ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٢ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٣٧        شماره خبر: ١٠٦٢٥٣          پرینت

در گفت‌وگو با مدیرکل سنجش و پذیرش جامعةالمصطفی مطرح شد

رشته‌ها و حوزه‌های آزمونی کارشناسی ارشد، دکتری،‌ سطح ۳ و ۴

مدیرکل سنجش و پذیرش با بیان این که از مجموع قبول‌شدگان،‌۲۰٪ از متقاضیان ایرانی را برای تحصیل در المصطفی می‌پذیریم. ابراز امیدواری کرد با سیاست‌های درپیش‌گرفته‌شده در دوره جدید، آزمون‌های مزبور، متناسب با شرایط المصطفی برگزار گردد.

«آقای قلی‌زاده» در گفت‌وگو با مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، رشته‌ها و حوزه‌های آزمونی جامعةالمصطفی را در دی‌ماه ۱۳۹۸ اعلام و برخی از سیاست‌های اتخاذی را به منظور تسهیل در برگزاری آزمون تشریح کرد.

وی، در ابتدای گفت‌وگو، با اشاره به آزمون‌هایی که جامعةالمصطفی هر ساله برگزار می‌نماید، ابراز نمود: جامعةالمصطفی در هر سال دو آزمون برگزار می‌کند و هدف از برگزاری آزمون‌ها، در حقیقت، بررسی علمی، آموزشی، تربیتی و قرآنی متقاضیان تحصیل در دوره‌های تحصیلات تکمیلی المصطفی است.

آقای قلی‌زاده افزود: بدین ترتیب، متقاضیان ایرانی و غیرایرانی شرکت در آزمون، ابتدا در آزمون کتبی شرکت می‌نمایند و در صورت دست‌یابی به حد نصاب لازم، از آنها برای شرکت در مصاحبه دعوت به عمل می‌آید. در نهایت، پس از قبولی در مصاحبه، حکم تحصیلی برای آنان صادر می‌شود و برای آغاز تحصیل، به مراکز آموزشی جامعةالمصطفی معرفی می‌گردند.

مدیرکل سنجش و پذیرش جامعةالمصطفی، با بیان این که آزمون جامعةالمصطفی در ۶ دی‌ماه سال جاری برگزار خواهد شد و هیچ محدودیتی در پذیرش خواهران و برادران نداریم، اظهار داشت: آزمون اعلام‌شده در مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری، سطح ۳ و ۴ برگزار خواهد شد. ثبت نام از متقاضیان از ۱۴ مهر آغاز گشت و تا ۲ آبان ۹۸ ادامه داشت. با توجه به این که این ایام با اربعین حسینی(ع) مصادف بود، تصمیم بر آن شد مهلت ثبت نام دو هفته دیگر تمدید گردد و از این رو، متقاضیان فرصت دارند تا ۱۵ آبان‌ماه سال جاری برای ثبت نام اقدام نمایند.

وی تصریح کرد: در این دوره، بررسی شرایط داوطلبان و متقاضیان ثبت‌نام‌کننده را به پس از آزمون منتقل کردیم؛ بنابراین، همه ثبت نام‌کنندگان در آزمون شرکت خواهند کرد و پس از آزمون، صلاحیت قبول‌شدگان بررسی می‌شود. مسئولیت رد شدن صلاحیت افراد قبول‌شده نیز براساس شرایط از پیش‌اعلام شده، به عهده متقاضی است. در این صورت، بررسی صلاحیت قبول‌شدگان با تمرکز و دقت بیشتری انجام می‌شود و متقاضیان نیز خواهند توانست بنیه علمی خویش را در آزمون کتبی بسنجند.

آقای قلی‌زاده با بیان این که لازم است متقاضیان برای ثبت نام، به سایت اداره‌کل سنجش و پذیرش به نشانی rsampa.miu.ac.ir مراجعه نمایند، خاطرنشان ساخت: در این مرحله از آزمون، علاوه بر متقاضیان غیرایرانی، طلاب ایرانی هم می‌توانند ثبت نام کنند و در این باره، اطلاع‌رسانی لازم به واحدهای آموزشی داخل و خارج انجام شده است.

وی، در بخش دیگری از این گفت‌وگو، بیان کرد: برای مقطع کارشناسی ارشد، پانزده حوزه آزمونی داریم؛ هشت حوزه در خارج در نظر گرفته شده است که عبارت است از: عراق، لبنان، سوریه، افغانستان، بوسنی، اندونزی، ترکیه، پاکستان. در داخل کشور هم هفت حوزه شامل قم، اصفهان، مشهد، گرگان، آشتیان، تبریز و تهران در نظر گرفته شده است.

مدیرکل سنجش و پذیرش درباره رشته‌های مورد آزمون در مقطع کارشناسی ارشد گفت: در این مقطع، در حوزه آزمونی قم، آزمون برای پذیرش در رشته‌های زیر برگزار می‌شود: اخلاق اسلامی، اصول و فقه اسلامی، اهل‌بیت‌شناسی، تاریخ اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، تاریخ تمدن اسلامی، تاریخ معاصر جهان اسلام، تفسیر علوم قرآن، حقوق خصوصی، دین و رسانه، روابط بین‌الملل، روان‌شناسی تربیتی، روان‌شناسی شخصیت، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، عرفان اسلامی، عرفان و تصوف، علوم حدیث، علوم سیاسی، علوم و فنون قرائات، فقه تربیتی، فقه خانواده، فقه سیاسی، فقه مقارن، فقه و حقوق قضایی، فقه و معارف اسلامی (قرآن، فلسفه، کلام، تاریخ)، فلسفه اسلامی، کلام اسلامی، مالیه و بانکداری اسلامی، مدیریت سیاست‌گذاری، مشاوره، مطالعات اسلامی.

وی افزود: در نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در داخل کشور نیز آزمون رشته‌های زیر برگزار خواهد شد: در مشهد مقدس: کلام اسلامی، تفسیر و علوم قرآن، روان‌شناسی تربیتی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، در تهران و البرز: مطالعات اسلامی، تفسیر و علوم قرآن، فقه خانواده، در اصفهان: کلام اسلامی، فقه و معارف اسلامی (قرآن، فلسفه)، زبان و ادبیات عربی، حقوق جزا و جرم‌شناسی، در گرگان: اصول و فقه اسلامی، فلسفه اسلامی، زبان و ادبیات فارسی، حقوق خصوصی، تفسیر و علوم قرآن، در آشتیان: اصول و فقه اسلامی. 

آقای قلی‌زاده ادامه داد: در حوزه‌های آزمونی نمایندگی‌های خارج کشور هم آزمون‌های زیر برگزار می‌شود: در افغانستان: فقه و معارف (چهار گرایش)، در عراق: اصول فقه اسلامی، مدرسی معارف اسلامی (تاریخ تمدن اسلامی)، زبان و ادبیات عربی، در لبنان: تفسیر و علوم قرآن، کلام اسلامی، در سوریه: تفسیر و علوم قرآن، کلام اسلامی، علوم حدیث.

مدیرکل سنجش و پذیرش، با بیان این که تاکنون، نزدیک به نهصد نفر برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد ثبت نام کرده‌اند و نسبت برادران به خواهران ۵ به ۱ است، گسترش حوزه‌های آزمونی را موجب تسهیل‌ شرایط برای متقاضیان برشمرد و اظهار داشت: آزمون دوره دکتری نیز در هشت حوزه برگزار خواهد شد که از این تعداد، چهار حوزه در خارج قرار دارد و شامل عراق، لبنان، سوریه و افغانستان می‌گردد. آزمون مزبور در کشور نیز در قم، اصفهان، مشهد و گرگان برگزار خواهد شد.

وی درباره رشته‌های حوزه آزمونی قم ابراز داشت: در قم، در رشته‌های زیر آزمون برگزار می‌گردد: تفسیر تطبیقی، اندیشه معاصر مسلمین، تاریخ اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، جریان‌های کلامی معاصر، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق خصوصی، سیر پیامبر(ص)، علوم اقتصادی (اقتصاد اسلامی)، علوم حدیث تطبیقی، فقه اسلامی، فقه تربیتی، فقه خانواده، فقه سیاسی، فقه قضایی، فقه مقارن، فقه و معارف اسلامی (تاریخ اسلامی، تفسیر و علوم قرآن، فلسفه اسلامی، کلام اسلامی)، فلسفه اسلامی، کلام اسلامی، قرآن و علوم (حقوق، علوم سیاسی، علوم اجتماعی، مدیریت، اقتصاد، علوم تربیتی، روان‌شناسی، بهداشت و سلامت، نجوم)، مدرسی معارف اسلامی (اخلاق اسلامی).

آقای قلی‌زاده افزود: در حوزه‌های آزمونی نمایندگی‌های داخل کشور، برای پذیرش در رشته‌های زیر آزمون برگزار می‌شود: تفسیر تطبیقی، اندیشه معاصر مسلمین، جریان‌های کلامی معاصر، حقوق جزا و جرم‌شناسی، حقوق خصوصی، قرآن و علوم (علوم تربیتی،‌ حقوق)، فقه مقارن، فقه و معارف اسلامی (تاریخ اسلامی، تفسیر و علوم قرآن، کلام اسلامی)، فلسفه اسلامی، کلام اسلامی.

وی ادامه داد: رشته‌های تفسیر تطبیقی، اصول فقه اسلامی، کلام اسلامی و مدرسی معارف اسلامی (تاریخ تمدن اسلامی) نیز در حوزه‌های آزمونی خارج کشور آزمون برگزار خواهد شد.

مدیرکل سنجش و پذیرش، تعداد ثبت‌نام‌کنندگان برای شرکت در آزمون دکتری را نزدیک به چهارصد نفر برشمرد و نسبت برادران به خواهران ثبت‌نام‌‌کننده را ۶ به ۱ عنوان کرد. در ادامه نیز با اشاره به آزمون المصطفی برای پذیرش در سطح ۳ و ۴ خاطرنشان ساخت: در این سطوح، از بین طلاب غیرایرانی جامعةالمصطفی ثبت نام به عمل می‌آید. حوزه آزمونی قم شامل موارد زیر می‌شود: مجتمع آموزش عالی فقه، مجتمع عالی حکمت و مطالعات ادیان، مجتمع آموزش عالی بنت‌الهدی (ویژه خواهران)، مدرسه امام علی(ع)، مدرسه امام مهدی(عج)، مدرسه شهید صدر، مجتمع آموزش عالی قرآن و حدیث، مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره، جامعة آل‌‌البیت(علیهم‌السلام)، مدرسه امام صادق(ع)، مدرسه امام کاظم(ع). افزون بر این، این آزمون در جامعةالمصطفی- واحد مشهد و جامعةالمصطفی- واحد اصفهان نیز برگزار می‌گردد.

آقای قلی‌زاده، در ادامه، گفت: براساس تصمیم معاونت آموزش جامعةالمصطفی، رشته‌های آزمونی را براساس تعداد داوطلبان و متقاضیان آزمون در هر واحد آموزشی تعیین کردیم. در نتیجه، در این دوره، براساس اقتضائات المصطفی، دایره رشته‌های آزمونی کمتر شد، به این معنا که رشته‌ها براساس تعداد متقاضیان تعیین گردیده است تا از برگزاری آزمون در رشته‌هایی که متقاضی اندکی دارند، جلوگیری شود.

مدیرکل سنجش و پذیرش با بیان این که از مجموع قبول‌شدگان،‌۲۰٪ از متقاضیان ایرانی را برای تحصیل در المصطفی می‌پذیریم. ابراز امیدواری کرد با سیاست‌های درپیش‌گرفته‌شده در دوره جدید، آزمون‌های مزبور، متناسب با شرایط المصطفی برگزار گردد.

آقای قلی‌زاده، در پایان، از متقاضیان شرکت در آزمون‌های مزبور خواست از فرصت باقی‌مانده استفاده کرده، اقدامات لازم برای ثبت‌ نام انجام دهند.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل