ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ١٩ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٣١        شماره خبر: ١٠٧٣٨٤          پرینت

نشست وزیر علوم و رؤسای دانشگاه‌های قم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به طرح سامان‌دهی دانشگاه‌های کشور گفت: هیچ برنامه‌ای برای انحلال و ادغام فیزیکی دانشگاه‌ها وجود ندارد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «دکتر منصور غلامی» در نشستی با رؤسای دانشگاه‌های قم گفت: فقط در صورتی که ادغام مراکز علمی به افزایش کیفیت دانشگاه منجر شود، برخی مؤسسات و مراکز آموزش عالی منحل و یا با یکدیگر ادغام خواهد شد.

وی اضافه کرد: افزایش کیفیت آموزشی و پژوهشی و مأموریت‌گرایی علمی ویژه هر دانشگاه، دو مسئله محوری است که در طرح سامان‌دهی دانشگاه‌های کشور دنبال می‌شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در طرح سامان‌دهی مراکز دانشگاهی کشور درباره تفویض برخی از اختیارات به رؤسای دانشگاه‌های مادر پیش‌بینی‌های مطلوبی صورت گرفته‌است.

غلامی افزود: در طرح سامان‌دهی دانشگاه‌ها هیچ رشته تحصیلی حذف نمی‌شود، ولی در صورت تحقق انتظارات وزارت علوم و تکمیل نشدن صندلی‌های مراکز علمی، ممکن است فعالیت برخی رشته‌ها و مراکز غیرانتفاعی به حالت تعلیق دربیاید.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، مدیریت بخش‌های دولتی و غیردولتی مراکز علمی کشور دشوارتر از گذشته شده ‌است.

وی گفت: با محور قرار دادن تجربیات دوران سخت کنونی، شرایط و وضعیت آینده دانشگاه‌های کشور در برآورد هزینه و افزایش خدمات آموزشی کاملاً امیدوارکننده خواهد بود.

غلامی با اشاره به اهمیت جذب نخبگان در دانشگاه‌های کشور اضافه کرد: برای استفاده از نخبگان در هیئت علمی دانشگاه‌های کشور، از سه سال گذشته اقدامات در خور توجهی در فرایند جذب صورت گرفته ‌است.

وی گفت: بیشترین تعداد دانشجویان غیرایرانی، در جامعةالمصطفی مشغول تحصیل هستند. افزایش دفاتر کنسولی در دانشگاه‌ها و راه‌اندازی مراکز آموزش زبان فارسی برای جذب دانشجویان خارجی در دست اقدام است.

غلامی گفت: با حذف برخی از سخت‌گیری‌های تحصیلی، باید زمینه جذب دانشجویان خارجی را در مراکز آموزش عالی فراهم کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: درباره مسئله فرهنگی دانشجویان خارجی نیز طرح‌ها و برنامه‌های ویژه‌ای در وزارتخانه در دستور کار است. دانش‌آموختگان خارجی دانشگاه‌های ایران باید سفرای فرهنگی انقلاب باشند.

وی بیان داشت: برای ارتباط و جذب دانشجویان عراقی رایزنی و هماهنگی‌هایی در حوزه دیپلماسی بین مسئولان وزارت علوم دو کشور در حال انجام است.

غلامی اضافه کرد: پذیرش اعضای هیئت علمی عراق و افغانستان برای گذراندن دوره دکتری در ایران به منظور تقویت ارتباطات بین دانشگاهی نیز به صورت جدی دنبال می‌شود.

وی، در ادامه، بیان کرد: حمایت از دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای و تربیت نیروی انسانی کاردان، از سیاستها و اولویت‌های مهم و اصلی وزارت علوم است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: همچنین حمایت جدی از بخش غیردولتی مراکز آموزش عالی، از جهت‌گیری‌های اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

غلامی، در ادامه، عنوان کرد: وزارت علوم درباره کم‌فروشی و کاهش خدمات در مراکز غیردولتی حساسیت ویژه‌ای دارد و در صورت اثبات، با آنها برخورد جدی صورت می‌شود.

وی گفت: در صورتی که نظارت‌ کافی در آموزش و خدمات مراکز غیردولتی به صورت جدی دنبال نشود، آینده آموزش عالی کشور ضربه جدی متحمل خواهد شد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: برای تسویه مطالبات دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های غیردولتی از بنیاد شهید، رایزنی‌هایی با هیئت دولت  و بنیاد شهید کشور صورت گرفته ‌است.

غلامی اضافه کرد: ۱۹۷ مرکز رشد در بخش تحقیقات و فناوری و ۴۵ پارک علم و فناوری در کشور فعال است. وجود چنین مراکزی، یکی از مسیرهای درست در انتقال دست‌آوردهای علمی به جامعه به شمار می‌رود.

غلامی اظهار داشت: 43000 شغل پایدار در مراکز پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده و در عرصه صادرات محصولات داخلی نیز جهش چشم‌گیری به خود گرفته ‌است. دانشگاه‌های نسل چهارم، دانشگاه‌های جامعه‌محور به صورت جدی در کشور دنبال خواهد شد.

وی عنوان کرد: در حوزه پژوهش، جایگاه علمی کشور از دهه ۸۰ به بعد با سرعت مطلوب و رضایت‌بخشی بهبود یافته و جمهوری اسلامی امروزه در این عرصه صاحب حرف است.

وی گفت: در سال ۲۰۱۹م، ایران طبق پیش‌بینی‌های صورت‌گرفته در جایگاه علمی پانزدهم جهان قرار خواهد گرفت.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در پایان، عنوان کرد: عملکرد و تربیت نیروی انسانی تحصیلکرده و کارآمد در دانشگاه‌های کشور در دوران پس از انقلاب اسلامی بسیار چشم‌گیر بوده ‌است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل