ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: شنبه ٢٨ تير ١٣٩٩      ساعت: ١١:٤٩        شماره خبر: ١١٢٧٧٩          پرینت

در مجتمع آموزش عالی علوم انسانی برگزار شد

دوره تربیت مدرس ولایت فقیه، ویژه استادان جامعةالمصطفی

دوره تربیت مدرس ولایت فقیه، ویژه استادان جامعةالمصطفی، با همکاری دفتر اجتماعی و سیاسی حوزه‌های علمیه و مرکز تحقیقات علمی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، در مجتمع آموزش عالی علوم انسانی آغاز شد.

گروه خبر: دوره تربیت مدرس ولایت فقیه ویژه استادان جامعةالمصطفی، با مشارکت معاونت اجتماعی و سیاسی حوزه علمیه و مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی، در مجتمع آموزش عالی علوم انسانی آغاز به کار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌ الاسلام والمسلمین‌ زمانی، مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌ های علمیه در آیین افتتاحیه این دوره، بر اهمیت تببین مباحث ولایت فقیه تأکید کرد و گفت: پیش از این، اگر عالم یا مجتهدی موفق به تعطیل نمودن تنها یک منکر در جامعه می شد، افتخاری بزرگ به شمار می آمد، ولی امروز به برکت ولایت فقیه، منکرات تعطیل و معروف در جامعه احیا شده است.

وی ولایت فقیه را از منظر فقهی به منزله حکومت فقه دانست و ابراز داشت: مفهوم ولایت فقیه تنها به مکتب اهل بیت(علیهم السلام) اختصاص ندارد و در میان اهل سنت نیز با عناوین گوناگون مطرح شده است؛ برای نمونه، در مذهب شافعی از امام اعظم نام برده می شود که باید دارای شرایطی همچون عدالت، شجاعت، مجتهد، بصیر و... باشد.

حجت الاسلام والمسلمین زمانی ولایت فقیه را مفهومی مطرح در منابع دینی مختلف در جهان اسلام دانست و گفت: در میان آثار اندیشمندان جهان اسلام و نیز آثار برخی از مستشرقان به مفهوم ولایت فقیه به اشکال گوناگون پرداخته شده که شایسته است فضلا و دانش پژوهان ما به جمع آوری و بررسی این آثار بپردازند.

مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌ های علمیه پاسخ گویی به شبهات و پرسش ها درباره ولایت فقیه را ضروری و اساسی دانست و گفت: در کنار این مباحث، لازم است ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بررسی و گردآوری گردد که مطالعه آن، به ویژه برای طلاب، بسیار مفید و ارزنده خواهد بود.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین اسکندری، استاد جامعةالمصطفی و حوزه علمیه، در سخنان خود، ارتباط دین و سیاست را یکی از مشکلات مهم بشر امروز دانست و گفت: براساس تحقیقات صورت گرفته، حدود 84درصد از جمعیت جهان دین دار و بیش از 54درصد نیز یکتاپرست هستند؛ بنابراین، مشکل بشر امروز، با وجود تلاش های بسیاری که برای نابودی دین در دو قرن گذشته صورت گرفته است، بی دینی نیست، بلکه محدود نمودن آن به عرصه زندگی فردی است.

وی با اشاره به جایگزن شدن لذت جویی، مصرف گرایی و ثروت اندوزی به جای مفاهیم دینی در زندگی سیاسی و اجتماعی بشر، خاطرنشان کرد: این دیدگاه تا حدودی در جوامع اسلامی و کشور ما نیز تأثیرگذار بوده است تا جایی که برخی از اندیشمندان مسلمان و علمای دینی نیز به انواعی از سکولاریسم مبتلا شده اند؛ برای نمونه، برخی حضور دین در عرصه اجتماعی را تنها به زمان حضور معصوم(ع) مختص دانسته اند و برخی نیز به صورت کلی قائل به اندیشه جدایی دین از سیاست هستند.

حجت الاسلام والمسلمین اسکندری، در ادامه، با بیان تعاریف مختلف درباره سیاست و دیدگاه های گوناگون درباره انسان، ابراز داشت: در اندیشه های سکولار، رفاه ملاک اصلی زندگی بشر است و انسان و جوامع براساس همین ملاک طبقه بندی می شوند.

سخنران نشست بزرگ ترین مشکل امروز جوامع غربی را بحران معنویت دانست و خاطرنشان ساخت: در قاموس فرهنگ غربی، چیزی به عنوان انسان کامل معنا ندارد و تنها به مفهوم انسان نرمال بسنده شده است.

گفتنی است در این جلسه، حجت الاسلام درستکار، مسئول برگزاری دوره تربیت مدرس ولایت فقیه، با اشاره به برگزاری این دوره ها در سه سطح، به همت مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری، توضیحاتی درباره نحوه برگزاری این دوره ها و محتوای علمی آنها ارائه نمود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل