ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ٢٦ شهريور ١٣٩٩      ساعت: ١٩:٣٣        شماره خبر: ١١٣٦٨٣          پرینت

دیدار رایزن فرهنگی ایران در کابل با رئیس جامعةالمصطفی

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل، با حضور در سازمان مرکزی جامعةالمصطفی، با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، رئیس جامعةالمصطفی، دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در این دیدار، ضمن خوشامدگویی به آقای شیرزادمقدم، رایزن فرهنگی ایران در کابل، به معرفی جامعةالمصطفی و فعالیت‌های علمی و فرهنگی آن در کشورهای مختلف پرداخت و گفت: جامعةالمصطفی در اتحادیه‌های دانشگاهی جهان اسلام، آسیا- اقیانوسیه و اتحادیه رؤسای دانشگاه جهان عضویت دارد و مدارک آکادمیک این نهاد بین‌المللی، مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

وی با اشاره به ارائه بیش از 150 رشته و گرایش مصوب وزارت علوم در حوزه علوم اسلامی، علوم انسانی و زبان و فرهنگ‌شناسی در کنار نظام آموزش سطوح حوزوی، خاطرنشان کرد: افغانستان، یکی از کشورهای مهم و راهبردی برای جامعةالمصطفی به شمار می‌رود که از نظر پیشینه تاریخی و فرهنگی، همزبانی، همجواری و جمعیت چشمگیر برادران و خواهران افغانستانی، که سال¬های طولانی در ایران زندگی کرده‌اند، از جایگاه مهمی نزد ما برخوردار است. 

رئیس جامعةالمصطفی، با اشاره به تحصیل دانش‌پژوهان اهل سنت در کنار پیروان مکتب اهل‌بیت(علیهم‌السلام) در دانشگاه المصطفی در کابل، تصریح کرد: جامعةالمصطفی همواره پذیرای پیروان دیگر مذاهب اسلامی در واحدهای داخل و خارج کشور بوده و این امر برای ما برکات فراوانی داشته است و می‌تواند به عنوان ذخیره فرهنگی ارزشمندی مورد توجه قرار گیرد.

وی، با اشاره به ارتباط گسترده فرهنگی ایران و افغانستان اذعان داشت: امروز جمع زیادی از دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی در جایگاه‌های مختلف علمی، اجتماعی و فرهنگی افغانستان مشغول خدمت هستند و باید تلاش بیشتری صورت پذیرد تا زمینه بازگشت و خدمت‌رسانی دیگر دانش‌آموختگان فاضل افغانستانی جامعةالمصطفی، که همچنان در ایران حضور دارند، فراهم گردد. در این زمینه، شناسایی و ایجاد فرصت‌های مناسب در تعاملات نهادهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با افغانستان می‌تواند بسیار سودمند باشد. 

وی دانش‌آموختگان افغانستانی دانشگاه‌ها و مدارس علمیه ایران را بخشی از سرمایه تاریخی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان دانست و تصریح کرد: نهادهای مختلف باید با نگاهی بلند به این سرمایه ارزشمند، توجه بیشتری به این امر داشته باشند. 

رئیس جامعةالمصطفی، در پایان، ارائه آموزش‌های مجازی، برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت و فرصت‌های مطالعاتی، چاپ و نشر، توانمندی بالا در حوزه زبان و آموزش خواهران را بخشی از ویژگی‌ها و ظرفیت‌هایی برشمرد که جامعةالمصطفی آمادگی دارد بیش از پیش با رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل همکاری نماید.

آقای شیرزاد مقدم نیز در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رئیس جامعةالمصطفی، ابراز داشت: یکی از وظایف رایزنی‌های فرهنگی، گسترش روابط علمی و دانشگاهی در سطوح عالی است و جامعةالمصطفی یکی از ظرفیت¬های بسیار خوب در این زمینه به شمار می‌رود و مورد توجه ویژه ما قرار دارد.

وی با تأکید بر لزوم حمایت بیشتر از دانش‌آموختگان جامعةالمصطفی، که امروز در افغانستان به فعالیت‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی مشغول هستند، یادآور شد: مجموعه‌های مختلف فعال در خارج کشور باید با همکاری و همفکری، مسائل مختلف را بررسی و برای آن برنامه‌ریزی نمایند. در چهل سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف علمی، آموزشی، فرهنگی و... خدمات مختلفی در افغانستان به انجام رسانده است، ولی همچنان با خلأهایی روبه‌رو هستیم، مانند مسائل مربوط به خانه و خانواده، آموزش بانوان، رسانه و فضای مجازی؛ ظرفیت‌های ارزشمند جامعةالمصطفی در این حوزه‌ها می‌تواند بسیار راه‌گشا باشد.

شایان ذکر است، در ادامه این جلسه، برخی مسائل مربوط به فعالیت‌های فرهنگی، علمی و دانشگاهی در افغانستان مورد بحث و بررسی دو طرف قرار گرفت.

 


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل