ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٩      ساعت: ١٢:١٣        شماره خبر: ١١٣٠٨٢          پرینت

به صورت برخط و با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی برگزار شد

جشن عید سعید غدیر خم در جامعةالمصطفی

گروه خبر: جشن عید سعید غدیرخم با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی، به صورت برخط در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در ابتدای سخنان خود، با اشاره به حادثه تلخ لبنان، با بازماندگان و ملت صبور لبنان ابراز همدردی نمود.

وی، در ادامه، با تبریک فرارسیدن عید سعید غدیرخم و تأکید بر لزوم پاسداشت این عید بزرگ، خاطرنشان کرد: غدیر خم هرگز حادثه‌ای معمولی در تاریخ اسلام نیست. پیام غدیر، پیامی تاریخی برای همه بشریت است، به ویژه بشر امروز، که به محتوا و مضمون این پیام تاریخی بیش از هر زمان نیاز دارد. اهمیت این رویداد، به میزان اهمیت جایگاه امامت، زعامت و پیشوایی است که در منظومه تفکر اسلامی جایگاه برجسته‌ای دارد.

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به روایات متعددی که در کتب اهل سنت و شیعه درباره ارکان و دعائم اسلام نقل شده است، یادآور شد: در این روایات، که از پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه هدی(علیهم‌السلام) با تعابیر گوناگون و مضمون مشابه توسط راویان مختلفی از شیعه و سنی نقل شده، بر اهمیت جایگاه ولایت تأکید گردیده است.

وی، با اشاره به روایتی از امام باقر(ع)، ابراز داشت: براساس این روایت، اسلام بر پنج ستون نماز، زکات، روزه، حج و ولایت استوار شده است و دیگر معارف در سایه این ستون‌ها استقرار یافته‌اند. امام باقر(ع) در ادامه این روایت، ولایت را برترین و مهم‌ترین ستون خواندند، زیرا کلید تحقق چهار عنصر دیگر به شمار می‌رود. این روایت و دیگر روایات مشابه، بیانگر جایگاه برجسته ولایت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تصریح کرد: برخلاف برخی دیدگاه‌ها، که در قرن‌های اخیر نیز برخی به اصطلاح روشن‌فکران تکرار کرده‌اند و مدعی است مسئله پیشوایی و هدایت جامعه در متن ادیان وجود ندارد، مسئله سرپرستی جامعه و حاکمیت در اسلام از اهمیت زیادی برخوردار است. هر چند دعوت به خدا و آخرت، هدف بعثت انبیاست، این دعوت تنها در جامعه‌ای حاصل می‌گردد که براساس توحید، قسط و باور به معاد شکل گرفته باشد و تحقق جامعه‌ای که باور به خدا و معاد در آن متجلی گردد، به زعامت و پیشوایی حق نیاز دارد.

وی تفاوت مبنایی تمدن نوین اسلامی مورد تأکید در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تمدن امروزی را در نگاه به نقش و جایگاه حاکمیت دانست و اظهار داشت: امروز جهان شاهد آثار زیان‌بار نظام لیبرال دموکراسی است که روزگاری مدعی دست یافتن به کمال نهایی جامعه بشری بود. جنبش‌هایی که هم‌اکنون برای مبارزه با بی‌عدالتی و ظلم پدید آمده، تنها بخش کوچکی از نارضایتی‌هایی است که در بستر این تمدن شکل گرفته است و بی‌شک این فریاد فروخورده، در آینده بیشتر به گوش خواهد رسید.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: همه مفسران شیعه و بسیاری از مفسران اهل سنت، آیه 67 و 3 سوره مائده را به حادثه غدیر مرتبط دانسته‌اند. علامه امینی از شانزده مفسر اهل سنت نقل کرده که این آیات، در روز غدیر نازل شده است. حدیث غدیر نیز به همان میزان که در کتب اهل سنت بازگو شده، بیانگر جایگاه باعظمت این حادثه مهم است. مشخص است این حادثه توجه به شیوه برگزاری، سخنان پیامبر گرامی اسلام(ص)، اخذ بیعت و...، تنها نمی‌تواند برای ابراز محبت و دوستی باشد.

وی مسئله ولایت و زمامداری را  رکن اساسی تفکر اسلامی خواند و تصریح کرد: غدیر خم تنها به شیعیان و مسلمانان اختصاص ندارد، بلکه حاوی پیام برای همه انسان‌ها و نشان‌دهنده مسیر زندگی اجتماعی بشر است.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی حاکمیت صالحان را آرزوی بزرگ بشریت دانست و خاطرنشان کرد: دستیابی به نظام مطلوبی که در آن ضمن حاکمیت معنویت و اخلاق بر جامعه، عدالت و مساوات نیز برقرار باشد، خواسته مشترک همه انسان‌هاست. عید غدیر، بشارت‌‌دهنده این آرمان مشترک است. براساس آموزه‌های اسلامی، این آرزو محقق خواهد شد و بشر به چنین آرمانی دست خواهد یافت،‌ ولی برای رسیدن به این نقطه، صبر و تلاش فراوانی نیاز است. بسط و گسترش پیام غدیر و این آرمان جهانی، مسئولیت بزرگی است و از رسالت‌های مهم جامعة‌المصطفی به شمار می‌آید.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل