادان دانشگاه اندونزی در دانشکده اصول دین اندونزی حاضر شد و به تبیین نظریه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در زمینه تمدن نوین اسلامی پرداخت و گفت: در دو قرن اخیر، که مسلمانان دوره انحطاط را گذراندند، اندیشمندان زیادی در جهان اسلام کوشیدند جهان اسلام را به مجد و عظمت گذشته و دوران نقش‌آفرینی در جهان بازگردانند و تمدن اسلامی را که قرن‌ها در جهان حاکم بود، بار دیگر احیا کنند.

وی افزود: انقلاب اسلامی در چهل سال گذشته در ایران، یکی از اهداف اصلی و بنیادین خود را احیای تمدن نوین اسلامی و بازگشت به تمدن اسلامی با رویکردی نو و جدید به دنیای امروز برگزیده و در سخنان امام خمینی و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، مهم‌ترین هدف انقلاب و تحولات ایران، بازگشت به تمدن اسلامی با رویکردی جدید برشمرده شده است و در این مسیر، نخبگان جهان اسلام و دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه و عالمان دینی و اندیشمندان باید نقش مهم و نخست را ایفا کنند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل