ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٨      ساعت: ١٠:١٦        شماره خبر: ١١٠٦٢٤          پرینت

نماینده المصطفی در خراسان:

حمایت برخی دولت‌های اسلامی از معامله قرن، سبب تحقیر جوامع اسلامی می‌شود

«حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا صالح» اظهار داشت: حمایت برخی از کشورها مانند عربستان در برخورد با مطرح شدن معامله قرن، سبب تحقیر جوامع اسلامی می‌شود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، نماینده جامعة‌المصطفی در خراسان، اعتلاف با امریکا و اسرائیل را چالش بزرگ جامعه اسلامی دانست و ادامه داد: امروز ما شاهد مطرح شدن معامله قرن از سمت امریکا هستیم، ولی اعلام قدس به عنوان پایتخت اسراییل، خیانت قرن است، نه معامله قرن.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح هژمونی امریکا را چالش دانست و اظهار داشت: امریکا به عنوان قدرت برتر، تمام کشورهای اسلامی را محاصره کرده و به دنبال ایجاد نظام تک‌قطبی در سراسر جهان است.

وی بازگشت به اندیشه سیاسی اسلام را تنها راه مقابله با هژمونی امریکا در منطقه و ایجاد نظام تک‌قطبی دانست و افزود: باید معتقد باشیم که کافران نباید بر اندیشه و سرزمین‌های اسلامی حکومت کنند و با وحدت مذاهب اسلامی، سبب رشد اسلام در سراسر جهان باشیم.

نماینده المصطفی در خراسان با اشاره به چالش تولید علم در جهان اسلام اظهار کرد: در غرب، اندیشه معاد در تولید علم مطرح نیست و ویژگی دانشگاه‌های غربی، تولید اندیشه غیرتوحیدی است و نگاه آنها به بشریت به عنوان انسان مادی و لیبرال است، در صورتی که در علوم اسلامی ارتباط و پیوند مستقیم میان دنیا و آخرت وجود دارد و به همین دلیل ما در علوم اسلامی، هنوز به اقتصادی نرسیده‌ایم که مبانی آن مبتنی بر وحی و سنت نبوی(ص) باشد.

وی ضمن بیان ضرورت آشنایی نزدیک با چالش‌های بزرگ جهان اسلام ادامه داد: ما در جامعه اسلامی باید نگاه ویژهای به آینده‌پژوهی داشته باشیم و با بهره‌گیری از این علم و بررسی و کشف مسائلی که در آینده مطلوب است، برای نسل‌های آینده متناسب با تغییرات و تحولات آن زمان برنامه‌ریزی کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح با اشاره به روایاتی که با «يَأْتِي عَلَى اَلنَّاسِ زَمَانٌ» آغاز می‌شوند خاطرنشان کرد: بیان این گونه روایات در چهارده قرن پیش، نشان‌دهنده نگرانی پیامبر اسلام(ص) درباره آینده است، ولی با توجه به آیه شریفه قرآن که می‌فرماید: «هُوَ الَّذي أَرسَلَ رَسولَهُ بِالهُدىٰ وَدينِ الحَقِّ لِيُظهِرَهُ عَلَى الدّينِ كُلِّهِ وَلَو كَرِهَ المُشرِكونَ»، بی‌شک آینده از آنِ مسلمانان است.

وی در ادامه تصریح کرد: تأکید اسلام برای تشکیل حکومت جهانی، آینده‌پژوهی است، ولی برای رسیدن به آینده وعده‌داده‌شده و رویارویی با چالش‌های کنونی جهان اسلام، نیاز به تفکر جهانی داریم.

 

اشغال سرزمین‌های اسلامی؛ بزرگ‌ترین و مهم‌ترین چالش جهان اسلام

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح بحث اشغال سرزمین‌های اسلامی را بزرگ‌ترین و مهم‌ترین چالش جهان اسلام دانست و بیان داشت: امروزه، برخی از سرزمین‌های اسلامی کاملاً در اشغال غیرمسلمانان است، مانند فلسطین، جولان سوریه و... . بعضی از این سرزمین‌ها تجزیه یا تبدیل شده‌اند و از سویی، در برخی از کشورهای جهان اسلام شاهد هستیم که کشورهای بیگانه منابع و ذخایر آن را در دست گرفته‌اند.

وی افزود: در جغرافیای جهان اسلام، عموماً منابع و ذخایر انرژی زیر پای مسلمانان است. خداوند این  پشتیبانی را در خلقت برای استقرار اسلام قرار داده است، زیرا حکومت اسلامی برای جهانی شدن، به اقتصاد قوی، نیروی انسانی، موقعیت جغرافیایی ویژه و ذخایر انرژی نیاز دارد؛ از این رو، غصب سرزمینی، یکی از چالش‌های مهم جامعه اسلامی به شمار می‌آید.

نماینده المصطفی خراسان، در ادامه، گفت: تغییر بافت جمعیتی مسلمانان، یکی دیگر از چالش‌های جهان اسلام است. هنگامی که مستکبران جهان، به ویژه امریکا و اسرائیل، نتوانند با حضور نظامی یکی از کشورهای مسلمان را اشغال کنند، با تزریق افراد غیرمسلمان در مناطق مسلمان‌نشین، سعی در تغییر بافت جمعیت آن منطقه دارند و مثال بارز این استراتژی، تزریق نیروهای بازنشسته کمونیست در منطقه سینگ‌یانگ چین و تغییر جمعیت هندوها و مسلمانان در کشمیر است.

وی غارت منابع مسلمانان را یکی دیگر از چالش‌های جهان اسلام خواند و تصریح کرد:  نفت، گاز و معادن کشورهای اسلامی را به غارت بردند و پول‌های حاصل از فروش نفت کشورهای مسلمان، در بانک‌های امریکایی و اروپایی سرمایه‌گذاری شده که بخشی از آن پول‌ها صرف خرید تسلیحات از امریکا می‌شود.

وی افزود: صدهاهزار نسخه کتاب خطی اسلامی در موزه‌های کشورهای غربی قرار دارد. این امر با هدف قطع کردن عقبه فرهنگی و تمدن بزرگ اسلامی صورت گرفته است. همچنین نگه‌داری، مطالعه و نابود کردن میراث بزرگ اسلامی در جهان، از دیگر اهداف آنهاست و زمانی که این انقطاع شکل گیرد، جهان اسلام را به کشورهای قومی، نژادی و مذهبی تقسیم و اختلافات را تا ابد نهادینه خواهند کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین صالح بیان داشت: تجزیه کشورهای اسلامی، یکی دیگر از چالش‌های پیش روی جهان اسلام است. تشکیل کشورهایی بر مبنای قوم، نژاد و مذهب با هدف دائمی کردن اختلافات، از اهداف قدرت‌های جهان است. این عمل با هدف اصلی فراموش کردن مسئله فلسطین شکل گرفته است تا اسرائیل بتواند در منطقه به توازن قدرت برسد.

وی افزود: ایجاد تفرقه میان کشورهای اسلامی، چالشی است که برخی از کشورهای اسلامی را نابود کرده است. اتفاقاتی که در عراق و سوریه رقم خورد، بیانگر این موضوع است که آنها دشمن مذهب خاص نیستند، بلکه هدف آنها نابودی منابع اسلامی، زیرساخت‌های شهری، مدنی، علمی و اقتصادی، فرهنگی، جمعیت، نیروی انسانی و ارتش‌های قدرتمند منطقه است.

وی افزود: متأسفانه، در سده‌های اخیر، با کاهش تعامل مذاهب اسلامی، توانسته‌اند همپذیری مذاهب را با سیاست، سلاح و تکفیر کاهش دهند.

گفتنی است این مراسم با حضور جمعی از ائمه جمعه و جماعت، مدیران و مدرسین مدارس علمیه اهل سنت استان‌های خراسان، در دو نشست تخصصی «معنویت، اخلاق و سبک زندگی با موضوعات»، «مقوله‌یابی، شناسایی و احصای چالش‌ها و نیازهای تربیتی طلاب»، در مشهد مقدس برگزار شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل