ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٩      ساعت: ١١:٥٦        شماره خبر: ١١١٨٩٥          پرینت

چهارمین جلسه نشست‌ تربیتی «اخلاق کارگزاران»

گروه خبر: چهارمین جلسه از سلسله نشست‌های «اخلاق کارگزاران» با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این نشست، رئیس جامعةالمصطفی با اشاره به فرارسیدن روزهای پایانی ماه مبارک رمضان و آرزوی بهره‌مندی از برکات این ماه عزیز، روز جهانی قدس را از یادگارها و حسنات امام راحل برشمرد و تصریح کرد: امام خمینی(ره) از ابتدای نهضت اسلامی درباره مسئله فلسطین حساس بودند و تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی را برنمی‌تافتند؛ از این رو، با اعلام روز جهانی قدس، طرح آرمان قدس را مطرح ساختند و این اندیشه، امروز به حرکتی جهانی تبدیل شده است.

وی افزود: متأسفانه، برخی از دولت‌ها تلاش کرده‌اند که اجازه ندهند مسلمانان و آزادی‌خواهان در این روز تجمع یابند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با تأکید بر اینکه مسئله فلسطین، از مهم‌ترین مسائل مسلمانان و همه دنیاست، گفت: پذیرفتنی نیست که گروهی سرزمینی را به ناحق تصاحب کنند. یکی از خدمات انقلاب اسلامی به آرمان فلسطین این بود که این موضوع را در قالب جهانی و انسانی مطرح کرد. امروز نیز جریان مقاومت این آرمان را زنده نگاه داشته است.

رئیس جامعةالمصطفی این مسئله را تقابل اسلام و یهودیت ندانست و با تأکید بر همزیستی مسالمت‌آمیز اسلام با پیروان همه ادیان الهی، اظهار داشت: صهیونیست‌ها در حقیقت، گروهی نژادپرست و سلطه‌طلب هستند که ابزارهای مختلف را در اختیار می‌گیرند و به دنبال تحقق اهداف ضد انسانی خویش هستند.

وی با اشاره به علل ایجاد این رژیم غاصب، بیان نمود: دلایل تداوم این رژیم باید مورد توجه قرار گیرد؛ یکی از دلایل این امر، نفوذ صهیونیست‌ها به مراکز قدرت‌ در جهان است. به دلیل همین نفوذ، صهیونیست‌ها از حمایت قدرت‌ها برخوردارند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی افزود: این رژیم در نهادهای بین‌المللی نیز عوامل نفوذ پیدا و پنهان دارد و به همین دلیل، این نهادها فعالیت جدی‌ای برای احقاق حقوق فلسطین انجام نمی‌دهند. خیانت برخی از دولت‌های اسلامی نیز به تشدید این امر کمک می‌نماید.

رئیس جامعةالمصطفی خاطرنشان ساخت: از زمانی که انقلاب اسلامی، آرمان فلسطین را به عنوان آرمانی جهانی تعریف کرد، معادلات تغییر یافت. امروز راه‌ حل این مسئله، تقویت جریان مقاومت است، در حالی که صهیونیست‌ها و حامیان آن، نابودی این جریان را در نظر دارند و می‌خواهند این جریان به فراموشی سپرده شود.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به ویژگی‌های کارگزاران، ابراز نمود: همان گونه که گفته شد، امور شخصی کارگزاران اسلامی نیز باید بر مبنای شریعت اسلامی باشد. در این باره، حفظ ظاهر و توجه به تأثیر متقابل ظاهر بر باطن، مهم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی افزود: حتی به ما سفارش شده است که برای برخورداری از آثار این امر، باید خود را به رعایت مسائل اسلامی در رفتار و ظاهر مکلف نماییم تا در ادامه، این مسائل بر باطن تأثیر بگذارد.

رئیس جامعةالمصطفی نکته مهم دیگر در اخلاق کارگزاری را تقویت وجدان کاری دانست و گفت: وجدان به معنای نیروی درونی است که خوبی‌ها و بدی‌ها را به انسان می‌شناساند و انسان را به سمت خوبی‌ها ترغیب می‌نماید.

وی با اشاره به گرایش فطری انسان به سمت خوبی‌ها، تأکید کرد: لازم است برای نهادینه‌سازی اخلاق، به مسائل اخلاقی گرایش داشته باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان اینکه وجدان کاری، احساسی درونی است که انسان را به رعایت الزامات کاری وامی‌دارد، اظهار داشت: رعایت انضباط کاری و مراعات زمان کاری، یکی از وجوه وجدان کاری است؛ بنابراین، لازم است اگر وظایفی به عهده کارگزار اسلامی گذاشته شود، در قبال آنها احساس تکلیف ‌نماید و کار را به نحو احسن انجام ‌دهد. این مسائل، نمود وجدان کاری به شمار می‌رود.

رئیس جامعةالمصطفی «تعهد» را تعبیر دیگری از وجدان کاری برشمرد و خاطرنشان ساخت: مهم‌ترین عامل ایجاد تعهد، عوامل درونی است؛ فرد باید اهداف و رسالت‌های سازمان را بپذیرد و بداند که کار بزرگی انجام می‌شود. باور به اینکه کار بزرگی در سازمان مربوط در حال انجام شدن است، خیلی مهم است.

وی ادامه داد: باور عقلانی به آرمان‌ها، اهداف، مسئولیت‌ها و رسالت‌های سازمان، موجب می‌شود که اتقان در کار تحقق یابد. برخورداری از دغدغه کار و سرسری نگرفتن کار، از نشانه‌های وجود وجدان کاری است. این امور، از کارگزاران اسلامی بیش از دیگران انتظار می‌رود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل