ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٣ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١٤:٠٥        شماره خبر: ١٠٧٥٧١          پرینت

با حضور نماینده دفتر مقام معظم رهبری در اندونزی برگزار شد

نشست «تحلیل وضعیت شیعیان منطقه جنوب شرق آسیا»

پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی وظیفه دارد پژوهش‌های خود را در جهت تحقق اهداف علمی، آموزشی و فرهنگی جامعةالمصطفی متمرکز نماید تا عمق و تأثیرگذاری این مرکز علمی در مجامع علمی جهان به شکل پیوسته افزایش یابد.

گروه خبر: نشست تحلیل وضعیت شیعیان منطقه جنوب شرق آسیا، در پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی»، نماینده دفتر مقام معظم رهبری در اندونزی، در این نشست، با اشاره به نقش پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در شکل‌دهی به هویت مسلمانان جنوب شرق آسیا، اظهار داشت: از آن جا که مکتب اهل‌بیت(علیهمالسلام) بخشی تأثیرگذار از جغرافیای فرهنگی و ژئوپولتیک این منطقه شناخته می‌شود، باید بکوشیم این نقش را پررنگ و برجسته نماییم تا استمرار و امتداد امروز این مکتب با پیشینه آن اثبات گردد.

وی با اذعان به این که تاکنون پژوهش‌های درخور توجهی در مورد تأثیر انقلاب اسلامی در منطقه جنوب شرق آسیا صورت نگرفته است، یادآور شد: هر چند به تازگی چند پایان‌نامه درباره این موضوع نوشته شده است، این پژوهش‌ها بیشتر جنبه مطالعات کتابخانه‌ای دارد و در این باره مطالعات میدانی عمیقی صورت نگرفته که شایسته است این موارد موضوعات برخی پژوهش‌ها باشد.

سخنران نشست، در ادامه، به معرفی اندونزی از نظر جغرافیایی و موقعیت راهبردی پرداخت و ابراز داشت: بیش از 86 درصد از جمعیت حدود 270میلیون نفری اندونزی را مسلمان تشکیل می‌دهند و مردم دیگر، پیرو آیینهای هندو، بودایی، مسیحی و... هستند. اندونزی را می‌توان یکی از کشورهای نمونه در زمینه زندگی مسالمت‌آمیز مذاهب و ادیان مختلف نام برد.

وی با تشریح اقوال مختلف در زمینه روش ورود اسلام به اندونزی، خاطرنشان کرد: شواهد تاریخی و آثار برجای‌مانده نشان می‌دهد بازرگانان ایرانی اسلام را از قرن ۳ به بعد وارد اندونزی کردند که با توجه به روابط چندین‌هزار ساله تجاری و فرهنگی دو کشور، این نظریه درست‌تر به نظر می‌رسد.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی ادامه داد: البته برخی نیز با توجه به این که مذهب شافعی، مذهب رسمی این کشور به شمار می‌آید، مدعی ورود اسلام به همت اهل سنت به این منطقه هستند، ولی با نگاه عمیق تاریخی و براساس پژوهش‌های افرادی که گرایش مذهبی نداشتند یا نظرات تاریخ‌دانان غیرمسلمان، اسلام به همت پیروان اهل‌بیت(علیهم‌السلام) وارد اندونزی شده که وجود پیوند عمیق این مکتب و اسلام موجود در منطقه، گواهی بر آن است.

سخنران نشست، در ادامه، به تشریح مراکز مهم اسلامی در اندونزی مانند مجلس‌العلما، نهضت‌العلما و انجمن محمدیه، اهداف و زمینه‌های فعالیت‌های آنها پرداخت و افزود: با وجود این که پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) اسلام را وارد اندونزی نمودند، نوعی گسست میان پیروان نخستین این مکتب و پیروان امروزی به وجود آمده است. هم‌اکنون، دو سازمان بزرگ مربوط به مکتب مزبور در اندونزی فعال هستند که در حوزه مسائل دینی، خدمات اجتماعی و فعالیت‌های دانشگاهی به فعالیت مشغول‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمینحکیم‌الهی، در پایان، با اشاره به فعالیت‌های علمی و دانشگاهی ارزشمند جامعةالمصطفی در اندونزی، تصریح کرد: پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی موظف است پژوهش‌های خود را در جهت تحقق اهداف علمی، آموزشی و فرهنگی جامعةالمصطفی متمرکز نماید تا عمق و تأثیرگذاری این مرکز علمی در مجامع علمی جهان به شکل پیوسته افزایش یابد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل