ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٣٩        شماره خبر: ١١٣٦٤٥          پرینت

به همت مؤسسه آموزش‌ های کوتاه‌مدت برگزار شد

وبینار «تجلی شور حسینی(ع) در اربعین و فضای کرونا»

در قم، مردم بیش از چهل میلیارد تومان برای هزینه های پزشکی و درمانی کمک کردند. اگر کمک مؤمنانه مردم نبود، بحران عظیمی پیش می‌آمد و عنایت اهل بیت(علیهم‌السلام)، این گونه کار را پیش برد.

گروه خبر: مؤسسه آموزش‌ های کوتاه مدت و فرصت های مطالعاتی وبینار «تجلی شور حسینی(ع) در اربعین و فضای کرونا» را با سخنرانی حجت‌الاسلام احمدی قمی برگزار کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، رئیس مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین استان قم با اشاره به فعالیت‌های ستاد اربعین استان قم، از  آغاز فاز نخست صحن حضرت زینب(س) در حرم امام حسین(ع) خبر داد و با اشاره به ساخت رواق ها و صحن هایی دورتادور بین الحرمین در آینده، از علاقه بسیاری از مردم سامرا به بارگاه امامین عسکریین(علیهماالسلام) و اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم السلام) سخن گفت و اظهار داشت: ۸۵ درصد مردم سامرا، به بارگاه امامین عسکریین(علیهماالسلام) و ائمه اطهار(علیهم‌ السلام) علاقه مندند.

وی، در ادامه، به برگزاری هر ساله مراسم اربعین اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: در زمان صدام، اگر مأموران حکومتی کسی را در مسیر نجف تا کربلا می دیدند، مجازاتی کمتر از کشتن برایش در نظر نمی گرفتند. با این حال، پس از فروپاشی حکومت صدام، جمعیت کثیری با عشق، علاقه و ارادت این مسیر را هر ساله و در ایام اربعین می‌ پیمایند.

حجت‌الاسلام احمدی قمی با بیان اینکه هر سال در مقایسه با سال پیش، وضعیت ارائه خدمات به زائران حسینی(ع) بهبود یافته است، تصریح کرد: چهار گروه به دنبال این هستند که در اربعین، چالشی برای نظام ما ایجاد کنند. سه گروه آن، به امام حسین(ع) و اهل بیت(علیهم السلام) اعتقاد ندارد.

وی ادامه داد: نشر اخبار، خواب ها و بیماری های جعلی و انتشار آن در فضای مجازی، دستاویز آنان است و القا می کنند که همگی باید به عشق امام حسین(ع)، در ایام اربعین راهی شوند. به تازگی هم پیام های گسترده ای منتشر می کنند که اربعین امسال باید برویم و نباید به کرونا و مسائل مربوط به آن توجه نمود.

رئیس مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین استان قم با اشاره به فعالیت و حمایت شبکه های تلویزیونی معاند از این جریان ها در قالب پیام های دینی، بیان نمود: شیعه انگلیسی هم به این قضایا دامن می زند و صراحتاً مردم را به حضور در کربلا در ایام اربعین امسال تشویق می کند.

حجت‌الاسلام احمدی قمی با اشاره به اعلام استاندار کربلا مبنی بر ممنوعیت پیاده روی اربعین امسال، گفت: وی بیان کرد که امسال، در ایام اربعین امکان پذیرش نداریم. از سویی، ممکن است برپایی راه پیمایی اربعین، موجب شیوع بیشتر بیماری در عراق شود. مسئولان ایران هم اعلام کرده اند که با عزیمت زائران ایرانی و بازگشت آنان، امکان دارد بحران عظیمی در زمینه شیوع بیماری به وجود آید.

وی از اهتمام بیش از هفتاد درصد هیئات مذهبی به رعایت مسائل بهداشتی سخن گفت و اظهار داشت: لازم است در ایام اربعین، مواظب القائات جریان های انحرافی باشیم تا در دام آنها گرفتار نشویم.

رئیس مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین استان قم با اشاره به رویکرد مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) در رعایت دقیق پروتکل بهداشتی، گفت: عشق به امام حسین(ع) را در دل همه ایرانی ها وجود دارد. در سال گذشته، دویست موکب از ایران در ایام اربعین، در عراق حضور داشتند و به زائران امام حسین(ع) خدمات ارائه دادند. آنان نزدیک به سه‌ میلیون وعده غذایی در هر روز آماده و توزیع می کردند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته، قم ۹۳ موکب در ایام اربعین داشت و از این نظر، سرآمد بود، ابراز داشت: در صحبت با موکب داران قرار شد در وضعیت کنونی، در مناطق محروم ایران اسلامی موکب برپا کنند. همچنین می توانند در این مناطق غذای بسته بندی شده یا جیره خشک توزیع نمایند.

حجت‌الاسلام احمدی قمی از کمک رسانی چشمگیر موکب های عزاداری در ماجرای کرونا سخن به میان آورد و گفت: در قم، مردم بیش از چهل میلیارد تومان برای هزینه های پزشکی و درمانی کمک کردند. اگر کمک مؤمنانه مردم نبود، بحران عظیمی پیش می‌آمد و عنایت اهل بیت(علیهم السلام)، این گونه کار را پیش برد.

رئیس مشارکت‌های مردمی ستاد اربعین استان قم با بیان اینکه امسال در ایام عاشورا، بعضی مجالس خلوت شده بود، ولی تعداد آن افزایش داشت، گفت: از حیث هزینه کرد نیز سه برابر سال پیش برای برپایی عزای حسینی(ع) هزینه شد. در ایام اربعین، لازم است با توجه به صحبت های مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)، عاشقان اهل بیت(علیهم‌السلام) کمک مؤمنانه را ادامه دهند.

وی، در پایان، تصریح کرد: باید مردم را توجیه نماییم که به جای حضور در مراسم اربعین حسینی(ع)، چه کارهایی می توان انجام داد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل