ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٨ فروردين ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٥٨        شماره خبر: ١١١١٨٢          پرینت

توليد بيش از صد مقاله علمی-پژوهشی اسلامی در صربستان

مجله‏ علوم دينی «قم»، نخستين مجله‏ اسلام‏ شناختی است که حائز رتبه‏ علمی-پژوهشی از وزارت علوم جمهوری صربستان شده است و تاکنون، در اين مجله بيش از صد مقاله‏ تأليفی در حوزه‏ های فلسفه و علوم اجتماعی اسلامی، به زبان ‏های صربی و انگليسی، به چاپ رسيده است.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، پانزده مقاله علمی-پژوهشی جديد در ضمن مجلد سال هشتم مجله‏ علوم دينی «قم»، در پايتخت صربستان منتشر شد. اين مقالات که در حوزه‏ های تخصصی فلسفه و علوم اجتماعی اسلامی تأليف شده، بالغ بر پانصد صفحه از مجله‏ مذکور را به خود اختصاص داده است.

در اين مجله‏ علمی-پژوهشی، که سه نوبت در سال از سوی مرکز علوم دينی «قم» در بلگراد منتشر می‏ شود، تا به حال مجموعاً 114 مقاله‏ اصيل علمی به زبان‏ های صربی و انگليسی، توليد و چاپ شده است. نويسندگان اين مقالات، اسلام ‏شناسان و دين ‏شناسانی از کشورهای صربستان، جمهوری اسلامی ايران، بوسنی و هرزگوين، اسلونی، مقدونيه، يونان، آلمان، کانادا، نيجريه، افغانستان و اندونزی هستند.

مقالات جديد مجله‏ علوم دينی «قم» در بخش فلسفه مشتمل بر مباحثی در باب تحليل انديشه‏ حکما و عرفای بنام همچون ملاصدرا، ابن رشد، غزالی، ابن عربی و ملاعبدالله زنوزی است. در يکی از مقالات در اين بخش، ديدگاه آيت ‏الله جوادی آملی در باب کثرت‏گرايي دينی تفصيلاً بيان شده و در مقاله ‏ای ديگر موضوع عوالم درون انسان از منظر فلسفه‏ی اسلامی مورد کاوش قرار گرفته است.

در بخش ديگر مقالات جديد مجله‏ علوم دينی «قم» به مباحثی چون تحليل مبانی تاريخ ‏نگاری يعقوبی، آرای اجتماعی نظام‏ الملک و رشيدالدين فضل‏ الله، آموزه‏ های قدسی صحيفه‏ سجاديه در باب «قرب» و مفاهيم بنيادين معماری اسلامی در تعاليم اهل بيت (ع) پرداخته شده است.

شایان ذکر است که مجله‏ علوم دينی «قم»، نخستين مجله‏ اسلام‏ شناختی است که در منطقه‏ بالکان حايز رتبه رسمی علمی-پژوهشی از وزارت‏خانه‏ علوم يکی از کشورهای آن منطقه شده است.

اين مجله از سال 2014 ميلادی، هم‏زمان با احراز رتبه‏ علمی-پژوهشی «ام-53» از وزارت علوم جمهوری صربستان، در چند پايگاه معتبر ايندکس مجلات علمی ملی و بين ‏المللی از جمله: ايندکس ارجاعات ملی صربستان (SCIndex)، پايگاه بين ‏المللی راهنمای مجلات دسترسی آزاد (DOAJ)، پايگاه علوم انسانی و اجتماعی اروپای مرکزی و شرقی (CEEOL)، پايگاه ملی نشانگر ديجيتالی اسناد صربستان (doiSerbia) و پايگاه بين ‏المللی دايمنشنس (Dimensions) نمايه سازی شده است.

با هدف رعايت بالاترين معيارهای علمی و شکلی مجلات علمی-پژوهشی، همه‏ مقالات مجله علوم دينی «قم» توسط دو کارشناس مورد تأييد وزارت علوم جمهوری صربستان ارزيابی تخصصی می ‏شود و پس از بازبينی ادبی، کدهای اختصاصی نشانگر ديجيتالی اسناد (DOI) و عدد اعشاری درجه ‏بندی بين ‏المللی (UDC) دريافت می ‏کنند.

خاطرنشان می‏ شود که در يکی از جديدترين گزارش ‏های بيبليومتريک مرکز ارزيابی آموزش و علم (CEES)، که پايه‏ علمی درجه‏ بندی مجلات وزارت علوم جمهوری صربستان به حساب می‏ آيد، مجله‏ علوم دينی «قم» بالاترين ضريب تأثير دوسالانه (IF2) را در گروه مجلات علمی-پژوهشی در حوزه تخصصی الهيات و فلسفه در جمهوری صربستان به خود اختصاص داده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل