ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٩:٠٦        شماره خبر: ١١٣٦٨٢          پرینت

سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی در مراسم آغاز سال تحصیلی مجتمع آموزش عالی فقه

مراسم آغاز سال تحصیلی جدید مجتمع آموزش عالی فقه، صبح امروز با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی، در این مجتمع برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) و گرامیداشت فرارسیدن هفته دفاع مقدس، ابراز داشت: هفته دفاع مقدس، یادآور مقاومت دلیرانه و مظلومانه ملت ما در برابر نظام سلطه عالم بود. دفاع مقدس، درگیری بین دو کشور یا دو ملت نبود، بلکه تقابل بین دو جریان مهم در عالم بود که تا امروز نیز این تقابل به اشکال مختلف ادامه دارد.

رئیس جامعةالمصطفی ادامه داد: در هشت سال دفاع مقدس، هر چند در ظاهر دیکتاتوری به عنوان آلت دست جبهه استکبار، به ایران حمله کرد، ولی همه قدرت‌های شرق و غرب آن روزگار به همراه ارتجاع منطقه، کوشیدند نهال نوپای انقلاب اسلامی را از ریشه برکنند، ولی ملتی خداجو، در برابر چشم دلدادگان و دلبستگان به گفتمان انقلاب اسلامی، با کمترین امکانات ظاهری ولی با سلاح شجاعت، ایمان و توکل ایستادگی کرد و با تقدیم خون‌های پاک عزیزانش، اهداف انقلاب اسلامی را تا امروز مقتدرانه پیش می‌برد.

وی پیام دفاع مقدس را مقاومت و ایستادگی در مسیر حق خواند و یادآور شد: به تعبیر سردار شهید سلیمانی، ما ملت امام حسینیم(ع)، ما ملت شهادتیم. این پیام نهضت عاشوراست که در دفاع مقدس و انقلاب اسلامی تجلی یافت و به فرموده امام راحل(ره)، ملتی که شهادت دارد، شکست ندارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تصریح کرد: سلطه‌گران عالم باید بدانند در برابر جریانی قرار دارند که جز جمال و نیکی از مقدرات الهی نمی‌بیند. همان گونه که حضرت زینب کبری(س) در ایام اسارت بیان نمودند، آنچه خداوند متعال برای مؤمن رقم می‌زند، جز زیبایی و حُسن نیست و چه موفقیت ظاهری و چه شهادت در این مسیر - هر دو- برای ما پیروزی و سعادت به شمار می‌رود.

رئیس جامعةالمصطفی، در ادامه، با آرزوی موفقیت برای طلاب، استادان و مسئولان مجتمع آموزش عالی فقه در سال تحصیلی جدید، ابراز داشت: با شرایط پیش‌آمده در نیمسال تحصیلی گذشته، با تجربه جدیدی روبه‌رو بودیم. با این حال، می¬توان اذعان داشت در مجموع، عملکرد جامعةالمصطفی از مدیران و برنامه‌ریزان ستادی و صفی تا استادان، طلاب و فضلا، دستاورد قابل تحسینی را رقم زد. ارائه حدود 258هزار ساعت آموزش برخط در این مدت، در نوع خود چشمگیر و از نظر کمیّت و کیفیت، در میان دیگر مراکز علمی و دانشگاهی کم‌نظیر است.

وی، با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته از روزهای نخست فراگیری بیماری با هدف جلوگیری از توقف کاروان علم‌آموزی در جامعةالمصطفی، تصریح کرد: در این مدت تلاش شد از روش‌های آموزش غیرحضوری برخط استفاده شود و آموزش غیربرخط، تنها به عنوان آموزش مکمل مدنظر قرار گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی اصل در آموزش، به ویژه آموزش تربیت‌محور را آموزش حضوری دانست و یادآور شد: تمام تلاش ما باید این باشد تا در صورت امکان، آموزش به صورت حضوری برقرار باشد، ولی با توجه به مشکلات کنونی و دستورالعمل‌های بهداشتی، در صورت اضطرار، گام بعدی، آموزش غیرحضوری برخط است و به همین دلیل، تلاش فراوانی برای تأمین زیرساخت‌های لازم در این زمینه صورت گرفت. البته طبیعتاً همچنان مشکلاتی وجود دارد که از همه دست‌اندرکاران تقاضا داریم با رفع این مشکلات، حرکت کاروان آموزشی جامعةالمصطفی را تسریع نمایند.

وی دلیل تأکید بر آموزش حضوری را در حوزه‌های علمیه، به جهت وجود نکات تربیتی و اخلاقی در کنار تأثیر علمی حضور در کلاس درس دانست و اظهار داشت: به اذعان همه کارشناسان، آموزش چهره به چهره تأثیر ویژه‌ای دارد که دیگر روش‌ها نمی‌توانند به صورت کامل جایگزین آن شوند. هر چند آموزش غیرحضوری نیز مزایا و فرصت‌هایی را فراهم می‌آورد ولی در مجموع  اثربخشی تعلیمی و تربیتی آموزش حضوری را نمی‌تواند به صورت کامل پوشش دهد.

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان، سرکشی و تلاش برای حل مسائل طلاب را بخشی از مسئولیت استادان حوزه‌های علمیه دانست و خاطرنشان کرد: رسالت تعلیم و تربیت در حوزه، همواره بر اثرگذاری معنوی بر متعلم استوار بوده و در این میان، نقش استاد، محوری است. ارتباط شاگرد با استاد و سنت شاگردپروری، میراث ارزشمند سلف ما در حوزه علمیه به شمار می‌رود که باید زنده نگاه داشته شود و کم‌رنگ نگردد و ان‌شاءلله این مسئله با همت و برنامه‌ریزی مسئولان همچنان ادامه خواهد یافت.

گفتنی است، در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین تلخابی، رئیس مجتمع آموزش عالی فقه، در سخنانی، با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال جدید تحصیلی، ابراز داشت: باید توجه داشته باشیم تحصیل علم تعطیل‌بردار نیست و شرایط کنونی نباید خللی در تعلیم و تعلم ایجاد نماید. این وقفه، به ویژه در علوم دینی، بسیار زیان‌بار است، زیرا مباحث علوم دینی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند و توقف و تعطیلی، می‌تواند تلاش‌های سال‌های گذشته و آینده را تحت تأثیر قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: اولویت اول ما در سال جاری، آموزش حضوری با رعایت کامل مباحث بهداشتی است، زیرا آموزش حضوری شرایط ایجاد ارتباط عاطفی طلبه و استاد را فراهم می‌نماید که در تحصیل و زندگی طلاب بسیار مؤثر است؛ بنابراین، در هر شرایطی، ارتباط مجتمع و طلاب و استادان باید برقرار بماند.

شایان ذکر است، در این مراسم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی، معاون آموزش و حجت‌الاسلام والمسلمین خراسانی‌نژاد، معاون فرهنگی- تربیتی، در سخنانی، گزارشی از برنامه‌های آموزشی و فرهنگی مجتمع آموزش عالی فقه ارائه دادند.

در پایان مراسم، از تنی چند از ممتازان آموزشی مجتمع تقدیر به عمل آمد.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل