ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٢ تير ١٣٩٩      ساعت: ١٣:١٢        شماره خبر: ١١٢٥٦٣          پرینت

با رعایت کامل موارد بهداشتی، در مؤسسه آموزش‌های کوتاه‌مدت برگزار شد

همایش «جایگاه امام رضا(ع) در فرهنگ ملل»

همایش «جایگاه امام رضا(ع) در فرهنگ ملل»، به همت مؤسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی و با مشارکت آستان قدس رضوی(ع) برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی، رئیس مؤسسه آموزش‌های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی، ضمن تبریک به مناسبت خجسته میلاد حضرت امام رضا(ع) و عرض خیرمقدم به منتخبین و نخبگان علمی و فرهنگی، که به نمایندگی از نقاط مختلف جغرافیای جهان اسلام در این همایش حضور دارند، اظهار داشت: پیام اصلی این همایش به جهان، معرفی امام رضا(ع)، فرهنگ انتظار و کرامت است.

وی کرامت را گمشده جهان حاضر دانست و گفت: مشکل امروز بشریت حکومت افراد پست در فقدان افراد کریم است. این اجلاس، دنیا را به کرامت دعوت می نماید.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی با اشاره به نقش بانوان در گفتمان کرامت، ابراز داشت: دهه کرامت تداعی کننده عزم و قاطعیت زنان بزرگ تاریخ اسلام است. این دهه یادآور همه خوبی ها و مهر و وفایی است که موجب می شود خواهری به سختی هجرت و غربت تن دهد و بیماری و مرگ در جوانی برای ایشان آسان گردد.

وی در تبیین مفهوم کرامت یادآور شد: کریم کسی است که پیش از درخواست، می بخشد و حوادث ناگوار بر او اثر نمی گذارد. انسان کریم از آنچه فرد لئیم به آن مفتخر است، بیزار و دنیا در برابر او بی‌ارزش است.

رئیس مؤسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی با اشاره به حضور نمادین یک نفر از هر ملیت در این همایش، که با رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی برگزار می شود، تصریح کرد: این همایش نماد مقاومت کریمان در برابر جبهه لئیمان است. امروز در رأس جبهه کریمان، انسانی فقیه، شجاع و عادل قرار دارد که در برابر جبهه استکبار، جهان را به کرامت دعوت می نماید.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی، در پایان سخنان خود با تأکید بر این حقیقت که جبهه مقاومت امروز در جغرافیای جهان اسلام به رسمیت شناخته شده است و واهمه اصلی جبهه استکبار به شمار می آید، خاطرنشان کرد: این همایش نمادی از حضور محکم و موثر گفتمان کرامت در حوزه های علمیه و جامعةالمصطفی به شمار می آید.

در بخش بعدی همایش، حجت الاسلام راد، مدیر پژوهشی آستان قدس رضوی(ع)(دفتر قم)، در سخنانی، ضمن تقدیر و تشکر از جامعةالمصطفی و مؤسسه آموزش های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی برای میزبانی از این همایش، ابراز داشت: امام رضا(ع) در روایتی می فرمایند: خدا رحمت کند کسی را که امر اهل بیت(علیهم السلام) را احیا نماید.

وی ادامه داد: این همایش، در حقیقت، مصداقی از احیای امر اهل بیت(علیهم السلام) است که مطالبه امام رضا(ع) از مسلمانان به شمار می آید.

مدیر پژوهشی آستان قدس رضوی(ع) در تشریح مفهوم «امر اهل بیت(علیهم السلام)» اظهار داشت: یکی از ابعاد این مهم، توجه به کرامت وجودی انسان ها فارغ از هر رنگ و نژادی است. آموزه کرامت، از پرتکرارترین آموزه های قرآنی به شمار می‌آید. بُعد دوم این امر، فرهنگ تلاش و مقاومت است که بدون آن دستیابی به کرامت نیز میسور نیست. امروز می بینیم کرامت انسانی در جوامعی رو به زوال نهاده که فرهنگ تلاش و مقاومت در میان آنان کم رنگ است.

وی با تأکید بر لزوم توجه به عنصر مقاومت و تلاش در ابعاد مختلف فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، هنری، رسانه‌ای و...، جامعةالمصطفی را نماد مقاومت و تلاش در حوزه علمی و فرهنگی دانست.

حجت الاسلام راد، در تبیین اهداف برگزاری این همایش خاطرنشان کرد: آشنایی مسلمانان با فرهنگ‌های یکدیگر، از ضرورت‌های امروز جوامع اسلامی به شمار می آید و به عنوان یکی از اهداف این همایش نیز قرار گرفته است. این اجلاس نخستین گام برای هم افزایی مسلمانان و تقریب فرهنگی با محوریت امام رضا(ع) و دهه کرامت به شمار می‌رود.

مدیر پژوهشی آستان قدس رضوی(ع)، با اشاره به برگزاری این همایش به عنوان یکی از برنامه های اصلی جشنواره «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»، حرکت به سوی اجماع فرهنگی پیروان مکتب اهل بیت(علیهم السلام) با محوریت دهه کرامت و شناسایی و ترمیم آسیب ها و نقاط ضعف این دهه در فرهنگ جهان اسلام را از دیگر اهداف برگزاری این همایش برشمرد.

شایان ذکر است در بخش پایانی این نشست، اندیشمندان و نخبگانی به نمایندگی از برخی کشورها به تشریح تأثیر و جایگاه امام رضا(ع) و دهه کرامت در کشورهای خود پرداختند.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل