ریاست | آموزش | ارتباطات و بین الملل | پژوهش | فرهنگی تربیتی | بین الملل | یادداشت | آرشیو نشریات | چندرسانه ای | پیوندها | ارتباط با ما | العربیة | ENGLISH |
صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل


 تاریخ: چهارشنبه ١٦ تير ١٤٠٠      ساعت: ٠٩:٣٣        شماره خبر: ١١٧٨١٧          پرینت

نمایندگی جامعةالمصطفی در هند برگزار کرد

وبينار «انجام تحقيقات و ترجمه ها براساس نياز جامعه هندوستان»

گروه خبر: معاونت پژوهش نمايندگی وبيناری با موضوع «انجام تحقيقات و ترجمه ها براساس نياز جامعه هندوستان» با حضور نماینده جامعةالمصطفی در هند، معاون پژوهش نمايندگی و تعدادی از پژوهشگران برگزار کرد.

در وبينار «انجام تحقيقات و ترجمه ها براساس نياز جامعه هندوستان»، که نمایندگی جامعةالمصفی در هند به صورت آنلاین برگزار کرد، حجت‌الاسلام والمسلمین شاکری، نماینده المصطفی در هند، با اشاره به مشکلات به وجود آمده در اثر شیوع کووید ۱۹، اهمیت پژوهش را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: پژوهش، رمز بقای آموزش است. نظام آموزش در حوزه های ما بايد پژوهش محور باشد و طلاب با تحقيق انس بگيرند.

وی افزود: با پژوهش، آموزش حيات می یابد. پیش از این، حوزه های علمیه با پژوهش عجين بود، ولی امروز - متأسفانه- حوزه های علمیه آموزش محور شده اند.

نماینده جامعةالمصطفی در هند، در ادامه، ضمن تأکید بر پرهیز از پژوهش های کليشه ای، بیان کرد: پژوهش بايد تحول‌آفرين و نو باشد. از سوی دیگر، لازم است به پرسش‌های جامعه در زمینه‌های گوناگون پاسخ دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین شاکری تصریح کرد: در هندوستان، تقريباً يک‌ميليارد دگرانديشان وجود دارد؛ لازم است مسائل اسلامی را در قالب تعاملی به آنان عرضه نماییم و با توجه به نیاز آنان، قرآن و معارف اهل‌بيت(علیهم‌السلام) را تبیین نماییم؛ از این رو، شناخت نياز، امر اساسی در پژوهش به شمار می‌رود.

وی، در بخش دیگری از سخنانش، با بیان اینکه پروژه های ما بايد به زبان های گوناگون ارائه شود، خاطرنشان ساخت: نتایج پژوهش را بايد به صورت کتاب های جذاب و کاربردی ارائه کنيم و قالب های امروزی را در این عرصه در نظر بگیریم.

در ادامه، یکی از پژوهشگران اظهار داشت: لازم است متون قديمی به شکل جذاب به نسل جوان ارائه شود. یکی از مسائل مهم، مخاطب شناسی است. کتاب ها را باید برای کودکان، جوانان و بزرگسالان بازنویسی نماییم.

وی، ضمن تأکید بر لزوم نيازشناسی، هدفمندسازی پژوهش ها را ناظر به نياز جامعه ضروری برشمرد و اظهار داشت: لازم است به کيفيت کار توجه داشته باشيم.

یکی دیگر از پژوهشگران نیز با بیان اینکه پروژه های تحقيقاتی باید تحت نظارت جامعةالمصطفی انجام شود، ابراز کرد: بايد بانک اطلاعات از پايان نامه ها،کتاب ها، ترجمه ها و پژوهش های انجام‌شده در ايران راه‌اندازی نماییم. در این زمینه، شایسته است جامعةالمصطفی پروژه ها را تعريف نماید و در اختيار پژوهشگران قرار دهد. ارائه پژوهش‌ها به صورت کليپ به مخاطبان، یکی از روش‌های ارائه پژوهش است. در این میان، به نظر می‌رسد ترجمه متون قديمی مانند کتاب «عيون اخبار الرضا»، از ضروریات است.

در ادامه، يکی از پژوهشگران خاطرنشان ساخت: يکی از مسائل مهم جامعه امروز، پاسخ به نيازهای جوان، خانواده و... است؛ بايد گروه های مختلف تخصصی تشکيل شود. تشکیل بانک اطلاعات و مشخص نمودن وظایف مؤسسات پژوهشی، از دیگر موارد مهم است.

همچنین یکی دیگر از فعالان عرصه پژوهش اذعان نمود: بايد کارهای پژوهشگران و کتاب های آنان را چاپ کنيم. همچنین لازم است کتبی همانند «سيرت النبی(صلی‌الله علیه و آله)»، ادعیه‌های مختلف مانند دعاهای صحيفه سجاديه و دعای مکارم الاخلاق بازنویسی و جداگانه چاپ شود.

پژوهشگر دیگری اظهار داشت: ضروری است که کتاب های اصلی و بنيادی را به جوانان ارائه کنيم. همچنین به ترجمه کتاب‌ها توجه داشته باشیم؛ برای نمونه، قرآن به زبان هندی ترجمه نشده و لازم است این کمبود برطرف شود. کتاب‌هایی مانند نهج البلاغه، صحيفه سجاديه و سرگذشت علما و شهدا باید به صورت مختصر، جذاب و با زبان علمی به نوجوانان و دانشگاهيان ارائه گردد.

يکی ديگر از فعالان عرصه پژوهش و پژوهشگری نیز بیان کرد: یکی از کارهایی که لازم به نظر می‌رسد، ارائه کتب علمای قدیم به زبان امروزی است؛ بايد کميته ‌ای تشکيل دهيم و موضوعات را مشخص نموده، کتاب هایی مانند «تفسير نمونه» و «تفسیر نور» به شيوه جديد ترجمه شود.


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
جدیدترین اخبار

صفحه اصلی ریاست آموزش ارتباطات و بین الملل پژوهش فرهنگی تربیتی بین الملل