ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ٢٠:٢٣        شماره خبر: ١١٢٨٦٣          پرینت

حجت الاسلام والمسلمین رفیعی؛

فراخوان همایش بین‌المللی «حضرت حمزه» به ۵ زبان ارائه شد

نشست خبری همایش بین‌المللی «حضرت حمزه» به همت مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی، با حضور اصحاب رسانه و ارائه حجت الاسلام والمسلمین رفیعی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، رئیس همایش بین المللی «حضرت حمزه» پیش از ظهر امروز در جمع اصحاب رسانه، با تأکید بر اینکه همایش بین المللی «حضرت حمزه» به همت مجتمع تاریخ، سیره و تمدن اسلامی جامعةالمصطفی برگزار خواهد شد، بیان کرد: چند شخصیت در تاریخ اسلام مورد بی مهری قرار گرفته اند که یکی از این شخصیت های ارزشمند، حضرت خدیجه کبری(س) است که بیش از همه با نبی مکرم اسلام(ص) زندگی کردند.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی حضرت ابوطالب را از دیگر شخصیت های تاریخ اسلام دانست که مغفول مانده است و ابراز داشت: همایش حضرت ابوطالب به همت مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.
رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی با بیان اینکه حضرت حمزه شخصیتی ارزشمند است که باید توجه علمی و پژوهشی ویژه ای بدان داشته باشیم، اظهار داشت: قرآن گر چه به صورت مستقیم نامی از حضرت حمزه نبرده است، به سهولت می توان شخصیت ایشان را با آیات الهی مطابقت داد. 
وی اظهار داشت: آیه های متعددی را می توان درباره جایگاه مؤمنانی مانند حضرت حمزه بیان و این شخصیت والای اسلام را مصداقی برای تبیین آن ذکر نمود.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی با بیان اینکه در قالب احتجاجات اهل بیت(علیهم‌ السلام)، به ویژه امیرمؤمنان علی(ع)، حضرت حمزه به عنوان شخصیت ویژه یاد می شود، گفت: رفتارهای خاص حضرت حمزه مانند شجاعت، انفاق، دفاع و حمایت جانانه ایشان از اسلام، ستودنی است.
رئیس مجتمع آموزش عالی تاریخ سیره و تمدن اسلامی ضمن اشاره به ابراز خرسندی و حمایت رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) از برگزاری همایش بین المللی «حضرت حمزه»، گزارشی از فعالیت های مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی ارائه نمود و ابراز داشت: برگزاری همایش های علمی و تجلیل از شخصیت های اسلامی، از رسالت های مهم مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی به شمار می رود.
حجت الاسلام والمسلمین رفیعی، در ادامه، با بیان اینکه با کاوش در کتاب‌های تاریخی امیدواریم بتوانیم مجموعه مقالات علمی فاخری درباره سیره حضرت حمزه به جهانیان ارائه نماییم، خاطرنشان کرد: در برگزاری این همایش، مجموعه های علمی و دانشگاه های متعددی همکاری نموده اند. در تلاشیم از دو تن از مراجع عظام تقلید برای سخنرانی در اختتامیه این همایش دعوت نماییم که اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.
دکتر صفری فروشانی دبیر علمی همایش بین المللی «حضرت حمزه» نیز در ادامه این نشست خبری، ضمن تبیین وجوه شخصیتی حضرت حمزه، با بیان اینکه نبی مکرم اسلام(ص) از اسلام آوردن حضرت حمزه بسیار خرسند شدند، گفت: عموی پیامبر(ص) در ده سال پایانی عمر خویش تأثیرات زیادی در گسترش اسلام داشت.
دبیر علمی همایش گفت: حضرت حمزه جایگاه خاصی نزد نبی مکرم اسلام(ص) داشت و رابطه بسیار نزدیکی میان ایشان و نبی مکرم اسلام(ص) برقرار بود.
وی ادامه داد: تاکنون، به اندازه جایگاه و محبت پیامبر(ص) به ایشان کار علمی ویژه ای صورت نگرفته و همایش علمی در این باره برگزار نشده است. امیدواریم بتوانیم همایش در خور جایگاه والای حضرت حمزه برگزار نماییم.
دبیر علمی همایش بین المللی «حضرت حمزه»، کار علمی روشمند را از ویژگی های بارز این همایش بین المللی دانست و ابراز داشت: مفهوم شناسی نام حضرت حمزه و ارائه تحلیل های علمی بین رشته ای و فرامذهبی، از ویژگی های این همایش بین المللی خواهد بود.
دکتر صفری فروشانی به برخی از آثار ادبی و تاریخی مرتبط با موضوع حضرت حمزه اشاره نمود و یادآور شد: محورهای مختلفی برای این همایش مد نظر قرار گرفته که می توان موارد زیر اشاره نمود: زیست نامه، تاریخ (حضرت حمزه؛ از مسلمانی تا بعثت، حضرت حمزه؛ از هجرت تا شهادت)، فضائل حضرت حمزه، حضرت حمزه از دیدگاه دیگران، حضرت حمزه در هنر و ادبیات و نیز حمزه در منابع مختلف.
گفتنی است آقای علی الله اکبری، معاون پژوهش مجتمع آموزش عالی تاریخ، سیره و تمدن اسلامی و دبیر اجرایی همایش بین المللی «حضرت حمزه» نیز در ابتدای این نشست خبری این همایش گفت: فراخوان همایش به پنج زبان آماده و بین مجموعه های دانشی جهان ارائه خواهد شد.
گفتنی است علاقه مندان برای شرکت در این همایش و ارائه مقالات علمی می توانند به نشانی اینترنتی hamayesh.miu.ac.ir/ مراجعه نمایند.
شایان ذکر است 30 آذرماه، مهلت نهایی ارسال چکیده مقالات است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل