ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٥٣        شماره خبر: ١١١٤٢٨          پرینت

معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه برگزار کرد

نشست علمی مجازی «مبانی قرآنی امتحان‌شناسی»

افزون بر حتمی بودن امتحان الهی، آزمون های پروردگار ویژگی های دیگری هم دارد که می‌توان به تناسب امتحان الهی با ظرفیت درونی افراد و امکانات بیرونی آنان اشاره کرد.

گروه خبر: نشست علمی «مبانی قرآنی امتحان شناسی» به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه و با حضور حجت‌الاسلام علیزاده به صورت مجازی در این مجتمع برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، سخنران این نشست، با اشاره به ارکان امتحان الهی در قرآن و تشریح وجوه آن، از ویژگی‌ هایی سخن به میان آورد که در قرآن درباره امتحانات الهی بیان شده است و گفت: خداوند متعال ویژگی هایی درباره امتحانات الهی در قرآن کریم بیان کرده که یکی از آنها، حتمی بودن امتحانات الهی است.

حجت‌الاسلام علیزاده، در توضیح این ویژگی اظهار داشت: شک نکنید که افراد، جوامع، حکومت ها و همه آحاد بشری در معرض امتحان‌های الهی هستند.

وی با بیان اینکه براساس آیه ۳ سوره عنکبوت، راهی برای فرار از امتحان وجود ندارد، خاطرنشان ساخت: افزون بر حتمی بودن امتحان الهی، آزمون های پروردگار ویژگی های دیگری هم دارد که می‌توان به تناسب امتحان الهی با ظرفیت درونی افراد و امکانات بیرونی آنان اشاره کرد؛ خداوند منان هیچ گاه بیش از ظرفیت افراد، آنان را امتحان نمی‌کند. همچنین به اندازه امکاناتی که به ما داده است، از ما امتحان می‌ گیرد، همان گونه که در قرآن آمده است: لایکلف الله نفسا الا وسعها؛ تکلیفی که خداوند از هر کس انتظار دارد، به اندازه توانایی و ظرفیت های اوست و ما مأمور به انجام دادن این تکلیف براساس توانایی‌ ها و ظرفیت‌ های درونی و بیرونی خویش هستیم.

سخنران این نشست علمی با اشاره به شرایط کنونی جامعه ما در مواجهه با کرونا، تصریح کرد: اکنون، ما در معرض امتحان مواسات هستیم. مقام معظم رهبری(مدظله‌ العالی)، در سخنانشان، از رزمایشی برای کمک به نیازمندان سخن گفتند و تصریح کردند: افرادی که توانایی و تمکن مالی دارند، فعالیت‌های وسیعی به ‌منظور کمک به نیازمندان آغاز کنند، به‌خصوص که در آستانه ماه مبارک رمضان، که ماه انفاق و ایثار است، قرار داریم. بدیهی است که امتحان مواسات، متناسب با امکانات بیرونی افراد است و هر کس براساس امکانات و تمکن مالی‌ خویش مورد امتحان قرار می گیرد.

حجت‌الاسلام علیزاده، در ادامه، با اشاره به روایتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) درباره میزان شدت امتحانات الهی براساس ظرفیت افراد، ابراز کرد: در روایتی آمده است که از رسول اکرم(ص) پرسیدند: شدیدترین امتحانات برای کیست؟ ایشان نیز پاسخ دادند: شدیدترین امتحانات برای پیامبران و انبیاست، زیرا ظرفیت درونی آنان از هر کسی بیشتر است. انسان های مؤمن نیز براساس درجات ایمانشان مورد امتحان قرار می گیرند؛ هر چه اعمال افراد نیکوتر باشد، امتحانات سنگین تر خواهد بود؛ براساس این، کسی که ایمانش صحیح باشد، امتحانش شدیدتر است و افرادی که اعمالشان نیکو نباشد و ایمان سستی داشته باشند، امتحانات خفیف تری برایشان مقدر می گردد.

وی میزان شدت امتحانات الهی را شاخصی برای سنجش ایمان افراد برشمرد و گفت: اگر دیدید امتحانات الهی شدیدتر شده، بدانید که درجات ایمانتان بالاتر رفته است.

حجت‌الاسلام علیزاده با اشاره به سومین ویژگی امتحانات الهی ادامه داد سومین ویژگی، تنوع امتحانات است؛ پروردگار یکتا و بی همتا هم ما را به خیر امتحان می‌کند و هم به شر و ابزار مورد امتحان نیز متنوع است؛ مال، جان، محصول عمر و... .

سخنران نشست بر حمایت خداوند از امتحان شوندگان سخن به میان آورد و در بیان ویژگی چهارم امتحانات الهی بیان نمود: خداوند در معرکه امتحان ما را رها نمی کند و امتحاناتش حمایت محور است. در این زمینه، حمایت گسترده ای هم دارد. در دعاهای صحیفه نیز آمده است: خدایا، بنا بر این گذاشته ای که با تفضلت ما را کمک کنی.

وی افزود: خدا یاور مؤمنان است و کمک می کند. همچنین نقایص ما را جبران می نماید و از خطاهای ما چشم می‌ پوشد.

حجت‌الاسلام علیزاده، در بخش دیگری از سخنانش در نشست علمی «مبانی قرآنی امتحان شناسی»، نوع مواجهه انسان را با امتحانات الهی مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به این که امتحانات الهی در امور خوشایند و ناخوشایند رخ می دهد، نوع موضع گیری انسان ها نیز با هم فرق دارد.

وی ادامه داد: هنگامی که امتحانات الهی در اموری رخ می نمایاند که خوشایند طبع بشری است، سه گونه موضع گیری بین انسان ها دیده می شود: برخی گرفتار عُجب می شوند و اگر خدا عطایی به آنان بدهد، بین خودشان (گیرنده تفضل) و خدا (دهنده تفضل) فاصله می اندازند و رابطه‌ شان را با خدا از دست می دهند و تفضل الهی را حاصل زحمات و دسترنج خویش برمی شمارند.

سخنران نشست علمی دومین موضع گیری را مربوط به افرادی دانست که دچار شرک می شوند و اظهار داشت: این دسته از افراد در چیزی که به دست آورده اند و در حقیقت، خدا به آنان تفضل نموده است، اسبابی را با خدا شریک می کنند و عواملی را غیر خدا دخیل می دانند. بدین ترتیب گرفتار شرک جلی، خفی، اعتقادی یا عملی می شوند.

حجت‌الاسلام علیزاده سومین موضع گیری را بسیار خوب توصیف کرد و خاطرنشان ساخت: در کنار دو گروه پیشین، افرادی هستند که در مواجهه با امتحانات الهی شکر خدا را به جای می آورند. آیه ۴۰ سوره نمل در بیان ماجرای احضار تخت ملکه سبأ بیان می‌دارد که آن کسی که این کار کرده بود، چنین توانایی‌ای را از فضل خدا برمی‌ شمارد.

وی با بیان این که افرادی که دچار عجب و شرک می شوند، در حقیقت به خود زیان می رسانند و خداوند از مواجهه آنان با امتحانات الهی متضرر نمی‌ شود، بیان کرد: در امتحاناتی که براساس طبع بشری، ناخوشایند به نظر می‌ رسد، انسان ها سه نوع واکنش دارند: در چنین مواقعی، گروهی جزع می‌ کنند و دچار ناامیدی می شوند. چنین واکنشی پسندیده نیست.

حجت‌الاسلام علیزاده، در ادامه، اظهار داشت: موضع گیری دوم، پسندیده است: این افراد در برابر امتحانات الهی و ابتلائاتی که خداوند مقدر می سازد، صبر می کنند. خداوند به این افراد بشارت بهشت داده است.

وی ادامه داد: از این بهتر، موضع گیری افرادی است که راضی به امتحان الهی می شوند؛ آنانی که صبر می‌کنند، دلشان از تلخی روزگار تلخ می‌شود، ولی صبر می کنند. با این حال، گروه هستند که از امتحان الهی اعلام رضایت می نمایند.

سخنران این نشست گفت: در زیارت امین الله آمده است که این افراد رضایت خویش را به خداوند اعلام می دارند. خدا نیز این گونه افراد را داناترین و خداشناس ترین انسان ها معرفی می نماید.

حجت‌الاسلام علیزاده با بیان این که زندگی این افراد پاکیزه است و خدا حیات این افراد را طیبه می‌نامد، تصریح کرد: این دسته از انسان ها در تمام فرازهای زندگی سرور دارند. چنین حالتی را در رزمندگانی که در دفاع مقدس زخمی می‌شدند، به خوبی می‌دیدیم. در مورد یاران امام حسین(ع) هم در روز عاشورا آمده است که با هر ضربه شمشیری که به بدنشان اصابت می‌ کرد، مسرورتر می شدند. در مقاتل آمده است که چهره مبارک امام حسین(ع) نیز هر چه کارزار سخت تر و سنگین تر می‌شد، گلگون تر می گشت.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل