ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٣٤        شماره خبر: ١١٤٠٧٧          پرینت

پژوهشگاه بین المللی المصطفی برگزار کرد

نشست علمی «بررسی تحولات بحران قره‌باغ»

گروه خبر: پژوهشکده مطالعات منطقه ای پژوهشگاه بین‌المللی المصطفی نشست علمی «بررسی تحولات بحران قره باغ» را با حضور دکتر اشرافی و دکتر حقی برگزار نمود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، در این نشست علمی، دکتر حقی، با گرامیداشت سالروز رحلت پیامبر(ص)، شهادت امام حسن(ع) و امام رضا(ع)، بی اعتنایی به وضعیت پیش‌آمده را درباره اختلافات جمهوری آذربایجان و ارمنستان درست ندانست و اظهار داشت: در نزدیکی کشور ما مسئله ای اتفاق افتاده و ناامنی در این دو کشور به وجود آمده است.

وی با بیان اینکه نباید ناامنی ناشی از این مناقشه، به شهرهای مرزی ایران منتقل شود، ریشه های این بحران را به سده های پیشین مربوط دانست و بیان کرد: این مسئله در قرن اخیر حادتر شده است.

سخنران این نشست با اشاره به اینکه پیش از پادشاهی قاجار در ایران، این منطقه بخشی ایران بود و تصریح کرد: با جدا شدن قره باغ از ایران، روس ها کوشیدند بخشی از مردم اطراف ارس را به مرور به قره باغ منتقل نمایند و بدین ترتیب، ترکیب جمعیتی آن را تغییر دهند.

وی، در ادامه، به اشغال بخشی از خاک جمهوری آذربایجان به دست ارمنستان اشاره کرد و ابراز داشت: با فروپاشی شوروی، ارمنستان به صورت نظامی به قره باغ حمله کرد و بخشی از مناطق اطراف قره باغ و خاک آذربایجان را اشغال نمود.

دکتر حقی با اشاره به صدور چهار قطع نامه شورای امنیت و تأکید بر حفظ مرزهای بین المللی، خاطرنشان ساخت: دو کشور به دنبال حل مسئله قره باغ هستند و ایران نیز آمادگی خود را برای میانجیگری اعلام نموده است.

وی نقش قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای را در حل این مسئله مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: یکی از اهداف برخی از این قدرت ها، القای ناامنی به منطقه است.

دکتر حقی، در جمع بندی سخنان خود، به موضع گیری ایران در این باره اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: اگر به تاریخچه این درگیری توجه کنیم، درمی یابیم که از مراحل اولیه اشغال، ایران موضع روشن و صریحی داشته و این اشغال را محکوم کرده است.

وی تصریح کرد: موضع گیری ایران، بیشتر درباره مناطق اشغالی است و همواره این اشغال را محکوم کرده و کاملاً روشن و واضح رفتار نموده است.

در ادامه، دکتر اشرافی با اشاره به قطع نامه های شورای امنیت، اذعان نمود: علی رغم صدور قطع نامه شورای امنیت درباره تأمین حاکمیت ملی آذربایجان، ارمنستان از سیاست های اشغالی خود دست نکشیده و جامعه بین الملل هم واکنش مؤثری نشان نداده است.

وی بر دخالت سازمان های بین المللی به منظور حل بحران قره باغ تأکید ورزید و با اشاره به افزایش فعالیت های دیپلماتیک روسیه، از وجود پایگاه نظامی روسیه در ارمنستان و روابط خوب این کشور با آذربایجان سخن گفت و اظهار داشت: روسیه می کوشد روابطش را با ارمنستان براساس مناسباتش با آذربایجان و ترکیه تنظیم کند.

وی افزود: نزدیکی رژیم صهیونیستی به آذربایجان و ضعف های ساختاری دولت آذربایجان، از مؤلفه‌های خصومت آمیز در این مسئله به شمار می رود.

دکتر اشرافی، در ادامه، از ویژگی ها و ظرفیت های ایران برای ممانعت از تشدید درگیری ها سخن به میان آورد و تصریح کرد: ایران در قبال این درگیری، روشن و شفاف عمل نموده و همواره در این باره شفاف ترین مواضع را اختیار کرده است.

سخنران این نشست، با اشاره به اهمیت فراوان قره باغ برای ارمنستان و آذربایجان، ابراز کرد: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال این دو کشور، همواره بر پایه حسن همجواری و حفظ منافع ملی بوده است. ایران هیچ گاه استفاده از ابزار جنگ را برای حل مناقشه قره باغ تأیید نکرده و مخالف دخالت قدرت های فرامنطقه ای است. ایران اسلامی انتظار دارد نیروهای حافظ صلح مستقر شوند و برای ایفای نقش میانجیگری اعلام آمادگی نموده است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل