ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٤٢        شماره خبر: ١٠٧٥٦٦          پرینت

در نشست علمی مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی بررسی شد

ابعاد شخصیتی امام صادق(ع) از دیدگاه فریقین

امام صادق(ع) برای حفظ وحدت در نماز جماعت اهل سنت و تشیع جنازه آنان شرکت می‌فرمودند و پیروان خود را به حفظ وحدت و دوری از کینه و اختلاف دعوت می‌کردند.

گروه خبر: نشست علمی- پژوهشی «بررسی ابعاد شخصیتی امام صادق(ع) از دیدگاه فریقین» به همت معاونت پژوهش مرکز آموزش زبان و معارف اسلامی، با همکاری گروه علمی- تربیتی معارف اسلامی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ کریم بهشتی»، کارشناس علمی گروه تربیتی معارف اسلامی، در این نشست، با اشاره به شرایط سیاسی و اجتماعی دوران امام صادق(ع)، ابراز داشت: در زمانی که مردم با پرسش‌ها و شبهات گوناگونی روبه‌رو هستند، باید اشخاصی باشند حقایق را بیان نمایند تا مردم در تشخیص حق از باطل سردرگم نگردند. فشار حکومت و مسائل سیاسی در عصر بنی‌امیه موجب شد ائمه(علیهم‌السلام) به تربیت شاگردانی به منظور ایجاد ارتباط با مردم روی آورند. امام صادق(ع) شاگردان بسیار زیادی داشتند که تعدادی از آنان سرآمد دوره خود بودند که از میان آنان می‌توان به «جابربن حیان» در علم شیمی، «هشام‌بن حکم» متخصص علم کلام و عقاید و «زراره» در فقه و احکام اشاره نمود.

وی با اشاره به تحصیل چهارهزار شاگرد در محضر امام صادق(ع)، ابراز داشت: عده‌ای بسیار زیادی که حتی برخی از آنان به امامت امام صادق(ع) نیز معتقد نبودند، با اذعان به مرتبه علمی ایشان، در جلسات درس آن حضرت شرکت می‌نمودند که «ابوحنیفه»، یکی از افراد شاخص آنان به شمار می‌آید.

سخنران نشست با تأکید بر این که امام صادق(ع) مرجعیت علمی زمان خود را در دست داشتند و عالمانی از مذاهب مختلف و حتی از ادیان دیگر برای پرسش یا مناظره نزد ایشان حضور می‌یافتند، خاطرنشان کرد: متأسفانه، برخی از شاگردان آن حضرت به هوای ریاست‌طلبی و کسب منافع دنیوی بعدها به انحراف کشیده شدند. خطر حسادت و دنیاطلبی همواره در کمین طالب علم است و تأکید بزرگان ما بر شرکت طلاب در جلسات درس اخلاق و توجه به تهذیب نفس، به همین دلیل است.

در ادامه، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ سیدمحمد موسویان»، کارشناس علمی گروه تربیتی معارف اسلامی و سخنران دوم نشست، عوامل گوناگون مانند مسائل سیاسی و حکومتی را از عوامل مهم تأسیس حوزه عظیم اسلامی به دست امام صادق(ع) برشمرد و اظهار داشت: اختلاف بنی‌امیه و بنی‌عباس فرصت مناسبی برای امام صادق(ع) فراهم نمود تا پس از سال‌ها خفقان سیاسی و تبلیغات منفی، زمینه مناسبی برای فعالیت‌های علمی فراهم گردد.

وی با اشاره به تلاش دشمنان اسلام برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان پس از رحلت نبی مکرم اسلام(ص)، یادآور شد: دشمنان هم‌اکنون نیز همین سیاست را برای ضربه زدن به اسلام، با ایجاد اختلاف میان شیعه و اهل سنت و روشن نمودن شعله آتش کینه میان پیروان مذاهب اسلامی و تولید و پشتیبانی از نسخه‌های جعلی اسلام دنبال می‌نمایند.

سخنران نشست با تأکید بر سیره ائمه(علیهم‌السلام) پس از رحلت رسول گرامی اسلام(ص) در مسیر حفظ اتحاد و پرهیز از تفرقه میان امت اسلامی، تصریح کرد: امام صادق(ع) برای حفظ وحدت در نماز جماعت اهل سنت و تشیع جنازه آنان شرکت می‌فرمودند و پیروان خود را به حفظ وحدت و دوری از کینه و اختلاف دعوت می‌نمودند. هم‌اکنون نیز بسیاری از مراجع ما مانند امام خمینی(ره) در فتاوای خود شرکت در نماز جماعت اهل سنت را درست دانسته‌اند.

وی با اشاره به دست‌آوردهای علمی و فرهنگی مسلمانان در عصر امام صادق(ع) ابراز داشت: در قرن ۴ هجری و در سایه فعالیت‌های علمی حوزه امام صادق(ع)، مسلمانان سهم بیشتری از فرهنگ و تمدن جهان را در اختیار داشته، در زمینه‌های گوناگون مانند نجوم، شیمی و... پیشتاز بودند و بسیاری از نویسندگان غربی نیز در آثار خود بر این مسئله اذعان داشته‌اند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل