ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٨      ساعت: ١٢:٣٩        شماره خبر: ١٠٧٥٤٢          پرینت

اعلام جزئیات بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قرآن و حدیث المصطفی

مدیرکل قرآن و حدیث جامعةالمصطفی جزئیات و برنامه‌های بیست‌وپنجمین جشنواره و مسابقات بین‌المللی قرآن و حدیث المصطفی را با شعار «استقامت امت، نصرت الهی» تشریح کرد.

مدیرکل قرآن و حدیث جامعةالمصطفی جزئیات و برنامه‌های بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی المصطفی را با شعار «استقامت امت، نصرت الهی» تشریح کرد.

«حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین رفیعی»، در گفت‌وگویی، با تشریح برنامه‌های بیست‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی المصطفی، اظهار کرد: این مسابقات با اهداف آموزشی، پژوهشی و تربیتی همانند سال‌های گذشته برگزار خواهد شد و ویژگی بارزی که در این دوره شاهد آن هستیم، حضور خانواده بزرگ المصطفائیان است.

وی افزود: طلاب، کارکنان، استادان و اعضای هیئت علمی و همه خانواده طلاب، کارکنان و استادان در ایران و دیگر کشور‌ها امکان حضور در جشنواره را دارند و برای طلاب مراکز تمهیدیه نیز رشته‌های ویژه‌ای در نظر گرفته شده است.

مدیرکل قرآن و حدیث المصطفی تصریح کرد: دانشگاه مجازی المصطفی و دانشجویان آن به عنوان مخاطب خاص، بخش مستقلی با رشته‌های ویژه به خود اختصاص داده‌اند که در ۲۴ دوره گذشته، حضور متسابقان به این گستردگی نبوده است.

 

استقامت امت، نصرت الهی

دبیر بیست‌وپنجمین دوره جشنواره بین‌المللی قرآنی و حدیثی جامعة‌المصطفی تصریح کرد: سال گذشته در مجموع از داخل و خارج کشور، ده‌هزار نفر در جشنواره شرکت کردند و با توجه به گستردگی جشنواره در سال جاری، شرکت قریب به سیزده‌هزار نفر پیش‌بینی می‌شود. امسال جشنواره با سیاست‌های ویژه و براساس شعار «استقامت امت، نصرت الهی» برگزار می‌گردد و قرعه‌های بخش شفاهی مسابقات را براساس این شعار تنظیم می‌کنیم.

عضو هیئت علمی جامعةالمصطفی افزود: رشته‌های مختلفی برای جشنواره در نظر گرفته شد و در مجموع، پنج گروه مخاطبان شامل طلاب المصطفی، دانشجویان دانشگاه مجازی، کارکنان و استادان، خانواده طلاب و خانواده کارکنان و استادان به رقابت می‌پردازند. مهم‌ترین بخش جشنواره، که رقابت‌های اصلی در آن جا جریان دارد و بسیار به هم نزدیک است، بخش طلاب است که بیشترین شرکت‌کنندگان در این بخش حاضر هستند.

وی با اشاره به دو آزمون کتبی و شفاهی تصریح کرد: رشته‌های کتبی براساس مقاطع تحصیلی تعریف شده است و در هر مقطع تحصیلی یک رشته حدیثی و یک رشته قرآنی به رقابت می‌پردازند؛ در رشته قرآنی معمولاً تفاسیر معتبر و مطرح مدنظر قرار می‌گیرد و در بخش حدیثی در مقطع کارشناسی متن نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه مدنظر است که طلاب در بخش‌های تعیین‌شده و براساس آن آزمون می‌دهند.

 

اهداف تربیتی جامعةالمصطفی

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی بیان کرد: در کارشناسی ارشد و دکتری، متن اصول کافی از کتاب «العقل و جهل» تا کتاب «الحجة» باب «ما اعطی الائمه(ع) من اسم الله اعظم» تعیین شده است و در شفاهی نیز در بخش برادران، قرائت تحقیق و ترتیل و حفظ کل و حفظ پانزده جزء و حفظ سوره‌های منتخب در نظر گرفته شد و در بخش خواهران همین رشته‌ها به جز رشته قرائت و ترتیل است.

وی با بیان این که امسال بخش ویژه‌ای با عنوان «اهداف تربیتی جامعةالمصطفی» تعریف شد، اظهار کرد: با این کار، حس و روحیه رقابتی در فضای جشنواره را به ویژه در بخش شفاهی تعدیل کرده‌ایم و می‌کوشیم به گونه‌ای برگزار می‌شود که هر کس در این جشنواره حد نصاب لازم را بیاورد، جوایز و هدایا به وی تعلق می‌گیرد.

 

قله‌سازی در فعالیت‌های قرآن و حدیث

مدیرکل قرآن و حدیث المصطفی تصریح کرد: به منظور نخبه‌پروری و قله‌سازی در فعالیت‌های قرآنی و حدیثی، جوایز ویژه‌ای داریم، ولی به این معنا نیست افرادی که امتیاز بالا بیاورند، از جایزه محروم شوند. در همه گروه و مخاطبین این کار انجام شد و هر کس وارد می‌شود، توانمندی خود را می‌بیند و هر کس با خود رقابت می‌کند و رقابت با دیگران معنا ندارد، مگر این که در بخش نخبگان باشد.

وی درباره زمان برگزاری بخش‌های مختلف مسابقات گفت: جشنواره امسال در بخش‌های مختلف از ۱۳ آبان آغاز شد و تا ۳۰ آبان ادامه داشت و بخش کتبی از ۲۸ تا ۳۰ آذر است که افراد به صورت آنلاین و مجازی در آزمون شرکت می‌کنند. همچنین مرحله نهایی بخش شفاهی ۱۷ بهمن‌ماه و اختتامیه در نیمه دوم بهمن ماه برگزار می‌شود.

 

سه مرحله بخش شفاهی

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی تصریح کرد: در بخش شفاهی در سال جاری، به جای دو مرحله، سه مرحله داریم که مرحله اول به صورت ارسال فایل است، یعنی افراد قطعه‌ای را قرائت و ضبط می‌کنند که تعیین کرده‌ایم و فایل صوتی از طریق واحد‌های قرآنی در مدارس به دبیرخانه جشنواره فرستاده می‌شود و در یک گروه داوری به صورت متمرکز داوری خواهند شد و یک‌سوم نفراتی که بالاترین نمرات را دریافت کنند، برای شرکت به مرحله دوم معرفی می‌شوند. مرحله دوم در همه واحد‌ها حضوری است و رشته حفظ نیز به آن افزوده می‌شود و از بین نفرات برتر تعدادی برای مرحله نهایی معرفی می‌گردند.

مدیرکل قرآن و حدیث المصطفی اظهار کرد: در بخش شفاهی در سال جاری تلاش شد برای داوری مرحله اول مسابقات، از طلابی استفاده شود که صلاحیت داوری دارند. این‌ افراد سال گذشته دوره دیده‌اند و در مرحله نهایی سال پیش در کنار داوران حضور داشتند و قاریان و حافظان را داوری می‌کردند.

 

برگزاری بدون بودجه درون‌دستگاهی

وی با بیان این که به منظور ارتقای سطح توانایی طلاب، دوره‌ها و کارگاه‌هایی برگزار می‌شود تا طلاب بتوانند در جشنواره داوری نمایند، تصریح کرد: در هر مرحله‌ مسابقات طلاب، استادان و کارکنان، چهار داور حضور خواهند داشت و در بخش خانواده‌ها و فرزندان نیز تعداد داوران با توجه به تعداد متسابقان مشخص می‌شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل