ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٦ تير ١٣٩٩      ساعت: ١٣:٥١        شماره خبر: ١١٢٧٦٧          پرینت

دیدار اعضای کمیته همایش «ظرفیت‌های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب» با رئیس المصطفی

گروه خبر: اعضای کمیته علمی و اجرایی همایش ملی «ظرفیت‌های علوم انسانی برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این دیدار، رئیس جامعةالمصطفی، ضمن تشکر از مسئولان مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی، با اشاره به محدودیت‌های ایجادشده در بازدید از مجتمع‌های آموزشی جامعةالمصطفی به دلیل شیوع کرونا، تصریح کرد: در جامعةالمصطفی، اهمیت علوم انسانی بر کسی پوشیده نیست. از ابتدای شکل‌گیری جامعةالمصطفی، این احساس نیاز وجود داشته است.

وی افزود: بدین ترتیب، گام به گام پیش رفته‌ایم و علوم انسانی، امروز در قالب مجتمع آموزشی مستقل و به عنوان یکی از شش حوزه اصلی دانشی المصطفی شناخته می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به برخی از رشته‌های ایجادشده در جامعةالمصطفی، آنها را میراث حوزوی المصطفی دانست و اظهار داشت: علوم انسانی، علوم فرهنگی و تمدنی است. اگر داعیه ایجاد تمدنِ بدیل برای تمدن امروز عالم را داریم، باید به علوم انسانی توجه کنیم. بخش زیادی از میراث ما ذیل علوم انسانی جای می‌گیرد.

وی ضمن تأکید بر بهره‌گیری از تجارب دیگران، نگاه ویژه انقلاب اسلامی را در زمینه علوم انسانی مورد تأکید قرار داد و گفت: براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، یکی از اهداف مهم گام دوم انقلاب اسلامی، دستیابی به تمدن بزرگ اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با بیان اینکه مدعیان ارائه روابط اجتماعی در عالم، به علوم انسانی توجه ویژه‌ای دارند، خاطرنشان ساخت: دولت بزرگی مانند چین، طرح بزرگی برای احیای راه ابریشم مطرح کرده است. تمدن غربی هم که خود را تمدن مسلط بر عالم می‌داند، به دنبال حفظ موقعیت خویش است. بزرگ‌ترین آرمان انقلاب اسلامی نیز احیای تمدن نوین اسلامی است و در این بیانیه نیز به عنوان روح حاکم در همه بخش‌ها مطرح می‌شود.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: علوم انسانی، به حیث تمدنی ما مربوط می‌شود و برای انقلاب اسلامی اهمیت راهبردی دارد. در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارهای خوبی انجام شده است و از ظرفیت خوبی برای احیای این تمدن برخورداریم.

وی با بیان اینکه براساس مبانی فکری هر تمدنی، علوم انسانی رنگ و بوی ویژه‌ای به خود می‌گیرد، بیان کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب، سرمایه فعلی را در اختیار نداشتیم. ایجاد و ارتقای بُعد بین‌المللی این سرمایه و تربیت چنین سرمایه بزرگ انسانی، تا حد زیادی بر عهده جامعةالمصطفی است. پس لازم است جایگاه مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی شناخته شود و اقتضائات علوم انسانی را بدانیم.

رئیس جامعةالمصطفی گفت: با توجه به گسترش آموزش علوم انسانی در جامعةالمصطفی، باید نگاه ویژه‌ای به اقتضائات و نیازها در عرصه آموزش علوم انسانی داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به لزوم حضور مدیران جامعةالمصطفی در دوره‌های کوتاه‌مدت مورد نیاز به منظور ارتقای کیفیت کارها، ابراز داشت: تدوین و تنظیم سند راهبردی برای مجتمع بسیار لازم است و موجب بهبود کیفیت فعالیت‌ها، تسهیل دستیابی به اهداف مدنظر و تعیین مسیر آینده می‌گردد و مجموعه هم می‌کوشد تا آرمان‌های پیش رو محقق شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش، برگزاری این همایش را بسیار ارزشمند دانست و گفت: گام دوم انقلاب با اهدافی که مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مشخص کرده‌اند، باید به عنوان نمادی مهم، پیوسته پیش چشم مدیران و کارگزاران باشد. بدین ترتیب، اهداف و آرمان‌ها، مدنظر متولیان قرار ‌گیرد و جهت دستیابی به آن تلاش‌ ‌نمایند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی با اشاره به لزوم استخراج اهداف بیانیه گام دوم، حرکت به سمت دستیابی به این اهداف را بسیار ضروری دانست و تصریح کرد: این همایش، پایان کار نیست و آغازی برای فعالیت در زمینه تحقق این اهداف به شمار می‌‌رود. مسائل ما باید در این همایش‌ها احصا شود و به دنبال تحقق اهداف مشخص‌شده باشیم.

رئیس جامعةالمصطفی علوم انسانی را دارای ظرفیت ویژه برای تحقق اهداف مدنظر بیانیه برشمرد و گفت: انقلاب اسلامی، ظرفیت ایجاد تمدن جهانی را دارد و باید با فعالیت‌های همه‌جانبه، این تمدن بزرگ را محقق سازیم.

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار، حجت‌الاسلام بناری، رئیس مجتمع آموزش عالی علوم انسانی اسلامی گزارشی از موضوعات مورد توجه مدیران و تصمیم‌گیران مجتمع و برخی از فعالیت‌های انجام‌شده ارائه نمود.

همچنین معاون پژوهش مجتمع نیز به روند برگزاری همایش مزبور، مقالات دریافت‌شده و... اشاره نمود و در این باره توضیح داد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل