ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٧ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١١:٤٤        شماره خبر: ١٠٧٦٢٤          پرینت

دوره کوتاه‌مدت آموزشی «زندگی مسالمت‌آمیز با ادیان»

دوره کوتاه‌مدت آموزشی «زندگی مسالمت‌آمیز با ادیان» در دانشگاه مجازی المصطفی برگزار شد.

گروه خبر: دوره کوتاه‌مدت آموزشی «زندگی مسالمت‌آمیز با ادیان» در دانشگاه مجازی المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، هدف از برگزاری این دوره‌ها، دست‌یابی به تفاهم و وحدت گفتمانی صاحبان فکر مسلمان و دیگر ادیان در موضوع تأکید بر نوع‌دوستی و زندگی مسالمت‌آمیز در ادیان توحیدی است.

در ابتدای این نشست، «توفیق اسداف»، مدیر گروه مطالعات اسلامی دانشگاه مجازی، ابراز داشت: تحریف در ادیان الهی فی‌الجمله است و این گونه نیست که به کلی مردود و غیرالهی باشد. در تمام ادیان توحیدی و بسیاری از ادیان دیگر اقوام بشری، بر نوع‌دوستی و بشردوستی تأکید شده است.

وی با اشاره به لزوم جدایی پیروان ادیان از برخی جریان‌های تندرو دینی، تصریح کرد: همان گونه که ما وهابیت را اسلام واقعی نمی‌دانیم، در ادیان دیگر نیز موارد مشابه وجود دارد. در قرآن کریم، با آیات متشابه و محکم روبه‌رو هستیم و این رویه در دیگر ادیان نیز دیده می‌شود.

آقای اسداف برگزاری این گفت‌وگوها را به منظور بررسی زمینه‌های همزیستی مسالمت‌آمیز در اندیشه ادیان مختلف دانست و یادآور شد: در این مباحث ما نباید به دنبال ضعف‌های ادیان دیگر باشیم، بلکه باید محور اصلی همه ادیان را در بحث بشردوستی بررسی کنیم که عبارت است از «آنچه برای خود نمی‌پسندی، برای دیگران نپسند».

وی، در ادامه، شواهدی درباره تأکید ادیان مختلف مانند زرتشتی، یهودیت، بودیسم، هندوئیسم، اسلام و... در موضوع احترام به حقوق پیروان ادیان دیگر بیان نمود.

در ادامه، «حجت‌الاسلام امینی گلستانی گفت: یکی از نیازهای سیاست میان‌فرهنگی مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام)، جهان اسلام و جمهوری اسلامی، حرکت به سمت بهسازی سیاستهای میان‌فرهنگی بین ادیان مختلف است.

وی ادامه داد: آنچه امروز مخاطب غیرمسلمان از اسلام می‌شناسد، قرائت داعشی و طالبانی است؛ تصویری که هم‌اکنون از اسلام در غرب وجود دارد، همراه با خشونت و فقدان نوع دوستی است و شبهات زیادی در این زمینه مطرح است.

سخنران نشست وجود برخی سیاست‌های نادرست کشورهای غربی را عامل غرب‌هراسی مسلمانان دانست و گفت: یکی از شاهراه‌های اصلی تعامل با کشورهای غیرمسلمان، گفت‌وگوهای میان‌ادیانی است. امروزه، اتحادیه اروپا بودجه هنگفتی به این موضوع اختصاص داده است، زیرا با توجه به مسلمان بودن تعداد زیادی از مهاجران کشورهای اروپایی و درصد بسیار بالای مذهبی بودن مردم کشورهای اسلامی در مقایسه با کشورهای غربی، این مهاجران در بدو ورود دچار شوک فرهنگی می‌شوند.

وی پاسخ به شبهات و جلوگیری از گسترش اسلام‌هراسی را وظیفه اندیشمندان مسلمان دانست و یادآور شد: اگر به آیات و روایات مراجعه کنیم، نخستین و مهم‌ترین الگوی نوع‌دوستی و زندگی مسالمت‌آمیز با پیروان ادیان دیگر در قرآن وجود دارد و بارها از حضرت عیسی(ع)، حضرت مریم(ع) و حضرت موسی(ع) در آیات مختلف با احترام یاد شده است.

حجت‌الاسلام امینی گلستانی با اشاره به برگزاری همایش بزرگ جهانی با عنوان مسئولیت صلح در ادیان در سال 2017م با همکاری وزارت خارجه آلمان و یونان، ابراز داشت: دلیل این که دو نهاد سیاسی، برگزارکننده چنین همایش بزرگی در زمینه گفت‌وگوی ادیان هستند، این حقیقت است که صلح، از طریق ادیان و مذاهب شکل خواهد گرفت. صلح میان ادیان نیز تنها از مسیر گفت‌وگو میسر است و گفت‌وگو، با شناخت از یکدیگر پدید می‌آید.

وی ادامه داد: قانون زرین در همه ادیان می‌گوید: «آنچه برای خود می‌پسندی، برای دیگران نیز بپسند.» و قانون نقره‌ای نیز خاطرنشان می‌کند: «آنچه برای خود نمی‌پسندی، برای دیگران نیز نپسند».

حجت‌الاسلام امینی گلستانی، در ادامه، با بیان موارد مختلفی از سفارش ادیان و مذاهب گوناگون به زندگی مسالمت‌آمیز و بشردوستانه، تأکید کرد: بی‌شک، اگر همه پیامبران الهی دور یک میز جمع گردند، هیچ اختلافی بین آنان وجود نخواهد داشت. پس در حقیقت، ریشه اختلافات، در پیروان آنهاست.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل