ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ١٦ آذر ١٣٩٨      ساعت: ١٠:٢٠        شماره خبر: ١٠٨٨٢١          پرینت

واحد خواهران نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان برگزار نمود

جشن آغاز امامت امام زمان(عج) و بزرگ‌داشت روز «علامه اقبال لاهوری»

انتظار ظهور، عملی است و مقدماتی می‌طلبد که فراهم‌سازی و زمینه‌سازی آن بر عهده علماست.

گروه خبر: به همت واحد خواهران نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان، جشن آغاز امامت امام زمان(عج) و بزرگ‌داشت روز «علامه اقبال لاهوری» با حضور خواهران طلبه این نمایندگی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، «پروفسور زاهدعلی زاهدی» پژوهشگر، استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه کراچی، در نشست علمی «زمینه‌سازی تربیتی مهدویت»، پس از تبریک و تهنیت به مناسبت آغاز امامت امام زمان(عج)، به فقدان مؤسسه‌ای در پاکستان اشاره کرد که حول مباحث مهدویت و منجی واقعی و ویژگی‌های آن فعالیت کند و شبهات این مسئله و احوال آخر‌الزمانی را بررسی نماید و سپس درباره پژوهش‌های اهل سنت درباره مهدویت سخن گفت.

پروفسور زاهدی آغاز مباحث مربوط به فرهنگ انتظار را مرهون انقلاب اسلامی ایران دانست و بیان‌ داشت: انتظار ظهور، عملی است و مقدماتی می‌طلبد که فراهم‌سازی و زمینه‌سازی آن بر عهده علماست.

وی با بیان این که دعوت کوفیان از امام حسین(ع) و عهدشکنی آنان، به دلیل فقدان زمینه‌سازی برای درک حکومت امام معصوم(ع) بود، اظهار داشت: تا برای درک و حضور ولی معصوم(ع) زمینه‌سازی نشود، ظهوری صورت نمی‌پذیرد و غیبت ادامه می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه کراچی پیروزی انقلاب اسلامی ایران را مرهون زمینه‌سازی امام خمینی(ره) و علما برشمرد.

در پایان نشست، حاضران پرسش‌های خود را مطرح ساختند و پروفسور زاهدی به آنها پاسخ گفت.

در ادامه، «خانم ماریه»، یکی از خواهران طلبه، به یکی از آثار علامه پرداخت که واکنش‌های بسیاری در جهان اسلام به دنبال داشت و گفت: علامه در سال ۱۹۰۸م، پس از بازگشت از اروپا، اشعاری در اجلاس سالانه حمایت از اسلام خواند که از شأن و شوکت مسلمانان در ادوار پیشین حکایت می‌کرد.

وی ادامه داد: علامه سپس خطاب به پروردگار، شکایاتی مطرح کرد که چه شده است که مسلمانان در برابر غیرمسلمانان این گونه به ذلت کشانده شده‌اند و چرا در این دوره، عنوان توحید با بیچارگی و بدبختی عجین گشته است.

خانم ماریه با بیان این که علامه با این اشعار می‌خواست غیرت مسلمانان را تحریک نماید، تصریح کرد: ما دوران درخشان و مترقی‌ای داشتیم و اکنون باید بررسی کرد که ما را چه شده است که عنوان مسلمانی و توحید، دلیل بیچارگی ما قلمداد می‌شود. مشخص است که اشکال از دین نیست و باید اشکال را در خود جست‌وجو نماییم.

وی افزود: با این حال، جامعه نتوانست این اشعار را درک کند و به علامه نسبت کفر داده شد تا جایی که فعالیت‌هایش تحت‌الشعاع قرار گرفت. سرانجام وی در سال ۱۹۱۳م پاسخ این شکوه‌نامه را ایراد کرد.

شایان ذکر است در ادامه، نمایش‌نامه‌ای با هدف شناساندن بخشی از افکار علامه اجرا شد که برگرفته از اشعار علامه درباره مجلس شور ابلیس بود و در آن، کوشش‌های ابلیس برای دور کردن نسل بنی‌آدم از مقام والای انسانیت و رساندن وی به درجه اسفل‌السافلین از نگاه علامه نمایش داده شد.

همچنین «خانم شبیه زهرا» با خواندن اشعار توحید علامه، شخصیت معنوی وی را مورد توجه قرار داد و با خواندن اشعاری، نقش عظیم وی را در ایجاد کشور مستقل مسلمانان، کسب هویت انسانی مسلمان و ایفای نقش در بیداری سیاسی و آزادی از اسارت و دست‌یابی به عزت اسلامی برشمرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل