ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٨      ساعت: ١١:١٣        شماره خبر: ١١٠٩٧٦          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در اندونزی برگزار نمود

همایش علمی «گفتمان انقلاب اسلامی و عدالت و معنویت»

گفتمان انقلاب اسلامی ایران در زمانی به مصاف دیگر گفتمان‌ها رفته است که نظریه جهانی‌سازی در عالم طنین افکنده و طیف گسترده‌ای از اندیشمندان را مجذوب و شیفته خود نموده است

گروه خبر: همایش علمی «گفتمان انقلاب اسلامی و عدالت و معنویت» با حضور «حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی»، نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی، «حجت‌الاسلام والمسلمین متقی» نماینده جامعةالمصطفی در اندونزی، «دکتر آزاد»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا و «دکتر موسی کاظم»، کارشناس مسائل خاورمیانه، در سالن اجتماعات المصطفی کالج صدرا برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی معنویت به عنوان پایه و اساس انقلاب اسلامی ایران و عوامل مؤثر انقلاب اسلامی ایران در تقویت معنویت در دنیا مدرن را برشمرد و گفت: انسان موجودی مثلثی است که یک ضلع آن جسم و بدن، ضلع دوم آن روح و ضلع سوم آن نفس است که امکان دارد تقویت یا تضعیف گردد؛ از این رو، معنای معنویت، حرکت و گرایش‌های نفس به سوی عالم تجرد است.

وی، در ادامه، ماهیت انقلاب اسلامی ایران را نارضایتی عمیق مردم از وضعیت موجود و خواستار تغییرات درونی دانست و ابراز کرد: انقلاب‌های زیادی مانند انقلاب فرانسه در سال 1789م و انقلاب روسیه در سال 1917م روی داد تا اینکه انقلاب اسلامی ایران در سال 1979م به وقوع پیوست، ولی انقلاب ایران فرق اساسی با انقلاب‌های دیگر دارد.

نماینده مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در اندونزی افزود: این انقلاب فقط انقلاب اقتصادی و عدالت‌خواهی انسانی نبود و انسان‌ها را به سمت ارزش‌های خدایی و انسانی هدایت می‌کرد و رهبر این انقلاب نیز روحانی بود که روش‌های پیامبران الهی را پیشه کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ حکیم‌الهی با اشاره به آمار نظرسنجی غربیان درباره پیروزی انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: انگیزه 48٪ مردم ایران خدا بود، 32٪ انگیزه سیاسی، 15٪ انگیزه اقتصادی و 4٪ درصد انگیزه‌های دیگر داشتند.

وی اضافه کرد: با 48٪ آرا، بیشتر مردم ایران به دنبال اخلاق و معنویت بودند؛ بنابراین، این انقلاب براساس تکلیف الهی صورت گرفت. پس از آن، تحول روحی عجیبی بین مردم، به ویژه جوانان، به وجود آمد، به گونه‌ای که روح عبادت، معنویت‌گرایی و شهادت‌طلبی در جوانان زنده شد. مساجد پر از جوانان شده بود و بسیاری از سنت‌های دینی زنده گشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی حرکت جهان امروز را به سمت معنویت‌گرایی عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: هم‌اکنون مردم برای حل مشکلات خود به معنویت علاقه‌مند شده‌اند. معنویت تنها در اسلام نیست، بلکه دلیل گرایش مردم به معنویت، میل طبیعی مردم (فطرت) به معنویت و بحران ناشی از پست‌مدرنیسم است.

وی با اشاره به طرح سه شعار عقل، طبیعت و پیشرفت از زبان غربیان گفت: غربیان با این سه شعار، به جنگ غیب رفتند و مردم را از معنویت راندند؛ از این رو، در قرن ۲۰ پس از جنگ جهانی دوم، به این سه شعار شک کردند و زمینه را برای پست‌مدرنیسم‌ها فراهم ساختند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حکیم‌الهی ادامه داد: در قرون وسطا دین‌گریزی آغاز شد و مدعیان، عالم غیب و روح را منکر شدند،‌ ولی انقلاب اسلامی روح عالم غیب را به متن جامعه بازگرداند؛ بنابراین، انقلاب اسلامی ایران در جهان بی‌نظیر بود.

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین  متقی فلسفه انقلاب اسلامی و موفقیت‌های 41 ساله آن را بسیار گسترده دانست و مهم‌ترین اتفاقات فرهنگی جهان را گفتمان انقلاب اسلامی برشمرد و بیان نمود: انقلاب اسلامی ایران نظام معنایی جدیدی وارد ادبیات سیاسی جهان نموده است و امروزه می‌توان این نظام معنایی را به گفتمان انقلاب اسلامی تعبیر نمود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین ویژگی این گفتمان، سخن از اسلام ناب محمدی(ص) در برابر قرائت‌های افراط‌گرایانه، لیبرالیستی و سکولاریسم از اسلام است. پس از گذشت دوره زمانی پرتلاطم چهل ساله، انقلاب اسلامی توانسته است الگویی از اسلام به جهانیان ارائه دهد که در قالب گفتمان اصیل و برخوردار از پشتوانه‌های علمی و عقلی، در برابر گفتمان‌های دیگر از اسلام ظاهر شود که ریشه در تاریخ اسلام دارد و مبانی فکری آنها را به چالش بکشد.

نماینده جامعةالمصطفی در اندونزی، در ادامه، با بیان این که گفتمان انقلاب اسلامی ایران در زمانی به مصاف دیگر گفتمان‌ها رفته است که نظریه جهانی‌سازی در عالم طنین افکنده و طیف گسترده‌ای از اندیشمندان را مجذوب و شیفته خود نموده است، گفت: بنابراین، بدیهی‌ترین معنای این رخداد، طرح گفتمان انقلاب اسلامی به عنوان پارادایم در سپهر اندیشه سیاسی و در عصر جدید است.

حجت‌الاسلام والمسلمین متقی مهم‌ترین شاخص‌های گفتمان انقلاب اسلامی را بدین ترتیب برشمرد:

  1. قرآن و معارف اهل‌بیت(علیهم‌السلام)؛ شالوده و اساس گفتمان انقلاب اسلامی؛
  2. برخوردار از رویکردی عقلانی و خردورزی و دوری از هر گونه افراط و تفریط در تعامل با پیروان ادیان و مذاهب؛
  3. حاکمیت منطق استکبارستیزی و حمایت از مستضعفان و مظلومان؛
  4. توسعه دانش و تلاش برای رهایی بشر از ظلمت نادانی؛
  5. دمیدن روح خودباوری در جوامع اسلامی و دوری از انحطاط و سستی؛
  6. توسعه معنویت‌گرایی و فضایل اخلاقی مبتنی بر آموزه‌های اصیل اسلامی؛
  7. زمینه‌ساز شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی به منظور بهره‌مندی انسان‌ها از همه ظرفیت‌های مادی و معنوی که خداوند برای تأمین سعادت و تعالی آنان فراهم نموده است.

وی، در ادامه، افزود: بر این باوریم جامعةالمصطفی یکی از نهادهای مهم و مؤثر در تحقق پایه‌های گفتمان انقلاب اسلامی به شمار می‌رود و دانش‌پژوهان و دانش‌آموختگان آن با برخورداری از مراتب علمی در حوزه‌های مختلف دانشی، زمینه‌ساز توسعه و ترویج گفتمان انقلاب اسلامی هستند.

در ادامه، دکتر آزاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا، با تبیین توسعه و پیشرفت‌های ایران پس از گذشت 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در این 41 سال، 37 بار انتخابات عمومی صورت گرفته که شامل انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات مجلس، انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا و... بوده است که در آن همه پیروان ادیان مانند زرتشتیان، یهودیان و مسیحیان شرکت داشتند.

وی افزود: پس از گذشت 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، این کشور در زمینه‌های مختلف مانند زمینه‌های زیرساختی، غنی‌سازی اورانیوم، دموکراسی، آموزش و فناوری و... رشد چشگمیری داشته است.

دکتر آزاد ادامه داد: در بخش دفاعی، ایران در سال 2019م تنها شش‌میلیارد دلار هزینه کرد، در حالی که کشورهای دیگر خاورمیانه هفتادمیلیارد دلار هزینه کرده‌اند. در زمینه علم و تکنولوژی، ایران در رتبه پنجم جهان قرار دارد و در زمینه تولید گاز، روغن و نفت در رتبه سوم جهان است. افزون بر این، ایران جزو شش کشور برتر دنیا در بخش نانوتکنولوژی است. این پیشرفت‌ها نتیجه تلاش و زحمات جوانان مرز و بوم ایران است که به هیچ عنوان به بیگانگان وابسته نبود.

وی، با بیان این که ایران در زمینه علم و فناوری در منطقه حرف اول را می‌زند، خاطرنشان ساخت: در زمینه انرژی هسته‌ای، ایران جزو هشت کشور برتر جهان است. در زمینه هوافضا نیز در رتبه نهم جهان قرار دارد. در زمینه سلول‌های بنیادین در منطقه رتبه اول را دارد و براساس نظریه‌های پزشکان خود توانسته است پیوند نخاع انجام دهد.

گفتنی است دکتر موسی کاظم، کارشناس مسائل خاورمیانه نیز عنوان کرد: هدف میان‌مدت انقلاب اسلامی ایران، ایجاد دولت اسلامی است تا بدین وسیله ملت بتواند احکام اسلامی را مطابق با تناسب‌های بومی، زمانی و مسائل معین عملی کند و هدف اصلی آن بنای جامعه اسلامی است.

وی افزود: در این مورد، کشورهای غربی همواره می‌کوشیدند جلو این حرکت را بگیرند، زیرا می‌دانند که اگر جامعه قدرتمند اسلامی پدید آید که همبستگی و اتحاد بالایی داشته باشد، دیگر جوامع غربی الگو و مدل برتر جهان نخواهند بود.

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به کتاب مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در مورد دو مرحله انقلاب اسلامی ایران گفت: از مسائل مهمی که رهبر انقلاب به تأکید دارند، موارد زیر است: ۱. خوش‌بینی واقع‌بینانه؛ ۲. انجام دادن کارها براساس علم و پژوهش (زیرا دلیل تسلط غربیان بر جهان، تسلط آنان بر دانش و پژوهش است)؛ ۳. معنویت‌گرایی (مانند اخلاص در عمل و ایثار در کارهای مهم و اخلاق والا)؛ ۴. تقویت اقتصاد جامعه (زیرا اقتصاد قوی، جامعه را به کشورهای دیگر وابسته نمی‌کند)؛ ۵. عدالت و از بین بردن فساد مالی؛ ۶. استقلال و آزادی، یعنی ایجاد جامعه جدید با ویژگی‌های فرهنگی بومی و عاری از هر گونه دخالت‌های کشورهای خارجی.

شایان ذکر است این همایش با پرسش و پاسخ به پایان رسید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل