ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: سه شنبه ١ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ٠٩:٥٢        شماره خبر: ١١٠٠٠٢          پرینت

به همت پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد؛

نشست علمی «نقد روش‌های دین‌پژوهی در ادیان شرق»

نشست علمی «نقد روش‌های دین‌پژوهی در ادیان شرق»، با حضور پژوهشگران المصطفی و ارائه «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ مهدوی» در سالن جلسات پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی، مدیر گروه ادیان شرق پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، در ابتدای نشست علمی «نقد روش‌های دین‌پژوهی در ادیان شرق»، ضمن تسلیت ایام سوگواری شهادت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا(س)، به تجربیات حضور خود در هندوستان اشاره نمود و اظهار داشت: همه پژوهش‌ها و کتاب‌هایی که در حوزه معرفی ادیان شرق نگاشته شده، به صورت کشکولی است که در آن سعی شده است همه مؤلفه‌های مطرح در ادیان را یکجا بیان نماید.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی افزود: روش روشنی برای نوشته‌ها و مطالعات پیگیری نشده و محصول این اثرات، عمدتاً کارهایی است که به دنبال بیان همه مؤلفه‌های تکراری است و در عین حال، در موضوعات مهم دیگر غافل بوده است.

وی به اهمیت توجه به دایره روشمندی در مطالعات ادیان شرق اشاره و خاطرنشان کرد: در مطالعات به عنوان راهنما و هدایت پژوهشی، باید ساحت‌های مختلف ادیان شرق را از هم تفکیک نمود و برای هر ساختی، روش های تخصصی را مورد توجه قرار داد. تمام ساخت‌های ادیان را نمی‌توان با روش‌های پژوهشی محدود مطالعه کرد.

مدیر گروه ادیان شرق پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی نقد روش‌های دین‌پژوهی را در ادیان شرقی، از پروژه‌های جدید در این عرصه عنوان کرد و ابراز داشت: دین‌پژوهی به موضوع میان‌رشته‌ای تبدیل شده و چندین گرایش علمی وارد این حوزه گردیده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی به اهداف و جهت‌گیری طرح روش‌های دین‌پژوهی اشاره کرد و اذعان داشت: در مدل مفهومی برای مطالعه و تحقیق در هر یک از سطوح دین‌شناسی، روش‌های متناسب با آن به پژوهشگران پیشنهاد می‌شود.

وی روش‌های دین‌پژوهی را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: دین ‌ژوهی کلامی بارویکرد عقلی، دین‌پژوهی کلامی بارویکرد روایی و استناد به نصوص، دین‌پژوهی کلامی با رویکرد عقلی و نقلی، دین‌پژوهی به روش کلام جدید، دین‌پژوهی فقهی با استناد به متون دینی، دین‌پژوهی فقهی با استناد به عقل و نقل، دین‌پژوهی فقهی با استناد به عرف، عقل و نقل و نیز دین‌پژوهی عرفانی، از روش‌های این عرصه به شمار می‌رود.

مدیر گروه ادیان شرق پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی به نوعی از تقسیم‌بندی ادیان شرق مانند ادیان ایران باستان، شبه‌قاره، چین باستان و ادیان ژاپن و کره اشاره نمود و زرتشتی، مزدک و مانی را از ادیان ایران باستان عنوان کرد و ابراز داشت: در این طرح، ادیان شبه‌قاره مانند بودا، سیکه، جین و هندو در فرایند پژوهش قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی ضمن بررسی ادیان چین مانند بودا، کنفسیوس، تائو و شینتو، به هفت روش بررسی ادیان شرقی در نگاشت‌های مطالعاتی اشاره نمود و اذعان داشت: روش تاریخی، «اثباتی (پوزیتویستی)»، «تفسیری و تفهیمی»، «فلسفی»، «عرفانی و تجربه دینی»، «دین‌شناسی با پارادایم فرهنگی» و «کارکردگرایی و پدیدارشناسانه»، از روش‌هایی است که مطالعات شرق‌شناسی در حوزه دین‌شناسی شرق مورد توجه قرار داده است.

وی ضمن تبیین برخی از شاخص‌های ارزیابی روش‌های دین‌پژوهی، جایگاه دین در تأمین سعادت انسان، جامعیت دین و نیز پاسخ‌گویی به مهم‌ترین پرسش‌های زندگی انسان را از شاخص‌های این ارزیابی عنوان کرد و اظهار داشت: باید در عین توجه به جامعیت دین، برنامه‌های دین در سعادت‌آفرینی و شیوه پاسخ به پرسش‌های زندگی انسان مانند مبدأ هستی، هدف زیست و فرجام زندگی انسان مورد ارزیابی قرار گیرد.

فرایندهای دستیابی به دین‌پژوهی مطلوب، از دیگر موضوعات مورد توجه این طرح بود که حجت‌الاسلام والمسلمین مهدوی در این باره اظهار داشت: وقتی دین‌پژوه ادیان شرق به دنبال این است که موضوع سعادت انسان را در یکی از ادیان شرق تحقیق نماید، باید بداند که عرصه  دین‌شناسی او، عرصه هستی‌شناسی است که سعادت انسان از سویی، به هستی‌شناسی انسان برمی‌گردد و از سوی دیگر، به هستی‌شناسی جهان و هستی‌شناسی آفریننده و خالق جهان؛ بنابراین، روش مطلوب دین‌پژوهی او باید روش فلسفی باشد.

مدیر گروه ادیان شرق پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی، در پایان، یکی از مدل‌های مفهومی مطلوب دین‌پژوهی در ادیان شرق را به بحث و بررسی گذاشت و تصریح کرد: انتظار داریم در فرایندهای مطالعات ادیان، به ویژه ادیان شرقی، هر پژوهشگر گوشه‌ای از کار را بر عهده بگیرد و پژوهش‌های علمی به صورت تخصصی ادامه یابد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل