ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٣ آبان ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٤٦        شماره خبر: ١٠٦٢٦١          پرینت

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی:

داعش بر پیشانی خود مهر «ساخت امریکا» دارد

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی گفت: داعش بر پیشانی خود مهر «ساخت‌ امریکا» را دارد و فرصت طلایی امریکا برای پاره پاره کردن جهان اسلام است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی میرزایی» در گفت‌وگویی درباره این موضوع که‌ «آیا با مرگ ابوبکر بغدادی، تفکر داعش هم از بین خواهد رفت؟»، اظهار داشت: گاهی اوقات با شخصیتی روب‌هرو هستید که هنوز ایده خودش را به صورت حرکت منسجم میدانی وعملیاتی اجرا نکرده و به مرحله عینیت نرسیده است. در این صورت، شما به محض این که این فرد را به هر وسیله‌ای از میدان بیرون یا حذف کنید، به طور طبیعی ایده‌ او هم از بین خواهد رفت.

وی افزود: حال اگر جریانی مثلاً به نام تکفیر و افراطی‌گری، که۱۴۰۰سال در صورت‌ها، فرم‌های مختلف خود را نشان داده است، مد نظر قرار دهیم، طبیعتاً در چنین حالتی با از بین بردن یک فرد، ایده از بین نمی‌رود و راه مبارزه با چنین مسئله‌ای هم با شرایط مثال نخست متفاوت است.

رئیس اندیشکده جامعةالمصطفی خاطرنشان کرد: اندیشه‌ها و ایده‌ها به محض ظهور در ذهن افراد کنشگر و اجتماعی و طرح آن در دوایر بسیار محدود، دیگر از کنترل نیروهای سخت خارج می‌شود و تعامل با آن با برخوردهای خشونت‌آمیز کم‌ثمر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی اظهار داشت: پیش از بغدادی، این تفکر وجود داشت و پس از وی هم وجود خواهد داشت. در نتیجه، چرا باید با حذف و از بین بردن یک شخصیت، کل آن مکتب و ایده و تفکر انحرافی و افراطی نیز همراه وی از بین برود؟

وی با بیان این که ابوبکر بغدادی دست‌نشانده بود، گفت: این شخصیت، این طور نبوده که مبتکر فکر باشد و مستقل عمل کند و ایده خودساخته‌ای درست کرده باشد. پشت او دست‌های بسیار قدرتمندی از سوی نظام‌های بسیار مهمی وجود دارد و همان نظام‌هایی که با نگاه مهره‌وار، وی را آوردند و با تشکیلاتی به جان مسلمانان انداختند. همان‌ها لحظه‌ای از اندیشیدن در برساختِ جایگزینی وی غفلت نکرده‌اند.

کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: اگر ده رهبر این‌گونه جنبش‌ها و جریان‌ها هم کشته شوند، اندیشه افراطی همچنان وجود دارد، زیرا طراحان و هدایتگران این جریان‌ها تحت نقاب‌ها و چهره‌های گوناگون فعال هستند.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی بیان کرد: برای نمونه، نگاه خوارجی یا خارجی‌گری از زمان جریان صفین شکل گرفت و امروز این بینش و تفکر همانند یک حالت ژنتیکی و ریشه‌ای در ده‌ها و صدها جریان دیده می‌شود. در نتیجه، حذف بغدادی را نباید به هیچ عنوان نشانه تضعیف جدی این جنبش دانست، مگر این که شخصیتی حذف شود که نقش نظریه‌پرداز و مغز متفکر داشته باشد که در این صورت، تضعیف جریان، قطعی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی با اشاره به اذعان و اعتراف مقامات ‌امریکایی به حمایت از جریانات تروریستی اظهار داشت: تا به حال ده‌ها بار مقامات‌امریکا به این حقیقت اعتراف کرده‌اند که تشکیلات داعش، بخشی از کارنامه امریکاست. سخنان خانم کلینتون به صورت صدا و تصویر از ذهن‌ها نمی‌رود که بی‌باکانه گفت ما القاعده را بیست سال قبل ساختیم یا اعترافات ترامپ مبنی بر این که داعش را اوباما درست کرد، چیزی نیست که پنهان مانده باشد.

این کارشناس مسائل جهان اسلام افزود: با این اوصاف، چه طور امریکایی که از سر عمد و با برنامه، دست به ایجاد چنین جریان‌هایی زده، از نابودی داعش حرف بزند یا خوشحال باشد؟ بنابراین، نباید فریب نمایش‌های آنان را باید خورد. امریکایی‌ها برای ظهور داعش صدها برابر بیش از نابودی نمایشی آنها هزینه کرده‌اند.

وی ادامه داد: امریکا برای این شخصیت‌ها و جریان‌ها، تاریخ مصرف تعیین کرده است و مأموریت‌هایی برای آنها در نظر می‌گیرد؛ بنابراین، آنان می‌دانند که اگر بنا باشد قدری در این تاریخ‌گذاری و تعیین انقضای چنین مهره‌هایی اشتباه کنند، هزینه‌های سنگینی خواهد داشت.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی اضافه کرد: امریکایی‌ها وقتی چنین جریان‌هایی را می‌سازند، باید مراقب باشند اگریکی از آنها از حد و حدود خودش فراتر برود، به ضدخودش و ضدکارکردی تبدیل می‌شود که برای وی در نظر گرفته بودند، کما این که دیدیم در مقطعی صدام به کویت حمله و منابع نفت را تهدید کرد و امریکایی‌ها هم در نهایت مجبور شدند با هزینه‌ای سنگین، مهره خودشان را از بین ببرند.

رئیس اندیشکده جامعةالمصطفی افزود: وقتی صدام دستگیر شد، امریکایی‌ها طوق آهنینی پیرامون او قرار دادند و اجازه ندادند صدام همه پس‌پرده را بیرون بریزد. اگر صدام همه دست‌های پشت پرده جنگ با ایران و روابطش با غرب را بیرون می‌ریخت، نقشه نظام سلطه در خاورمیانه به هم می‌ریخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی تصریح کرد: امریکایی‌ها در مورد بن‌لادن هم همین کار را انجام دادند. دقیقاً طبق اعتراف خودشان جریان القاعده به دست آنها و در زمانی ایجاد شد که می‌خواستند جریان جهانی اتحاد جماهیر شوروی را در افغانستان تضعیف کنند؛ بنابراین، ارتباط آنها با القاعده ارتباط دست‌آوردی و کارنامه‌ای بود، القاعده جزو کارنامه امریکا به شمار می‌رود، ولی وقتی دیدند بن لادن دارد به تهدید جدی تبدیل می‌شود، خودشان او را از بین بردند.

وی بیان کرد: حتی برای این که اثری هم از این ارتباط و شبکه‌ها باقی نماند، اینها را به نحوی از بین می‌برند که به دست جریان دیگری اسیر نشوند. در عراق حاکم نظامی امریکایی باید مدتی بماند تا این پرونده‌ها زیر نظر او کور شود و اسناد جنایت امریکا در عراق نابود شود و همین اتفاق رخ داد دیدیم که امریکایی‌ها، صدام را تا آخرین لحظه کنترل کردند و در بایکوت خبری و تا آخرین لحظه زندگی‌اش را در محاصره امریکایی‌ها گذراند.

رئیس اندیشکده جامعة‌المصطفی عنوان کرد: سیر حوادث سوریه و پیروزی‌های مقاومت به گونه‌ای پیش می‌رفت که بغدادی و دیگر رهبران داعش و النصره یا باید به ترکیه فرار می‌کردند یا پس از سقوط ادلب و حومه، اسیر می‌شدند، زیرا سوری‌ها و محور مقاومت تا یک قدمی بغدادی رفته بودند؛ از این رو، سریعاً برای رهایی از این مخمصه اقدام کردند و تصمیم گرفتند او را بکشند تا اسیر نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی با بیان این که امریکایی‌ها به هیچ عنوان درصدد نابودی جریان داعش و جریان تفکر داعش نیستند. نهایتاً سیر آن را کُند کنند یا برخی از چهره‌ها و مهره‌ها را جا به جا  کنند. آنها به خوبی متوجه هستند که ایجاد فتنه، اختلاف و تکفیر به سود  آنهاست و فقط به دنبال تغییر مهره و جا به جایی هستند.

 

تصور استفاده تبلیغاتی ترامپ از مرگ البغدادی، کوتاه‌بینانه است

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی  نگاه صرفا ًتبلیغاتی به نحوه  کشتن بغدادی  را از سوی امریکا ناکافی خواند و افزود: نکته اصلی این است که تاریخ مصرف البغدادی گذشته بود و باید از دل جریان داعش جریان دیگری با کارکردی جدید برای ایجاد التهاب‌ها و فتنه‌های بزرگ جدید در منطقه غرب آسیا ایجاد شود.

رئیس اندیشکده جامعةالمصطفی افزود: این طور نیست که امریکایی‌ها با هدف از بین بردن داعش دست به هیچ عملیاتی بزنند، ولی گاهی برای محدود و مهار کردن بلندپروازی‌های داعش، پر وبال آن را قیچی یا شخصیتی را جا به جا می‌کنند، یعنی به محض این که در سرسپردگی رهبر داعشی یا رهبری از جبهه النصره یا ارتش آزاد سوریه، کوچک‌ترین شک و تردیدی و یا خطری از سوی آنها احساس کرده، گمان کنند احتمال لو رفتن حساس‌ترین اطلاعاتشان وجود دارد، وی را از بین می‌برند.

 

 داعش بر پیشانی خود مهر «ساخت امریکا» دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی در پاسخ به این پرسش که «پس از مرگ داعش، اعضای آن چه سمت و سویی خواهند داشت و آیا ممکن است در کشورهای دیگر دست به عملیات تروریستی بزنند؟»، بیان کرد: داعش در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی در این حد مستقل نیست که بخواهد مختار و مستقل عمل کند. داعش از همان روز اول تا امروز تحت حمایت امریکا و ترکیه قرار داشت. اصلاً داعش بر پیشانی خود مهر «ساخت امریکا» دارد. همین حالا هم تحت حمایت امریکا، در حال صادر کردن نفت سوریه است، امکانات مادی وارد می‌کند و نیروهای خودش را تأمین می‌کند.

وی عنوان داشت: ایران توانسته است اسناد اجتناب‌ناپذیر و انکارناپذیری از نقش امریکا در حمایت از داعش و ایجاد کانال‌های ارتباطی و لجستیک از آن را ارائه کند. اکنون نباید این پرسش مطرح شود که داعش می‌خواهد چه‌کار کند؟ باید پرسش این گونه مطرح شود که می‌خواهند داعش چه‌کار کند؟ یعنی چه مشقی و املایی و چه طرحی برای داعش ریخته‌اند؟

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی خاطرنشان کرد: داعش گنج طلایی امریکا و تمام مهندسان اسلام‌هراسی و ایران‌ستیزی و دشمنان مقاومت در منطقه بوده است. در نتیجه، باید دید امریکایی‌ها برای داعش چه مأموریت جدیدی تعریف کرده‌اند؟ عربستانی‌ها در این مأموریت چه نقشی دارند و چه خواهند کرد و سیر حوادث منطقه چه تأثیری روی مأموریت آینده داعش دارد؟

 

داعش فرصت طلایی امریکا برای پاره پاره کردن جهان اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین میرزایی ادامه داد: در پاسخ به این پرسش باید گفت امریکایی‌ها با هدف ایجاد تفرقه، فتنه، تخریب و واگرایی در بین مذاهب، در بین ملل و دولت‌های منطقه، بین ایران و کشورهای همسایه از هیچ فرصتی فروگذار نخواهند کرد و داعش فرصت طلایی امریکایی‌هاست که پاره پاره کردن جهان اسلام را ادامه دهد و کاری کند که همیشه ایرانی‌ها و محور مقاومت، حزب‌الله، سوریه، عراق و حتی جریان‌های درون‌مذهبی با یکدیگر بجنگند.

استاد دانشگاه اضافه کرد: پیش‌نیازهای این موضوع آماده است. یعنی اینها مشق را تمرین کرده و آدم‌ها را نیز تعیین نموده‌اند؛ همین الان در عراق مهم‌ترین چهره‌هایی که ضد شیعه حرف می‌زنند، خود شیعیان هستند. امثال سیدجمال‌الدین، غیث تمیمی، صرخی و برخی از یاران مقتدی و شیرازی و ... به معنای واقعی کلمه به دنبال تخریب، فتنه‌گری، ایجاد چنددستگی بین خود مذهب واحد هستند.

 

امریکایی‌ها به فکر بازآفرینی بازی جدید منطقه هستند

رئیس اندیشکده جامعةالمصطفی افزود: به نظر می‌رسد پیروزی‌هایی که جبهه مقاومت در منطقه به دست آورده، امریکایی‌ها را به شدت کلافه کرده است و به دنبال این هستند که دوباره به فکر بازآفرینی بازی جدید منطقه باشند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل