ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: يکشنبه ٢٥ خرداد ١٣٩٩      ساعت: ٠٨:٣٤        شماره خبر: ١١٢٢٣٦          پرینت

برنامه ‌های نمایندگی المصطفی در افغانستان در سالروز ارتحال امام خمینی(ره)

براساس باور امام(ره)، مهم‌ترین هدف انقلاب اسلامی، نجات محرومان و مستضعفان، رشد معنوی و اخلاقی جامعه، تهذیب آحاد ملت، اجرای احکام الهی و تحقق حکومت الله بود.

گروه خبر: به منظور گرامیداشت مقام امام خمینی(ره) در سالروز رحلت ایشان، به همت نمایندگی جامعةالمصطفی در افغانستان مراسم بزرگداشتی به صورت آنلاین برگزار گردید.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، این مراسم با تلاوت آیات وحی آغاز گردید و سخنرانان مراسم، حجت الاسلام حسینی، معاون فرهنگی- تربیتی نمایندگی جامعةالمصطفی در افغانستان و حجت الاسلام رضایی، جانشین معاونت آموزش بودند.

معاون فرهنگی- تربیتی نمایندگی جامعةالمصطفی در افغانستان، با اشاره به معنا و مفهوم تربیت گفت: تربیت به معنای تأثیرگذاری عامل انسانی بر انسان دیگر، در یکی از ساحت‌های وجودی امام(ره) بود. مربی در شناخت، عواطف، قوای وهم، خیال و تعقل و نیز رفتار متربی تأثیر می‌گذارد.

حجت‌‌ الاسلام حسینی با اشاره به اهتمام و توجه امام(ره) به اخلاق و تربیت طلاب و حوزویان ابراز کرد: ایشان برای مباحث مفهوم شناسی و تفکیک بین مفاهیم و اصطلاحات آن قدر وقت صرف نمی‌کردند که به اصل و محتوای آن اهتمام داشتند. امام راحل تهذیب، تربیت و اخلاق را در کنار هم مورد تأکید قرار می‌دادند.

بنابر نقل حجت الاسلام حسینی، سفارش اکید امام(ره) به طلاب اهتمام به تهذیب نفس و تقدم تهذیب و تخلق به اخلاق الهی بر یادگیری علوم و کسب اصطلاحات علمی بود.

بر اساس گفته حجت الاسلام حسینی، امام راحل هدف تربیت را رسیدن به خدا می‌دانستند.

در ادامه، حجت الاسلام رضایی مباحث خود را با عنوان اهتمام امام(ره) به مسلمانان و مستضعفان جهان ارائه کرد و به تبیین شخصیت و اندیشه بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

حجت الاسلام رضایی، در بخش دیگری از سخنان خود، به ویژگی قدرت ایمان و توکل امام(ره) اشاره داشت و گفت: امام راحل به نیروی الهی و توکل به خداوند متعال اعتماد و تکیه داشتند و از زندگی ساده، الهی و معنوی ویژه‌ ای به دور از تجملات و تملقات ظاهری برخوردار بودند و در سایه ایمان محکم و معنویت خاص، قلوب توده های عظیم مردمی را در جهان جلب کرده بودند.

وی به ویژگی دیگر امام(ره)، وحدت بخشی جامعه اسلامی و توجه ویژه به تقریب مذاهب اشاره کرد و بیان داشت: امام راحل با تکیه بر اصل حفظ اسلام، به حمایت از مسلمانان در جهان پرداختند و توجه ویژه ای به جهاد مردم مسلمان افغانستان در برابر ارتش سرخ شوروی سابق داشتند.

از ویژگی های بارز دیگر معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران در سخنان حجت الاسلام رضایی، حمایت دائمی از حق و عدالت خواهی مسلمانان و مستضعفان به ویژه مردم فلسطین و اعلام همبستگی با ملت فلسطین در جمعه آخر ماه مبارک رمضان بود.

همچنین مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در فضای مجازی به صورت آنلاین برای طلاب مدارس رسالت کابل و ولایت بامیان برگزار شد.

در این مراسم، آیت‌ الله صالحی، رئیس شورای علمای شیعه افغانستان، سخنرانی نمود.

وی تفکر دینی را نوعی اندیشه دانست که در آن متغیرهای اندیشه و عمل انسان به صورت تابعی از ثابت‌ های دینی عمل می‌کند و اظهار داشت: ثابت ‌های دینی‏، حقیقت ‌های جاودانه‌ موجود در خارج ذهن انسانی و وحی‌ الهی ‌است که دستخوش کاهش یا افزایش نمی‌شود و ذهن و اندیشه انسان در چگونگی و میزان دریافت، جذب و عمل به آنها دچار شدت و ضعف می‌ گردد که در عرف جامعه‌شناسی دینی از آن، در صورت قوی بودن تفکر دینی، به «زنده بودن دین‏» و در صورت ضعیف شدن آن، به «نابودی و پایان حیات دین‏» تعبیر  می‌شود.

آیت الله صالحی ادامه داد: تفکر دینی، که در جهت مخالفت با اندیشه‌های غیردینی است، در حیات همه ادیان فراز و نشیب‌های متنوع و تبعات آنها را تجربه کرده‌ است. احیای تفکر دینی‏، در واقع به چرخش درآوردن منظومه فکری و عملی انسان در مدار ثابت ‌های دینی است که از گذشته ‌های دور، مورد توجه احیاگران دینی بوده است و به گواه تاریخ، امام خمینی(ره) بی‌ شک، در عصر ما موفق‌ ترین احیاگر تفکر دینی بودند.

رئیس شورای علمای شیعه افغانستان با بیان اینکه روش و سلوک امام راحل در احیای تفکر دینی‌، برگرفته از سنت و روش پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل‌بیت(علیهم‌ السلام) در حوزه نظری و عملی بود، خاطرنشان ساخت: در عرصه نظری، احیای دین با توجه به جامعیت آن در تمامی شئون زندگی فردی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، دنیوی و اخروی انسان و مبارزه با اندیشه‌های غیر دینی مانند سکولاریسم و در عرصه عملی، ایجاد و رهبری انقلاب اسلامی، تشکیل حکومت اسلامی، احیای حج ابراهیمی(ع)، دفاع از مظلومان و مستضعفان و... بود.

وی مهم‌ترین هدف انقلاب اسلامی را براساس باور امام(ره)، نجات محرومان و مستضعفان، رشد معنوی و اخلاقی جامعه، تهذیب آحاد ملت، اجرای احکام الهی و تحقق حکومت الله دانست و تصریح کرد: لازم است ملت ایران و امت اسلامی  فقط به رهنمودهای مقام معظم رهبری(مدظله‌‌العالی) دل و جان بسپارند و مدار و شاخص تشخیص مسیر اصلی انقلاب اسلامی را رهنمودها و هدایت‌های حکیمانه ایشان قرار دهند تا پرچم برافراشته خمینی کبیر را به پرچم انقلاب جهانی حضرت ولی عصر(عج) متصل نمایند.

شایان ذکر است همزمان با سی‌ویکمین سالگرد ارتحال امام راحل،‌ مراسم تجلیل از بنیان گذار انقلاب اسلامی در مدرسه علمیه فاطمةالزهرا(س) غزنی برگزار شد. در این مراسم، که با حضور طلاب خواهر و خانواده‌های آنان با رعایت کامل نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار شده بود، حجت‌الاسلام و المسلمین الیاسی در مورد مقام علمی، اجتماعی و سیاسی امام راحل به سخنرانی پرداخت.

برخی از مدارس نیز به نیت شادی روح ملکوتی امام راحل برنامه ختم قرآن کریم، ختم صلوات و... در فضای مجازی برگزار کردند؛ مدرسه علمیه حضرت مریم(س) از طریق فضای مجازی، مراسم ختم صلوات به نیت شادی روح امام(ره) برگزار نمود و هر طلبه هزار صلوات به روح امام(ره) اهدا کرد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل