ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٩ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٢٢        شماره خبر: ١١٢٩٦٩          پرینت

در گفت‌وگو با جانشین ریاست جامعةالمصطفی و رئیس ستاد ویژه کرونا در جامعةالمصطفی تبیین شد

اقدامات درخشان جامعةالمصطفی در دوران کرونا

از ابتدای اسفندماه سال گذشته کشورمان ‌مانند بسیاری از کشورهای جهان، با شیوع ویروس منحوس کرونا روبه‌رو شد و از روزهای آغازین، برخلاف بسیاری از کشورهای غربی، طلبه‌ها و بسیجیان با نیازی که در مراکز درمانی و امدادی و دیگر سازمان‌ها احساس می‌شد، وارد عمل شدند و به یاری بیماران و کادر درمانی شتافتند.

جامعةالمصطفی‌‌العالمیه نیز به ‌عنوان ‌نهاد و سازمان علمی بین‌‌المللی و همچنین حوزوی، از روزهای اول در رعایت پروتکل‌های بهداشتی و مصوبات ستاد ملی کرونا اقدامات بسیار مناسب و خوبی انجام داد.

از این رو، گفت‌وگویی با حجت‌الاسلام‌والمسلمین خالق‌پور، رئیس ستاد ویژه کرونا در جامعةالمصطفی، انجام دادیم تا از نزدیک در جریان اقدامات این نهاد معظم بین‌المللی قرار بگیریم. ایشان در این گفت‌وگو، اقدامات مهم جامعةالمصطفی را به شرح ذیل بیان کرد:

 

نخستین گام

جامعةالمصطفی همچون دیگر نهادهای آموزشی و غیرآموزشی داخلی با ویروس ناخوانده کرونا روبه‌رو شد، ولی نکته مهم این است که بحمدالله در این مواجهه با بحران کرونا دستپاچه نشد و به ‌خوبی توانست بهنگام و یکپارچه، با هماهنگی لازم با سیاست‌ها و ابلاغیه‌های کشوری، از تجربه و اندوخته فرهنگی و نیروهای انسانی خود در حوزه امداد و خدمات بهداشت و از همه مهم‌تر، از نیرو و توانمندی ارزشمند طلاب و دین‌پژوهان با تنوع ملیتی، با تشکیل گروه‌های ابناء‌المصطفی و کارگروه‌های ویژه مواجهه با کرونا، در رویارویی با این بحران ناخوانده به ‌خوبی استفاده کند و با ورود بهنگام و با هماهنگی همه بخش‌های ستادی و صفی، به ‌صورت فراسازمانی، در مقابله با ویروس کرونا اقدامی در شأن یک مرکز علمی و دینی بین‌المللی داشته باشد.

پس از آگاهی از منشأ این ویروس، که از خارج ایران به کشور وارد شده است، نخستین گام جامعةالمصطفی، تعطیلی پذیرش جدید از خارج کشور برای تحصیل در ایران بود. همچنین به طلابی که به کشور خود به مرخصی رفته بودند، اطلاع‌رسانی شد تا بازگشت خود را به ایران تا اطلاع بعدی به تأخیر بیندازند. پس‌ از آن، آموزش‌های حضوری تعطیل و برنامه‌ریزی و عملیاتی نمودن آموزش آنلاین انجام شد که می‌توان آن را از توفیقات ویژه المصطفی در دوره کرونا دانست و بیش از هفتاددرصد دروس با این برنامه اجرا شد.

پس‌ از آن، ستاد ویژه کرونا با مسئولیت این‌جانب و با حضور برخی از معاونان و مدیران مرتبط تشکیل شد و روزانه جریان کرونا در جامعةالمصطفی - چه در قم و چه نمایندگی‌های استانی و شهرستانی المصطفی- جهت پیشگیری یا رفع آسیب‌ها برنامه‌ریزی می‌شد و اوضاع کرونایی مربوط به ‌صف و ستاد داخل و نمایندگی‌های خارج المصطفی بررسی می‌گردید.

این ستاد در زمان اوج کرونا و پس از فروکش کردن نسبی آن، هر روز جلسه داشت و ضمن رصد وضعیت کرونا در واحدهای المصطفی نسبت به اقدامات بهداشتی و درمانی و خدماتی و همچنین خدمات بهداشت روانی و مشاوره‌ای تصمیم‌گیری می‌کرد و در هر جلسه‌ای نیز ضمن بازخوردگیری از اجرای مصوبات قبلی خود، چنانچه نیاز به مصوبه جدید بود، اقدام می‌نمود.

 

مدیریت چالش‌های کرونایی جامعةالمصطفی در فضای مجازی و رسانه

علاوه بر اینکه برنامه آموزشی جامعةالمصطفی در بستر فضای مجازی، با استفاده از ظرفیت‌های داخلی المصطفی دنبال می‌شد، این ظرفیت برای برنامه‌های دیگر اعم از فرهنگی، پژوهشی و امور مربوط به بهداشت روانی و درمانی و خدمات بهداشت به کار گرفته شد. بهره‌گیری از ظرفیت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای طلاب و کارکنان و خانواده‌ها، با راه‌اندازی گروه‌ها و کانال‌های ویژه کرونا و همچنین با استفاده از ظرفیت اتوماسیون اداری، علاوه بر اطلاع‌رسانی از تصمیم‌های جامعةالمصطفی، کارشناسان مربوط آموزش‌های مجازی لازم را در چگونگی رویارویی با این ویروس ارائه می‌نمودند.

جامعةالمصطفی جنگ روانی‌ای را که در روزهای اول ورود ویروس کرونا -دانسته یا نادانسته- نسبت به جامعةالمصطفی و برخی از ملیت‌های آن راه انداخته‌ شده بود، به ‌خوبی مدیریت کرد و با پاسخ‌های رسمی در رسانه‌ها مانند صدا و سیما و همچنین پاسخ‌های غیررسمی از زبان دیگران، این شبهات را پاسخ داد. در نتیجه، برای همگان روشن شد که منشأ این ویروس نه ربطی به شهر قم داشت و نه ربطی به طلاب عزیز، به‌ ویژه اینکه که در آن زمان و حدود یک یا دو ماه پیش از اسفندماه ۹۸، پذیرش طلبه نداشتیم و با آغاز مباحث مربوط به کرونا، حتی درباره عدم بازگشت طلابی که برای مرخصی به کشور خودشان رفته بودند، به آنان تذکر دادیم.

 

همگام با دولت و ستاد کرونای کشور

یکی از سیاست‌های جامعةالمصطفی در این زمینه، اجرای ابلاغیه‌های دولت و وزارت بهداشت، هماهنگی با ستاد کرونای وزارت بهداشت و رعایت همه پروتکل‌های ابلاغی - چه در سطح سازمانی و اداری و چه در برنامه‌های آموزشی- بود؛ از این‌رو، در حوزه پرسنلی اقدام به شیفت‌بندی یا دورکاری و مرخصی‌های موردی کردیم و به این شکل، علاوه بر رعایت پروتکل فضای روانی، محیط پرسنلی مدیریت شد و در حوزه آموزشی، جامعةالمصطفی از نهادهای پیشگام آموزش آنلاین بود که این اقدام، تردد طلاب را در شهر به حداقل ممکن رساند و ضمن مصونیت‌بخشی به استادان از ابتلا به کرونا، از افت تحصیلی طلاب نیز جلوگیری شد. در حوزه بهداشت محیطی و فردی نیز اقدامات همه‌جانبه‌ای صورت گرفت؛ تهیه و در اختیار قرار دادن اقلام بهداشتی از قبیل ماسک، دستکش، ژل ضدعفونی و مواد ضدعفونی برای محیط اداری و خدماتی، نمونه‌ای از عملکرد در این زمینه بود. در زمینه ماسک و دستکش، گروه‌های ابناء‌المصطفی، که متشکل از طلاب، استادان و کارکنان بودند، اقلام مورد نیاز را خودشان تولید و درصد چشمگیری از نیازمندی‌های اقلام بهداشتی جامعةالمصطفی را تأمین می‌کردند.

 

همراهی و هم‌افزایی با نهاد‌های همسو

یکی از برنامه‌های مورد تأکید جامعةالمصطفی، ‌همراهی و ارتباط مستمر با نهادهای همسو، به ‌ویژه شورای هماهنگی نهادهای حوزوی و شرکت در شوراهای هماهنگی حوزه به منظور حرکت هماهنگ و همفکری، همراهی و هم‌افزایی در برنامه‌های مقابله با آسیب‌های کرونا بود.

در این میان، از ارتباط با سفارتخانه‌های کشورهایی که از آن کشورها طلبه در ایران داریم نیز غفلت نشد و بسیاری از مشکلات طلاب، که به دلیل کرونا و مقررات قرنطینه و گواهی سلامت از ویروس، در سفر به کشورشان با آن روبه‌رو بودند، حل و فصل شد؛ برای نمونه، برخی ازملیت‌ها متقاضی بودند که تا آرام گرفتن موضوع کرونا، مرخصی به آنان داده شود تا به کشورشان بازگردند که این موافقت به دلیل کنترل جوّ روانی انجام گردید، ولی به آنان نیز یادآوری شد که اولاً ممکن است ابتلا به این بیماری در کشور خودشان نیز باشد و به همین دلیل، لازم است وضعیت ایران و کشورشان را به صورت مقایسه‌ای بررسی کنند و سپس درخواست مرخصی داشته باشند. ثانیاً بدانند که در صورت خروج از کشور، امکان بازگشت تا زمانی که مرزها باز نشود، نخواهد بود و ثالثاً موظف‌اند در برنامه‌های آموزش آنلاین المصطفی شرکت کنند، مگر آنکه مرخصی ‌ترمی بگیرند. بدین ترتیب، برخی از ملیت‌ها از تسهیلات فراهم‌شده استفاده کردند و به کشورشان بازگشتند، ولی نزدیک به هفتاد درصد طلاب در ایران ماندند و در تمام مدت اوج و فروکش کردن خطر ویروس کرونا، در آموزش‌های آنلاین المصطفی حضور فعال داشتند.

 

کادرسازی بهداشتی، درمانی و امدادی

برگزاری کلاس‌های آموزشی برای همه کارکنان خدماتی پشتیبانی در روزهای اول اسفند ۹۸، یعنی روزهای نخست اطلاع‌رسانی از ورود ویروس کرونا به ایران، بازدیدهای متعدد از همه بخش‌های اداری و آموزشی و خوابگاهی المصطفی با حضور نیروهای کارشناس بهداشت و درمان جامعةالمصطفی و همراهی موردی مرکز بهداشت، به منظور بررسی وضعیت و تأمین نیازها، ارسال پیامک‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی از وضعیت عمومی کرونا و مسائل کرونایی داخل جامعةالمصطفی از طریق اتوماسیون و پیامک یا گروه‌های مجازی، تشکیل کلاس‌های آموزشی برای گروه‌های ابناء‌المصطفی، تنظیم پروتکل‌های بهداشتی در مورد فعالیت‌هایی که تعطیل نشده بودند و ابلاغ آن به مجموعه‌های مرتبط، جزو اقدامات انجام‌شده بود.

افزون بر این موارد، می‌توان تشکیل سه گروه همیار بیمار و گروه مددکار بهداشت محیطی و گروه مددکار درمانی را از موارد درخشان کادرسازی المصطفی در دوره کرونا دانست. این سه گروه با عضویت داوطلبانه المصطفائیون، که بیشتر آنان از کارمندان بودند، آغاز شد و برای هر سه گروه سه کانال در فضای مجازی طراحی گردید که بتوانند با هم مرتبط باشند و از سویی، آموزش‌های تخصصی هر گروه به همت معاونت امداد و سلامت مرکز امور طلاب و خانواده‌ها با مدیریت دکتر ذاکری و کمک مرکز بهداشت و هلال ‌احمر در همین کانال‌ها انجام پذیرفت که به مدرک و گواهی دوره نیز خواهد انجامید. دوره‌های آموزشی آنان نیز تا سطح عالی دنبال خواهد شد.

امروز جامعةالمصطفی توانست سه گروه تخصصی را از نیروهای خود در دوره کرونایی تربیت کند که به وسیله آن، توان و ظرفیت مدیریتی جامعةالمصطفی در دوره‌های بحران تقویت ‌شده است.

 

فعالیت‌های فرهنگی

با توجه به فعالیت دشمنان در القای شبهه و تردید در زمینه مسائل عقیدتی و باورهای دینی و همچنین ایجاد فضای ناسازگاری و اخلال در حوزه‌های اجتماعی و مسائل بهداشت روانی بین طلاب و خانواده‌ها و همچنین کارکنان جامعةالمصطفی، بخش‌های فرهنگی، پژوهشی و مرکز مشاوره جامعةالمصطفی، تشکل‌های فرهنگی طلاب و مدیریت‌های مجموعه‌های ستادی و صفی در مجتمع‌های آموزشی داخل و برخی از نمایندگی‌های خارج المصطفی، فعالیت چشمگیری داشتند و با حضور در فضای مجازی و فعالیت‌های میدانی، کلیپ‌ها و متن‌ها و بسته‌های متنوعی را در پاسخ‌گویی به شبهات و نیازهای فرهنگی، اخلاقی و تفریحی فراهم نمودند. همچنین با ارائه مشاوره، نیازهای روحی- روانی را برطرف ساختند و در این زمینه خوش درخشیدند و بخش چشمگیری از مدیریت مقابله با کرونا را بر عهده گرفتند.

 

مواسات و کمک‌های مؤمنانه

از دیگر فعالیت‌های جامعةالمصطفی و از جلوه‌های زیبا در رویارویی با کرونا، پویش مواسات و کمک‌های مؤمنانه طلاب، استادان و کارکنان جامعةالمصطفی در قالب ابناء‌المصطفی بود. مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در سخنان حکیمانه خود به مناسبت نیمه شعبان تصریح کردند: افرادی که توانایی و تمکن مالی دارند، فعالیت‌های گسترده‌ای را به ‌منظور کمک به نیازمندان آغاز کنند. همچنین تأکید نمودند: خوب است که رزمایش گسترده‌ای برای مواسات، همدلی و کمک مؤمنانه به نیازمندان شکل بگیرد و برای اثبات ارادتمان به امام زمان(عج) صحنه‌ها و جلوه‌هایی از جامعه مهدوی را، که جامعه‌ای همراه با قسط، عدل، عزت، علم، برادری و همیاری است، به وجود آوریم.

 با توجه به راهبرد مورد تأکید مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، طرح مواسات و کمک‌های مؤمنانه المصطفائیان در دستور کار قرار گرفت. به همین منظور، گروه مشارکت‌های اجتماعی و سازندگی در همه واحدهای صفی با عنوان نهاد اجتماعی ابناء‌المصطفی در معاونت فرهنگی- تربیتی شکل گرفت که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های گسترده کارکنان، طلاب و استادان، خدمات فراوانی در حوزه معیشت و بهداشت فردی و محیطی در مجموعه‌های المصطفی و عموم مردم قم، مشهد، اصفهان و دیگر شهرهایی که المصطفی نمایندگی داشت، ارائه کردند.

 

نمایندگی‌های خارج از کشور

علاوه بر مدیریت کرونا در مجموعه‌های مرتبط با جامعةالمصطفی در داخل کشور، نمایندگی‌های جامعةالمصطفی در خارج کشور نیز ضمن برنامه‌ریزی برای ارائه درس‌ها به ‌صورت مجازی و آنلاین و آفلاین، از نظر بهداشت فردی و محیطی نیز مطابق پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی جامعةالمصطفی و همچنین پروتکل‌های ابلاغی آن کشور عمل می‌کردند.

 

ارزیابی از مدیریت جامعةالمصطفی در مواجهه با کرونا

ارزیابی ما از مدیریتی که تاکنون در مواجهه با کرونا در جامعةالمصطفی انجام پذیرفته، مثبت است. برخلاف آنچه در جوامع غربی شاهد هستیم، که در مواجهه با این ویروس ضعیف و ناموفق عمل شد، جمهوری اسلامی ایران با مدیریت حکیمانه مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و هدایت ایشان، دولت و مردم مؤمن و همچنین جامعةالمصطفی، همراه با مردم فهیم، دین‌دار و نوع‌دوست ایران عزیز به ‌خوبی توانست با ورود بهنگام و هماهنگی بخش‌های داخلی و همکاری خوب با نهادهای همسو و مدیریت یکپارچه در جامعةالمصطفی، به یاری طلاب و خانواده‌های آنان و عموم مردم بشتابد و در به حداقل رساندن آسیب‌های جسمی و روحی روانی در ایران و نمایندگی‌های المصطفی در خارج کشور موفق عمل نماید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل