ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: جمعه ٢٤ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٢:٢٠        شماره خبر: ١٠٧٤٥٠          پرینت

«دکتر اسماعیل چالشکان»، در نشست هم‌اندیشی استادان قرآنی ایران و ترکیه اظهار داشت

حرکت به سمت ایمان و تقوا؛ از مهم‌ترین تأکیدات آیات الهی

انسان اگر تأملی در حوادث مرتبط با آیات الهی و اهداف متعالی و رویکردهای جهت‌‌بخش آن داشته باشد، به نتایج خوبی خواهد رسید.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، «دکتر اسماعیل چالشکان»، عضو هیئت علمی گروه تفسیر و علوم پایه اسلامی دانشگاه بیلدیریم بایزید ترکیه، در نشست هم‌اندیشی استادان قرآنی ایران و ترکیه، که در موسسه الحکمه برگزار گردید، ضمن ارائه تاریخچه اسلام، با بیان این که نبی مکرم اسلام(ص) به پشتوانه مبانی الهی، حکومت اسلامی را از مدینه آغاز نمودند، اظهار داشت: سخن از مدینه، سخن از دنیایی است که اسلام به دنبال احیای آن بوده، حوادث مدینه در شناخت این ابعاد بسیار مهم است.

استاد دانشگاه دانشگاه آنکارا پیشوایی آیات قرآن کریم و بنیه‌های حمایتی آیات الهی را در به وجود آمدن جامعه اسلامی مدینه بسیار مهم عنوان کرد و اظهار داشت: سوره انفال در پی جنگ مشرکان و مؤمنان، مسئله غنائم جنگی را مورد توجه قرار داد  و از اسلوب ارشادی ورود نمود.

وی با بیان این که آیات الهی وظیفه مؤمنان را در برابر خداوند متعال و رسول گرامی اسلام(ص) و حتی نفس بر مبنای ارتباطات مؤمنانه ترسیم می‌کند، اظهار داشت: انسان اگر تأملی در حوادث مرتبط با آیات الهی و اهداف متعالی و رویکردهای جهت‌‌بخش آن داشته باشد، به نتایج خوبی خواهد رسید.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیلدیریم بایزید ترکیه با بیان این که مدینه در دوران رسول‌الله(ص)  به جامعه‌ای متعالی تبدیل شد، اظهار داشت: برخلاف وجود برخی از الزامات شرایطی و ضعف‌هایی که ناظر به ویژگی‌های بشری مسلمانان مدینه ایجاد می‌شد، این دوران را می‌توان از افتخارآمیزترین دوران اسلام به شمار آورد.

وی با بیان این که با وجود نواقص و خطاهای احتمالی و انسانی، مدینه از بهترین جوامع انسانی بود، اظهار داشت: قرآن کریم با توجه به رویکرد تعالی‌بخش مدینه در دوران نبی مکرم اسلام(ص)، از آن دوران به جامعه مؤمنانه تعبیر نموده است.

استاد دانشگاه آنکارا کمال‌طلبی، حرکت به سمت ایمان و تقوا را از مهم‌ترین تأکیدات آیات الهی عنوان کرد و ابراز داشت: آیات الهی، جوامع انسانی را به سمت خوبی سوق داده، رسیدن به این مهم را در گرو پیشوایی پیامبران الهی و صالحان ذکر می‌کند.

دکتر چالشکان ایمان و عمل صالح را پایه‌های اصلی دین، از منظر قرآن برشمرد و خاطرنشان کرد: ایمان همان تصدیق وحدانیت باری‌تعالی و باورمندی به آخرت است؛ ایمان، نیرویی محرک برای انگیزه‌بخشی به مؤمنان به شمار می‌رود تا به سمت تعالی و کمال گام بردارند.

عضو هیئت علمی گروه تفسیر و علوم پایه اسلامی دانشگاه بیلدیریم بایزید ترکیه عمل صالح را واژه راهبردی آموزه‌های الهی عنوان کرد و اظهار داشت: هر عمل و رفتار انسانی که تأثیری مؤمنانه را بروز دهد، عمل صالح نامیده می‌شود.

دکتر چالشکان همراهی اخلاق و احکام را از ویژگی‌های مدینه ذکر کرد و اظهار داشت: اخلاق جایگاهی اولی در مقایسه با احکام داشته، در صورت تثبیت جایگاه اخلاق بر محوریت شعور ایمانی، انگیزه عمل به احکام در افراد شکل خواهد گرفت.

وی تقویت شعور مؤمنانه را از الزامات اهتمام به اخلاق و اخلاق‌مداری اسلامی و در نتیجه، عمل به احکام عنوان کرد و یادآور شد:  براساس آیات الهی، زمانی اخلاق ارزشمندی خود را حفظ خواهد نمود که همراه با آن، عمل صالح مورد توجه قرار گیرد.

دکتر چالشکان با بیان این که مسئله خانواده و مباحث ازدواج و مباحث پیرامونی آن اعم از تربیت اولاد و... در آیات الهی به خوبی مورد توجه قرار گرفته است، اظهار داشت: آیات الهی خانواده را مفهومی بنیادین برای تشکیل جامعه آرمانی، مؤمنانه و امت محمدی(ص) ذکر می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه بیلدیریم بایزید ترکیه ضمن تأکید بر اهمیت از میان بردن بی‌ایمانی و مقابله با شرکت و نفاق، اظهار داشت: کسی که به خداوند متعال، نبوت پیامبران الهی و آخرت اعتقاد داشته باشد، هیچ گاه خطاها، ضعف‌ها و فقرهای عقیدتی مسلمانان را به بی‌ایمانی و کفر تعبیر نخواهد کرد.

استاد دانشگاه آنکارا با اشاره به این که همه انسان‌ها، مخاطبان آیات الهی هستند، اظهار داشت: قرآن کریم ضمن هشدار به انسان‌ها درباره خطرات حرکت آدمی به سمت بی‌ایمانی، مؤلفه‌های تأثیرگذار در حرکت انسان را به سمت بی‌ایمانی به خوبی بیان نموده است.

وی آراستگی ایمانی انسان ها را در ابعاد مادی،اخلاقی و معنوی، از تصریحات آیات الهی برشمرد و خاطرنشان کرد:  نبی‌مکرم اسلام(ص)، امت واحد را از چارچوب‌های زبانی، قومی، ملیتی و جغرافیای سرزمینی خارج نموده، توحید و اعتقاد به خداوند متعال را پایه اصلی امت اسلامی ذکر می‌فرمایند.

دکتر چالشکان، در پایان، تأکید کرد: در صورت تشکیل امت اسلامی بر پایه وحدت، پیروان همه ادیان و مذاهب در کنار یکدیگر زندگی تعاملانه و مسالمت‌آمیزی خواهند داشت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل