ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٩      ساعت: ١٣:١٦        شماره خبر: ١١٤٠٨١          پرینت

به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه برگزار شد

نشست علمی «دیپلماسی پیامبر(ص)، ابزارها و روش‌ها»

نشست علمی «دیپلماسی پیامبر(ص)، ابزارها و روش ها» به همت معاونت پژوهش مجتمع آموزش عالی فقه، انجمن علمی فقه و اصول مجتمع و مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی حجت الاسلام حسینی پیش از ظهر امروز در نشست علمی «دیپلماسی پیامبر(ص)، ابزارها و روش ها»، که به صورت برخط و به همت مجتمع آموزش عالی فقه برگزار شد، اصل حاکمیت الهی را از اصول دیپلماسی نبی مکرم اسلام(ص) دانست.

وی، در ادامه، بر اصل وفای به عهد و احترام متقابل به قراردادها و پیمان ها اشاره نمود و یادآور شد: دین مبین اسلام بر صیانت از قرارداد و پیمان تأکید نموده است و آن را همچون عهد با خداوند الهی بر می‌شمرد.

دانش آموخته جامعةالمصطفی بر اهمیت اهتمام به عهد و نشکستن پیمان تأکید نمود و ابراز داشت: اصل نفی سبیل، از دیگر اصول دیپلماسی نبی مکرم اسلام(ص) به شمار می‌رود که با تمسک بر قاعده نفی سبیل، تمام راه های نفوذ کفار و سیطره آنها بر مسلمانان بسته خواهد شد.

حجت‌الاسلام حسینی، در ادامه، به اهداف دیپلماسی نبی مکرم اسلام(ص) اشاره کرد و اذعان داشت: همان گونه که آیات الهی تأکید می ورزند، اقامه حکومت توحیدی و دعوت همگان به توحید، از مهم ترین اهداف اقامه حکومت اسلامی به شمار می‌رود.

حجت الاسلام حسینی برخورداری و اهتمام به روابط حسنه را از لوازم برقراری حکومت توحیدی در سراسر گیتی دانست و خاطرنشان کرد: اقامه عدل و قسط در جهان و آزادی ملت ها از یوغ استکبار، از دیگر اهداف مهم اقامه حکومت اسلامی است.

سخنران این نشست علمی افزود: بررسی تاریخی سیره نبی مکرم اسلام(ص) نشان می دهد که همه جنگ‌های رسول الله(ص) مقاومت و ایستادگی در برابر هجمه و نقشه شوم کفار و گمراهان بود.

وی ظلم ستیزی و استقرار صلح پایدار جهانی را از دیگر اهداف مهم حکومت اسلامی برشمرد و ابراز داشت: پیامبر اعظم(ص) اساس روابط مسلمانان با دیگران را بر محوریت رفتار نیک و مسالمت آمیز قرار دادند و تأکید می فرمودند که زیاده خواهی دشمن، بزرگ ترین مانع پیش روی عملیاتی سازی این مهم است.

دانش آموخته جامعةالمصطفی، در بخش دیگری از سخنان خود، به ابزارهای دیپلماسی در سیره نبوی(ص) اشاره نمود و یادآور شد: بهره گیری از ابزارهای سیاسی در مذاکره با سفیران و نمایندگان دولت ها، جزو ابزارهای دیپلماسی رسول الله(ص) بود. در سیره نبوی(ص)، جدال احسن، استدلال و مذاکره برای بسط تعالیم اسلامی کارایی فراوانی دارد.

حجت ‌الاسلام حسینی توجه به دیپلماسی عمومی و بهره‌ گیری از ابزار تبلیغاتی را، که در قالب بسته‌های فرهنگی مطرح می شود، از دیگر ابزارهای دیپلماسی در سیره نبوی(ص) دانست و اظهار داشت: بهره گیری از ابزارهای حقوقی، که در قالب پیمان ها و قراردادها شکل می گیرد، از دیگر ابزارهای حضرت(ص) در بسط حکومت اسلامی بود.

وی بهره گیری از ابزارهای اقتصادی را از عوامل مقوم و اصول اساسی دیپلماسی در سیره نبوی(ص) دانست و ابراز داشت: این ابزار عموماً در قالب تألیف قلوب مورد توجه قرار می گرفت، بدین گونه که بخشی از غنایم و منابع مالی مسلمانان با هدف پیشبرد اهداف و جذب دل‌ها و ایجاد رأفت و مهربانی هزینه می‌شد.

حجت الاسلام حسینی تقویت بنیه دفاعی و فعال سازی ابزار نظامی را از مهم ترین ابزارهای دیپلماسی نبوی(ص) دانست و ابراز داشت: در ابلاغ و رسالت، اصل بر صلح و نوع دوستی است؛ در زمانی که شرایط تحمیلی و زورگویی کفار، کار را به سمت مبارزه سوق می داد، حکومت اسلامی در برابر استکبار موضعی مستکبرانه اتخاذ می‌نمود.

وی، با بیان اینکه انقلاب اسلامی الگوی خود را از حکومت نبوی(ص) اتخاذ نموده است و در این مسیر حرکت می کند، تصریح کرد: انقلاب اسلامی با تأسی از رسول الله(ص) قاطعانه در برابر ظلم استکبار جهانی ایستادگی می کند، به گونه‌ای که جهان سر تعظیم و احترام در مقابل این همه ایستادگی و مقاومت فرود می‌آورد؛ در سنت الهی، پیروزی از آن حق و حقانیت است و روز به روز بر گستردگی دین مبین اسلام افزوده خواهد شد.

حجت الاسلام حسینی، در بخش پایانی سخنان خود، روش‌های دیپلماسی نبوی(ص) را نیز مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: دعوت مستقیم، اعزام مروجان مکتب وحی به مناطق دور و نزدیک، اعزام سفرا به سوی نمایندگان قبایل و دولت ها، ارسال پیام کتبی و شفاهی به سران دولت ها، مذاکره و ایراد قرارداد و پیمان‌ دوستی و نیز تشکیل کنگره های دینی برای بحث و گفت وگو با اقوام و ملت‌ها، از مهم ترین روش های دیپلماسی نبی مکرم اسلام(ص) بود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل