ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: پنج شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٩      ساعت: ١٢:٣٣        شماره خبر: ١١٤٤٦٤          پرینت

مجتمع آموزش عالی فقه برگزار کرد

نشست علمی «فصاحت و بلاغت قرآن و تأثیر آن بر جامعه بشری امروز»

انجمن علمی- پژوهشی ادبیات مجتمع آموزش عالی فقه، با همکاری مرکز فعالیت‌های فرهنگی- اجتماعی تبیان نشست علمی «فصاحت و بلاغت قرآن و تأثیر آن بر جامعه بشری امروز» را با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدصادق حسینی برگزار نمود.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعةالمصطفی، در این نشست، حجت‌الاسلام حسینی با بیان اینکه بحث درباره دریای بیکران و درّ گران‌بهایی همچون قرآن دشوار است و نمی شود مسائل بلاغی و اعجاز قرآن را در یک جلسه بیان کرد، تصریح نمود: اگر دقت داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که قرآن، این کتاب هدایت بخش، مملو از معارف انسان ساز است که انسان را به سعادت و خوبی ها رهنمون می کند.

وی ضمن تأکید بر ضرورت شناخت قرآن، اظهار داشت: قرآن کتاب ساده ای نیست و نمی توان به سادگی از کنارش گذشت؛ قرآن کتاب آسمانی و انسان ساز است که خدا بر پیامبر(ص) نازل کرده است تا بشریت را هدایت فرمایند.

سخنران این نشست افزود: این کتاب آسمانی تاکنون تحولاتی برای بشر آفریده است و در واقع، جهان بشریت از معارف قرآن استفاده بسیار زیادی داشته است. گوستاولوبون، یکی از دانشمندان مغرب زمین، می نویسد: اگر تمدن اسلام مطرح نبود، شاید شاهد پیشرفت هایمان نبودیم.

حجت‌الاسلام حسینی، در ادامه، به وضعیت عربستان در عصر جاهلیت اشاره کرد که با ظهور اسلام، روابط قبایل با یکدیگر متحول شد و بیان کرد: قرآن کتابی تحول آفرین است و بر هر مسلمان واجب است که در قرآن تأمل کند و بداند برای ما چه آورده است و از ما چه می خواهد.

وی با بیان اینکه قرآن، قانون اساسی دین ماست و شناخت قرآن باید در همه محافل به صورت جدی پیگیری شود، خاطرنشان ساخت: بهترین راه شناخت قرآن، مراجعه به این کتاب آسمانی است. قرآن با فصاحت، بلاغت و شیوایی منحصر به فرد نازل شده و در این زمینه، قرآن تحدی هم کرده است.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به سخن شهید مطهری که ابراز داشت: «قرآن با تکیه بر توحید خداوند، به همه نیازمندی های زندگی انسان اشاره کرده است.» تصریح نمود: قرآن مجتمع مسائلی است که بر سعادت بشر بسیار تأثیر می گذارد.

سخنران نشست با اشاره به شکست افراد در پاسخ گویی به تحدی قرآن و آوردن کلامی همپای قرآن، به معنای لغوی «فصاحت» و «بلاغت» اشاره کرد و اظهار داشت: فصاحت در لغت، به معنای روشنی، ظهور، آشکار شدن و ظاهر شدن است. بلاغت نیز در لغت، وصول و رسیدن معنا می دهد.

وی، در ادامه، درباره نقش فصاحت و بلاغت قرآن در جامعه بشری، از رهنمون سازی بشریت به سوی کمال و نیکی ها سخن به میان آورد و اذعان نمود: انسان ها فطرتاً خداشناس هستند و گرایش طبیعی همه، به سوی خوبی هاست، ولی به مرور زمان، بر اثر عوامل متعدد، برخی راه خود را گم می‌کنند و به سوی بدی ها رهسپار می شوند. اگر همه بشریت به سمت فطرت و طبیعت خدادادی خود گرایش یابد، مشکلات امروزی را با این شدت نخواهیم داشت.

حجت‌الاسلام حسینی فایده دیگر فصاحت و بلاغت قرآن را در جامعه بشری، رد شبهات برشمرد و در این باره توضیح داد: در دوران معاصر دشمنان اسلام از هر حربه ای علیه دین، مکتب و قرآن استفاده و شبهات بسیاری را مطرح می کنند. اگر به فصاحت و بلاغت توجه نداشته باشیم، نمی توانیم به همه این شبهات پاسخ دهیم. فصاحت و بلاغت، وسیله دفاعی است که می توانیم با استفاده از آن، از حقانیت خود دفاع کنیم.

وی با بیان اینکه دانشمندان علوم بلاغی، شناخت فصاحت و بلاغت کلام را مهم ترین هدف فراگیری علوم می دانند، بیان کرد: در پرتو فصاحت و بلاغت می توانیم به بطن معارف و تفهیم دقیق معنا پی ببریم. این همان نگاه سیستمی است و در هر موضوع باید جوانب مختلف را در نظر بگیریم.

سخنران نشست بسیاری از مشکلات کنونی بشر به دلیل نگاه خطی دانست و اظهار داشت: اگر با فصاحت و بلاغت آشنایی داشته باشیم، به ما می آموزد که باید به هر موضوع بصیرت داشته باشیم و عمیق بیندیشیم و جوانب مختلف را در نظر بگیریم و اقداماتی درباره آن داشته باشیم.

به نظر حجت‌الاسلام حسینی، تعدیل روابط انسانی، از دیگر نتایج فصاحت و بلاغت در جامعه بشری به شمار می‌رود. وی افزود: فصاحت و بلاغت یعنی قاطعیت کلام. اگر افرادی با یکدیگر مشکل دارند، به دلیل دوری از تفهیم و تفاهم است.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، به رویکردهای قرآن در تکلم با انسان اشاره نمود و گفت: در این باره، دو رویکرد در قرآن وجود دارد: یکی، رویکرد استدلالی است که از آن به عقل تعبیر می کنیم و دیگری، رویکرد احساسی یا عاطفی است که متکی بر قلب انسان است.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل