ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩      ساعت: ١١:٥٧        شماره خبر: ١١٢٥٤٦          پرینت

گروه علمی- تربیتی مدیریت دولتی نمایندگی جامعةالمصطفی در استان گلستان برگزار نمود

نشست علمی- فرهنگی «مدیریت چالش‌های خانواده در سیره رضوی(ع)»

گروه علمی- تربیتی مدیریت دولتی نمایندگی جامعةالمصطفی در استان گلستان نشست علمی- فرهنگی «مدیریت چالش‌های خانواده در سیره رضوی(ع)» را با حضور دکتر حاجیلری برگزار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، وی با بیان اینکه اندیشمندان مدیریت، سیاست و فرهنگ، خانواده را کوچک ترین سازمان اجتماعی نامیده اند، بیان کرد: مدیران هر سازمان معمولاً گرفتار چالش هایی هستند و این امر در خانواده نیز وجود دارد.

دکتر حاجیلری فقدان مدیریت این چالش‌ ها را موجب نابودی کانون خانواده ارزیابی کرد و اظهار داشت: نظریه پردازان متعدد مقالات و کتاب های زیادی در این زمینه نوشته اند. ائمه معصوم(علیهم‌السلام) نیز در این باره توصیه هایی فرموده اند؛ برای نمونه، امام رضا(ع) مهارت هایی به ما آموزش می دهند که آگاهی های مورد نیاز انسان ها را برای اداره هر چه بهتر خانواده در اختیارشان می‌گذارد.

سخنران نشست افزود: این آگاهی ها به ما کمک می کنند که راهی را برگزینیم که موفقیتمان را دوچندان کند و مراحل ترقی را برای رسیدن به کمال حقیقی فراهم می سازد.

وی با تأکید بر شناخت این مهارت ها خاطرنشان ساخت: امام رضا(ع) آن قدر برای مدیریت خانواده اهمیت قائل هستند که می فرمایند: هیچ ملتی را نمی بینم که بتواند زندگی کند، مگر با وجود سرپرستی که بتواند ضروریات مادی و معنوی آن را برآورده سازد.

دکتر حاجیلری مدیریت هر جامعه، سازمان و خانواده را منوط به داشتن رئیس قدرتمند دانست  و گفت: اگر رئیس قدرتمند باشد، می‌ تواند نیازهای مادی و معنوی اعضا را برطرف نماید و آن سازمان و خانواده بی شک به اهداف مد نظر دست پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: براساس فرموده امام رضا(ع)، مدیر باید بتواند ضروریات مادی و معنوی اعضا را شناخته، برآورده سازد.

سخنران نشست، در ادامه، یکی دیگر از ویژگی ها را مدنظر قرار داد و بیان نمود: لازم است مدیر به گونه ای باشد که بتواند مسائل عاطفی جامعه پیرامونی را برآورده کند، زیرا تعالی خانواده، مرهون عوامل بسیاری مانند داشتن روحیات اخلاقی و عاطفی است.

دکتر حاجیلری یکی از مهم ترین چیزهای مورد نیاز خانواده را آرامش و به کار گیری اخلاق حسنه در خانواده عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از عناصر مهم مدیریت برای تحقق آرامش، برنامه ریزی برای موضوعات مختلف سازمانی است.

وی، در ادامه، به حدیثی از امام رضا(ع) استناد کرد که فرمودند: «هر مؤمن باید شبانه روز را به چهار بخش تقسیم کند» و ادامه داد: نخستین بخش از این اوقات، در نظر گرفتن زمانی برای ارتباط با خداست. هر مدیر باید بخش‌ های دیگر را به تأمین امور و نیازهای زندگی، معاشرت با دیگران و رفت و آمد با آنان و استراحت اختصاص دهد.

دکتر حاجیلری درباره این موارد توضیح داد و گفت: امام رضا(ع) فرمودند: ارزش فعالیت کسی که برای تأمین امور خانواده از منزل بیرون بیاید، کمتر از جهاد در راه خدا نیست. از سوی دیگر، امام رضا(ع) معاشرت با دیگران به ویژه بستگان و اعضای خانواده را جزو ضروریات وظایف مدیران خانواده برشمردند.

وی افزود: ساعاتی که به استراحت و تفریحات سالم اختصاص می‌ دهید، موجب می گردد که با انرژی بیشتر با کارهای دیگر رسیدگی نمایید.

دکتر حاجیلری، در بخش دیگری از سخنانش، چالش بعدی خانواده را مسئله اقتصاد دانست و گفت: امام رضا(ع) فرمودند که آسایش و آرامش خانواده، مرهون مسائل اقتصادی خانواده است. همچنین حضرت علی(ع) وضع اقتصادی مناسب را موجب عزتمندی انسان دانستند.

سخنران نشست با اشاره به توصیه های امام رضا(ع) در زمینه برخورداری از زندگی مطلوب اظهار داشت: حضرت(ع) سه توصیه در این باره دارند: تلاش برای تأمین معاش، برنامه ریزی و تدبیر برای استفاده درست از آنچه به دست آورده است، پرهیز از اسراف و تبذیر.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل