ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ٧ مهر ١٣٩٩      ساعت: ١٤:٤٧        شماره خبر: ١١٣٨٥٥          پرینت

با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی به صورت برخط برگزار شد

مراسم آغاز سال جدید تحصیلی نمایندگی جامعةالمصطفی در بوسنی

گروه خبر: مراسم آغاز سال جدید تحصیلی نمایندگی جامعةالمصطفی در بوسنی، با سخنرانی رئیس جامعةالمصطفی به صورت برخط برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی در این مراسم، ضمن گرامیداشت آغاز سال تحصیلی جدید، اظهار امیدواری کرد کاروان علمی جامعةالمصطفی سالی درخشان و توأم با موفقیت پیش روی داشته باشد.

وی با اشاره به تأثیر منفی شیوع ویروس کرونا در فعالیت‌های آموزشی نقاط مختلف دنیا، ابراز داشت: با توجه به گسترش این بلیه جهانی، عمده آموزش‌های واحدهای ما در ترم گذشته، شکل غیرحضوری به خود گرفت، ولی تلاش شد آموزش‌ها تا حد ممکن به صورت آنلاین ارائه شود. در سال جدید نیز با توجه به ادامه یافتن شرایط ویژه‌ای که با آن روبه‌رو هستیم، عمده درس‌ها به صورت غیرحضوری و آنلاین در حال برگزاری است. امیدواریم هر چه زودتر مشکلات برطرف شود و درس‌ها به صورت حضوری ادامه یابد، زیرا آموزش‌های غیرحضوری و برخط، نمی‌تواند جایگزین کاملی برای آموزش حضوری باشد.

رئیس جامعةالمصطفی جایگاه علم و عالمان و میزان تشویق اسلام به تعلیم و تعلم را در بین همه مکاتب و ادیان کم‌نظیر دانست و اظهار داشت: براساس روایات و آموزه‌های اسلامی، کسب علم، ضرورت و فریضه برای همه مسلمانان است و برای علم‌آموزی حتی اگر نیاز بود، باید به عمق دریاها یا دورترین نقاط عالم نیز سفر کرد.

وی ایمان و علم در کنار یکدیگر را معیار الهی برای تعیین جایگاه معنوی انسان خواند و یادآور شد: در برخی روایات تأکید شده است انسانی که با هدف الهی و معنوی و نه کسب مطامع دنیوی علم بیاموزد، به آن عمل نماید و به دیگران تعلیم دهد، درجه عظیمی در ملکوت آسمان‌ها و حقیقت عالم خواهد داشت. باید توجه کنیم این درجه حقیقی بوده، با درجات دنیوی که به صورت قراردادی و اعتباری به افراد نسبت داده می شود، کاملاً فرق دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی تشویق به دانش و دانش‌اندوزی را بخشی از فرهنگ و تمدن اسلامی دانست و تصریح کرد: مسلمانان در اثر این آموزه‌ها و معارف، تمدن بزرگ اسلامی را تأسیس نمودند و قرن‌ها پرچم‌دار حرکت علمی در جهان بودند، ولی -متأسفانه- عوامل داخلی و هجمه‌های خارجی موجب افول و کم‌رنگ شدن این فرهنگ و تمدن در میان مسلمانان گردید و پیشرفت‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی، رفاهی و... در جهان اسلام را تضعیف نمود و پرچم‌داری علم و تمدن را از دست مسلمانان خارج ساخت. 

وی با تأکید بر لزوم بازگشت مسلمانان به فرهنگ ارزش نهادن به علم، اذعان داشت: ما نیازمند حرکت علمی عظیمی هستیم تا چهره درخشان و تابناکی از اسلام به جهان ارائه نماییم. امروز دو جبهه می‌کوشند چهره‌ای مخدوش از اسلام در جهان ترسیم نمایند: گروه نخست با اسلام و فرهنگ اسلامی دشمنی دارند و  در تلاش هستند با اسلام‌هراسی، چهره‌ای نادرست و منفی از این مکتب تبلیغ نمایند و گروه دوم نیز افرادی هستند که به نام اسلام و با رفتارهای افراط‌گرایانه و جاهلانه، چهره اسلام را مخدوش می‌نمایند و در جریان تبلیغاتی گروه نخست نیز نماد اسلام معرفی می‌شوند.

وی معرفی قرائتی درست از اسلام ناب که مطابق با آموزه‌های پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل‌بیت(علیهم‌السلام) و اصحاب ایشان و مبتنی بر عدالت، معنویت و عقلانیت است را وظیفه عالمان و مراکز علمی جهان اسلام دانست و خاطرنشان کرد: اسلام مروج معنویت، اخلاق، علم، آگاهی و عدالت است. این چهره حقیقی اسلام باید با بیان علمی به دنیای امروز ارائه گردد. موظفیم ابتدا با این معارف آَشنا شویم و به آن عمل و آن را در عالم ترویج نماییم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عباسی، در پایان، ضمن تقدیر از تلاش استادان و فعالان بخش آموزش در جامعةالمصطفی، ابراز داشت: تلاش همکاران ما در جامعةالمصطفی این است که با وجود شرایط کنونی، کاروان علمی جامعةالمصطفی متوقف نشود و چرخه آموزش جریان داشته باشد. با این حال، امیدواریم مشکلات هر چه سریع­تر مرتفع گردد و آموزش به روال اصلی خود بازگردد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل