ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١١ آبان ١٣٩٨      ساعت: ٠٧:٥٦        شماره خبر: ١٠٦١٨٠          پرینت

با مشارکت مجمع تقریب مذاهب اسلامی در ترکیه برگزار شد

کنگره بین‌المللی «آینده دنیای اسلام و مسئله فلسطین»

با همکاری مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، کنگره بین‌المللی «آینده دنیای اسلام و مسئله فلسطین» در ترکیه برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در کنگره وحدت اسلامی، که به منظور یافتن راه‌های مؤثر در وحدت اسلامی، به عنوان یکی از آرزوهای امت، برپا شد، اندیشمندان سیاسی و علمی بحران‌های جامعه اسلامی و راه حل‌های پیشنهادی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در آخرین روز کنگره، ضمن تأکید بر این که وضعیت پراکنده جهان اسلام سبب افزایش اشغالگری صهیونیسم در فلسطین شده است، به این نکته نیز اذعان شد که برای پایان دادن به چندپارچگی کشورهای اسلامی و ایجاد انسجام، وحدت و همبستگی در بین آنها، ساختار، فهم و احساس مسئولیت لازم وجود ندارد. همچنین بیان شد که ظلم‌های موجود در جهان اسلام، نتیجه چندپارچگی‌هاست.

در نشست‌هایی که ترتیب داده شده بود، بحران‌های جغرافیای اسلام و راه حل‌های آنها، با همه اَشکال مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این کنگره، «آیت‌الله اراکی»، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، با برشمردن عناصر مهم و حیاتی در دنیای امروز اظهار داشت: در دنیای معاصر ما ، به ویژه برای مسلمانان ، سه عنصر مهم و حیاتی وجود دارد که عبارت است از: امت اسلامی، وحدت امت و فلسطین.

وی افزود: این سه عنصر، پایه اصلی وجود ما در دنیای مدرن است. اگر دشمن بتواند سرزمین‌های فلسطین را تکه تکه و مسجدالاقصی را از هستی این امت جدا کند، امت نابود می‌شود. آرمان فلسطین فقط به مردم فلسطین یا کسانی محدود نمی‌شود که دلبسته حقوق عربی و اسلامی هستند.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر این که آرمان فلسطین، آرمان کل امت است، ابراز کرد: باید به این امر به عنوان آرمان بشریت مدرن، که به دنبال عدالت و تشنه برابری و حقوق بشر است، بنگریم. از سوی دیگر، هویت امت اسلامی مورد تهدید قرار گرفته است؛ دشمنان می‌خواهند با جدا کردن این امت از یکدیگر و تبدیل آن به گروه‌های جداگانه، که در حال نزاع با یکدیگرند، هویت این امت را از بین ببرند. در این میان، مهم‌ترین مسئله، وحدت امت است.

وی، در ادامه، به نکاتی در مورد وحدت جهان اشاره کرد و گفت: وحدت جهان اسلام، برای مسلمانان و امت اسلامی، اجتناب‌ناپذیر است. اگر متحد نشویم، هیچ راهی برای زنده ماندن وجود ندارد.

آیت‌الله اراکی منظور از وحدت اسلامی را نابودی مرزها و کشورها و ایجاد کشور و دولت واحد ندانست و تصریح کرد: این امر می‌تواند امید آینده ما باشد. در شرایط کنونی، هنگامی که از وحدت اسلامی سخن می‌گوییم، منظور ما ترکیب انرژی و فرصت‌های کشورهای اسلامی برای رسیدن به هدف مشترک است.

وی از ضرورت اتحاد به منظور دست‌یابی به اهداف واحد و منافع مشترک سخن به میان آورد و خاطرنشان ساخت: امت اسلامی بیشترین انرژی انسانی را در این دنیا در اختیار دارد. ابتدا باید نیروهای خود را در زمینه فرهنگی و علمی متحد کنیم و پس از آن به دنبال تقویت روز‌افزون امت اسلامی از نظر اقتصادی باشیم. اگر بتوانیم کشورهای اسلامی را در این حوزه‌ها متحد نماییم، بزرگ‌ترین قدرت را در این دنیا ایجاد خواهیم کرد که در برابر هیچ قدرتی تسلیم نمی‌شود.

آیت‌الله اراکی همچنین از پروژه‌های وحدت‌بخش سخن گفت و بیان نمود: امت اسلامی باید پروژه‌های میدانی و عملیاتی را را در سه حوزه زیر ترکیب کند: پروژه‌های فرهنگی- علمی، پروژه‌های اقتصادی و پروژه‌های دفاعی. این پروژه‌ها قدرت بسیار خوبی در این جهان تضمین می‌نماید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل