ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٣ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٣:٣٨        شماره خبر: ١٠٧٤٣٨          پرینت

هم‌اندیشی استادان مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام)

هم‌اندیشی استادان مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی» در جمع استادان مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، ضمن تبریک میلاد باسعادت نبی مکرم اسلام(صلی‌الله علیه و آله)، به آیه 137 سوره اعراف اشاره نمود و اظهار داشت: این آیه به یک معنا، چیکده تعداد زیادی از آیات قرآن کریم است که درباره پیامبر گرامی اسلام(ص) ذکر شده است.

وی در ادامه به فرازهایی از آیه 137 سوره اعراف اشاره نمود و خاطرنشان ساخت: نبی مکرم اسلام(ص) در ظاهر درس نخوانده بودند، ولی معلم میلیاردها نفر بودند. که در عین تعلیم، درباره تزکیه و امر به معروف و نهی از منکر سفارش فراوانی داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان این که هر چه را که رسول‌الله(ص) حلال شمرده باشند، پاکیزه و هر چیزی را حرام نموده باشند، پلید و خبیث است، گفت: رسول گرامی اسلام(صلی‌الله علیه و آله) امت خویش را از امور پرمشقت و جهل و خرافات رهایی بخشیدند.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی با بیان این که مردم در برابر نبی مکرم اسلام(ص) وظایفی بر عهده دارند، بیان کرد: ایمان به نبوت پیامبر اعظم(صلی‌الله علیه و آله) با تمام لوازم آن، از مهم‌ترین وظایفی به شمار می رود که بر عهده بشریت نهاده شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی تعزیر و احترام را دومین وظیفه مردم در مقابل پیامبر(ص) عنوان کرد و ابراز داشت: یاری رسول گرامی اسلام(ص) در همه ابعاد و زمینه‌ها و تبعیت از نورانیت الهی نبوت، از دیگر وظایف انسان‌ها به شمار می‌رود.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، با بیان این که در این مجتمع بیش از 750 طلبه و دانش‌پژوه تحصیل می‌کنند، اظهار داشت: امور فرهنگی و قرآنی مجتمع جامع امام خمینی(ره) در قالب کارهای مشترک میان سه مجتمع تاریخ، قرآن و حکمت تقسیم شده است.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی به دغدغه‌ها و معضلات مالی مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره اشاره نمود و خاطرنشان کرد: بخش اعظمی از امور فرهنگی و پژوهشی مجتمع، بدون پرداخت هزینه و با فعالیت جهادی المصطفائیان پی‌گیری می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی رشته‌های ارائه‌شده در مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره اهل‌بیت(علیهم‌السلام) موفق به راه‌اندازی گروه علمی تاریخ اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، تاریخ و تمدن، تاریخ اسلام شده است.

وی به برخی از انتظارات از استادان اشاره نمود و اظهار داشت: از استادان انتظار داریم ضمن تبیین دقیق رشته‌های مختلف تحصیلی المصطفی، در جذب رشته‌های تاریخ اهل‌بیت(علیهم‌السلام) تلاش روزافزونی داشته باشند.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی ادامه داد: تاریخ، دریای مواج جاری است که تجربیات آن ناظر به اقتضائات و شرایط زمانه تکرار می‌گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی بحث تاریخ تحلیلی را بسیار مهم برشمرد و اذعان داشت: انتظار داریم ثمرات و فواید مطالعات تاریخی در میان طلاب و دانش‌پژوهان به درستی تبیین شود و اهمیت این رویکرد مورد توجه استادان محترم قرار گیرد.

وی توجه به مطالعات تاریخی طلاب را از منویات رهبر فرزانه انقلاب(مدظله‌العالی) برشمرد و خاطرنشان کرد: سخنرانی عالمانه، نقادانه و تأثیرگذار، در گرو شناخت درست رویکردهای تاریخی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی ضمن استقبال از ایده‌ها و نظرات استادان مجتمع آموزش عالی تاریخ و سیره، خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با خلاقیت‌های متبحرانه استادان معزز امور فرهنگی و برنامه‌های تربیتی را به درستی بین طلاب و دانش‌پژوهان فراگیر نماییم.

وی به مشکلات اقتصادی طلاب و دانش‌پژوهان جامعةالمصطفی اشاره نمود و گفت: مباحث عاطفی و ارتباط پدرانه استادان و طلاب و همراهی مشفقانه ایشان، می‌تواند در التیام‌بخشی به مشکلات اقتصادی طلاب مؤثر باشد.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی در بخش پایانی سخنان خود بر توجه استادان به حفظ الزامات آموزشی جامعةالمصطفی تأکید نمود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل