ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: دوشنبه ١٩ آبان ١٣٩٩      ساعت: ٠٨:٠٢        شماره خبر: ١١٤٤١٩          پرینت

معاونت پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان برگزار کرد

کنفرانس بین‌المللی «وحدت امت در سایه رحمت»

به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر بزرگ اسلام(ص) و هفته وحدت اسلامی، کنفرانس بین المللی «وحدت امت در سایه رحمت» به همت معاونت پژوهش نمایندگی جامعةالمصطفی در پاکستان برگزار شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، در این کنفرانس بین المللی،اندیشمندان مذاهب گوناگون اسلامی از داخل و خارج کشور، به زبان اردو، عربی و انگلیسی به سخنرانی پرداختند.

در آغاز برنامه، پس از تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم، معاون پژوهش نمایندگی، ضمن خوشامدگویی و تشکر از حاضران، اهداف کنفرانس را برشمرد.

مولانا ضیاءالله شاه بخاری، رئیس حزب جمعیت متحده اهل حدیث پاکستان، نخستین سخنران کنفرانس، ابتکار و برگزاری این کنفرانس را در مقطع کنونی بسیار لازم دانست و گفت: جامعةالمصطفی با این کار بزرگ، شرایط بهتری برای بسترسازی و وحدت امت فراهم نموده است. امروز که دشمنان اسلام همه امکانات خود را برای نابودی وحدت امت اسلامی بسیج کرده‌اند، ما نیز با درک حساسیت شرایط، باید وحدت و همبستگی صفوف خود را محکم‌تر کنیم.

وی افزود: متأسفانه، دشمنان وجود مذاهب مختلف فقهی را نقطه ضعف ما می دانند، ولی در حقیقت، این امر، وسعت و جامعیت فقه اسلامی را می رساند. همه امت اسلامی در مبانی بنیادین اعتقادی مانند توحید و ربوبیت خدا، قرآن، رسول‌الله(ص)، قبله و اعتقاد به معاد هیچ اختلافی ندارند.

آقای دکتر سجاد ابوبکر ناصر، استاد دانشگاه احمدوبیلو، از نیجریه، دیگر سخنران کنفرانس، دامن زدن به مسائل اختلافی را یکی از شگردهای بسیار موفق دشمن دانست و گفت: ایجاد تفرقه و تکفیر مسلمانان از یکدیگر، همواره به وسیله عده ای از مسلمانان فریب خورده زمزمه می شد و در حال حاضر نیز تکفیری های متحجر با این ابزار در میدان دشمن بازی می کنند. لازم است همه مسلمانان دلسوز به راه پیامبر(ص)، حساب خود را از این طایفه جدا کنند.

پروفسور دکتر قبله ایاز، رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی دولت پاکستان، با بیان اینکه جوامع اسلامی برای پیشرفت، نیازمند دوری از اختلافات و رفتن به سمت اتحاد هستند، بیان کرد: اکنون باید بین کشورهای اسلامی هدفی با مقصد اتحاد و اتفاق در نظر گرفته شود که در این شرایط، شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

رئیس شورای ایدئولوژی اسلامی پاکستان تأکید کرد: مردم مسلمان رابطه عشق و علاقه با یکدیگر دارند، ولی اختلافاتی که داریم، صرفاً سیاسی است. اختلافات از کسانی نشئت می گیرد که برای قدرت، اقتدار و امکانات با هم درگیرند و این برای سیاستمداران اولویت دارد. اگر اولویت اصلی مان را درک کنیم، به این نتیجه خواهیم رسید که اگر یکدیگر را تقویت کنیم، همه ما قوی خواهیم شد.

وی عنوان کنفرانس را بسیار جامع دانست و اظهار داشت: جامعةالمصطفی با انتخاب این عنوان، نقشه راه وحدت اسلامی را به خوبی ترسیم نموده است، زیرا تنها راه نجات مسلمانان جهان، با پیروی از سنت حسنه رسول الله(ص) گره خورده است.

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر یحیی جهانگیری، استاد حوزه و دانشگاه، ضمن اشاره به عوامل تفرقه، جهالت را دشمن مشترک امت اسلامی دانست و تصریح کرد: جهان امروز، تشنه معارف اسلامی است. بر ما فرض است همان گونه که امام خمینی(ره) و دیگر رهبران اسلامی پیام اسلام ناب را به جهانیان نشان دادند، ما نیز این راه را ادامه دهیم.

پروفسور میکائیل داردن، عضو خانه مردم اروپا در بروکسل نیز ضمن اشاره به نیاز جامعه بشریت به پیام های آسمانی، اسلام و بیانات رسول الله(ص) را سالم ترین نقشه راه برای تکامل بشریت دانست و خاطرنشان ساخت: امروزه، جهانیان همه تئوری ها و فلسفه‌های حیات را تجربه نموده اند و به این نتیجه رسیده اند که هیچ کدام از این نظریه ها و فلسفه ها پاسخ گوی نیاز روحانی و معنوی بشر نیست. تعلیمات قرآن و سیره رسول گرامی اسلام(ص) می تواند بشریت امروز را از چالش‌ معنوی نجات دهد. امت اسلامی از زبان قرآن و رسول گرامی اسلام(ص) «امت واحده» نامیده شده است؛ از این رو، ما نیز باید در عمل چنین صفتی را نشان دهیم.

علامه محمدامین شهیدی، رئیس امت واحده پاکستان نیز به اتفاقات اخیر پاکستان اشاره نمود و اذعان داشت: اکنون، دست های پنهان دشمن رو شده است. برادران شیعه و سنی فریب دشمن را نخورند. کسانی که دنبال تفرقه در جامعه اسلامی هستند، به قول امام خمینی(ره)، نه شیعه هستند و نه سنی، بلکه دست نشانده و مزدور دشمنان اسلام به شمار می روند. هفته وحدت اسلامی، یکی از ابتکارات بسیار موفق امام خمینی(ره) بوده است. دشمنان اسلام می خواستند اختلاف در تاریخ روز ولادت رسول الله(ص) را نیز سوژه اختلاف قرار دهند، ولی امام خمینی(ره) این تهدید را به فرصت تبدیل نمودند.

شایان ذکر است برنامه کنفرانس همزمان در چهار مدرسه تابعه و چندین مدرسه پیوسته و مدارس دیگر نشان داده شد.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل